Zdraví

Známky a příznaky nedostatku vitamínu E které nejde ignorovat

Příznaky nedostatku vitamínu E se projevují mnoha způsoby, protože tento antioxidační vitamín má pro vaše zdraví řadu významných funkcí – od posílení imunitních funkcí až po boj s každodenním poškozením způsobeným působením toxinů. Odhaduje se, že 90 % nebo více lidí nepřijímá dostatek vitamínu E, aby splnili doporučené hodnoty příjmu, takže je možné, že vy nebo někdo, koho znáte, má tento problém a možná se u něj již projevují příznaky nedostatku vitamínu E.

Vitamín E, vitamín rozpustný v tucích se silnými antioxidačními schopnostmi, působí proti účinkům poškození volnými radikály z toxinů, jako jsou chemické látky, kouř, jiné látky v potravinách a vedlejší produkty metabolických procesů v těle. Může dokonce předcházet některým chronickým onemocněním, jako je rakovina a srdeční choroby, které souvisejí s poškozením volnými radikály.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příjem méně než 15 mg vitamínu E denně může způsobit jeho nedostatek

Pokud jste dospělý člověk, měl byste denně v nějaké formě přijímat přibližně 15 mg vitamínu E. Pokud jste novopečená matka a stále kojíte své dítě, zvyšuje se tato potřeba na 19 mg denně. Vitamín E můžete získat z potravin, jako jsou ořechy, semena, ryby, mořští ďasové, a dokonce i z rostlinných olejů, které používáte při vaření. Dokonce i některé druhy ovoce a zeleniny obsahují určité množství vitamínu E – například máslová dýně, špenát, avokádo, sušené meruňky, brokolice a červená paprika.

Co se tedy stane s vaším tělem, když mu nedodáte potřebný vitamín E? Začnou se objevovat příznaky, jako jsou ty uvedené níže. Postupem času se mohou zhoršovat, proto je nezapomeňte řešit konzultací s lékařem, zvýšením příjmu této živiny v potravě, a pokud vám to doporučí lékař, i užíváním doplňků stravy.

Ztráta citlivosti, slabost a bolest končetin

Nedostatek vitamínu E je spojen s periferní neuropatií, což je stav, který vede k poškození nervů v rukou, nohou a pažích. Tato forma poškození nervů souvisí s nedostatečnou hladinou tokoferolu, formy vitamínu E v periferních nervech. Mezi hlavní příznaky tohoto problému souvisejícího s nedostatkem vitamínu E patří:

Brnění a/nebo necitlivost rukou a nohou.
Ostrá bodavá nebo vystřelující bolest v postižených částech těla
Pocit pálení v postižené oblasti
Ztráta koordinace
Pocit nevyrovnanosti/problémy s rovnováhou
Svalová slabost, která je patrná zejména v oblasti nohou

Ztráta kontroly nad pohybem (AVED)

Ataxie s nedostatkem vitamínu E, zkráceně AVED, je vzácná dědičná porucha, která ztěžuje tělu využití vitamínu E, který získává z více zdrojů. Toto onemocnění může způsobit neurologické problémy, které vám ztěžují koordinaci a kontrolu pohybu vlastních končetin. Tyto příznaky se začnou projevovat již v raném věku a způsobují problémy nebo potíže s pohybem již u pětiletých dětí. Obvykle se u postižených objeví před 15. rokem života. S přibývajícím věkem mohou být problémy s pohybem závažnější. Obvykle může lékař k léčbě problému předepsat velké dávky vitamínu E ve formě doplňku stravy. Neriskujte však samoléčbu, protože byste mohli skončit s toxicitou vitamínu E, která může způsobit hemoragické účinky/nadměrné krvácení.

Problémy se zrakem

Ataxie při nedostatku vitamínu E může někdy vyvolat také problémy se zrakem. Konkrétně se jedná o retinitis pigmentosa, oční poruchu, která může způsobit i ztrátu zraku. Dávejte si pozor na tyto příznaky a symptomy tohoto problému:

Špatné noční vidění nebo ztráta nočního vidění
Slepé skvrny po stranách, zhoršené periferní vidění
Tunelové vidění
Potíže s řízením, čtením, rozpoznáváním obličejů (s postupujícím stavem v průběhu let/desetiletí) a prováděním dalších detailních úkonů, které jsou závislé na zraku.
Úplná ztráta zraku/oslepnutí

Nedostatečnou konzumací vitamínu E navíc svému tělu odpíráte ochranu, kterou vitamín poskytuje proti rozpadu zdravé oční tkáně. Toto poškození tkáně souvisí s věkem podmíněnou makulární degenerací (AMD) a tvorbou šedého zákalu. Sledujte tyto příznaky AMD:

Zkreslení tvaru předmětů
Křivý/vlnitý vzhled rovných čar
Ztráta schopnosti jasně vidět předměty – tento pokles je však postupný
Ztráta jasného barevného vidění
Prázdné/tmavé místo ve středu zorného pole

Na druhou stranu může šedý zákal způsobovat rozmazané vidění, problémy při čtení a oslnění.

Suchá a podrážděná kůže

Vitamín E je skvělý pro zdraví pokožky a jeho nedostatečný příjem může znamenat, že vaše pokožka postrádá ochrannou bariéru, kterou tvoří. Když není nic, co by bránilo ztrátě vlhkosti, může vaše pokožka vypadat suchá a podrážděná. I když jsou zapotřebí další studie, některé výzkumy na zvířatech ukázaly, že nedostatek této živiny může způsobit kožní vředy.

Zhoršení paměti

Vitamín E je zkoumán pro svůj potenciál u neurodegenerativních onemocnění, jako je demence nebo Alzheimerova choroba, aby se zabránilo zhoršení kognitivních funkcí. Vědci si všimli, že u osob s nízkou hladinou vitamínu E v krvi se trvale objevuje špatná paměť a slabší výkon v paměťových testech. Studie na stoletých lidech s normálními kognitivními funkcemi, na rozdíl od typického úbytku kognitivních funkcí, který je pozorován u seniorů, odhalily, že vitamín E může mít pozitivní vliv na mozkové funkce. Tito starší dospělí měli v plazmě vysoké hladiny alfa-tokoferolu (forma vitamínu E) i vitamínu A. Na základě těchto studií bylo možné zjistit, že se u těchto starších osob vyskytují vysoké hladiny vitamínu E v plazmě. Vědci se domnívají, že přítomnost těchto antioxidačních vitamínů může poskytovat ochranu před poklesem kognitivních funkcí v důsledku oxidačního stresu.

Suché, lámavé vlasy a zvýšené vypadávání vlasů

Vitamín E může zvýšit prokrvení pokožky hlavy a vyživovat ji zevnitř. Chrání také vlasy před předčasným šedivěním. Dokonce chrání vlasové kutikuly před poškozením slunečním zářením. Při nedostatku této živiny budou vaše vlasy pravděpodobně suché a lámavé a může dojít i k jejich vypadávání.

Zvýšená náchylnost k infekcím

Nedostatek tohoto důležitého antioxidačního vitamínu může také způsobit, že váš imunitní systém dostane zabrat, takže budete slabší a náchylnější k infekcím. Pokud se vám stává, že častěji onemocníte nebo vám trvá déle, než se z infekce dostanete, nechte si zkontrolovat hladinu vitamínu E.

U žen může nastat potrat z důvodu nedostatku vitamínu E

Potrat je jedním z poměrně nešťastných důsledků nedostatku vitaminu E, který může postihnout těhotenství žen s jeho nedostatečným příjmem. Vědci se domnívají, že to může být způsobeno zásadní úlohou vitaminu E při normálním vývoji částí těla plodu. Závažný nedostatek může vést k vyčerpání mastných kyselin, které tělo potřebuje, a může znamenat čerpání zásob glukózy. To následně způsobuje nedostatečnou dostupnost energie pro normální vývoj. Výsledek? Zvýšené riziko potratu.