Zdraví

Dehydratace během těhotenství, příčiny a rizika

Pokud pozorujete, že máte stále žízeň, suchou kůži, suché rty a točí se vám hlava, jste dehydratovaná. Dehydratace během těhotenství je poměrně nebezpečná a neměla by se brát v žádném případě na lehkou váhu. Ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale také zdraví vašeho dítěte.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Kolik vody pít?

Standardní množství doporučované odborníky je osm až deset sklenic denně. To zahrnuje džusy, nápoje a další zdroje, které obsahují vodu. V ideálním případě by však vaší první volbou měla být obyčejná voda. Ostatní nápoje obsahují spolu s vodou i kalorie. Během těhotenství vaše tělo potřebuje vodu navíc, protože máte během těhotenství mnoho dalších funkcí navíc. Voda pomáhá při tvorbě vaší placenty a později také plodového vaku. Placenta slouží jako médium, přes které plod získává živiny.

Příčiny dehydratace během těhotenství

Dehydratace může být způsobena řadou příčin, jako jsou ranní nevolnosti, průjem, cestování, nedostatek tekutin v těle, přehřátí, vlhkost. Těhotenství obecně způsobuje vyšší ztráty vody. Pokud tedy tuto ztrátu nenahradíte, vede to k dehydrataci.

Příčinou ztráty vody neboli dehydratace v těhotenství jsou především ranní nevolnosti. Většina žen pociťuje během těhotenství ranní nevolnost. Mezi příznaky patří nevolnost, zvracení, časté močení a pocení. Ranní nevolnost obvykle trvá do druhého trimestru, ale několik žen ji zažívá i ve třetím trimestru. Při ztrátě vody vám pocit nevolnosti během ranní nevolnosti nedovolí pít žádné tekutiny.

Průjem je způsoben hormonálními změnami, stravovacími návyky nebo nechutí k několika potravinám. Průjem vede ke ztrátě elektrolytů a tekutin v těle, což způsobuje dehydrataci.

Poraďte se se svým lékařem a zajistěte si nejlepší režim příjmu vody pro vás a vaše dítě. Záleží na mnoha faktorech, jako je vaše tělesná hmotnost, podnebí a vaše strava.

Kromě toho vede k dehydrataci také cvičení v teplém počasí, vlhkost a přehřátí.

Příznaky dehydratace

Dehydrataci lze rozpoznat pomocí seznamu příznaků nebo známek, jako jsou např:

  • Závratě, točení hlavy.
  • Častá žízeň.
  • Bolest hlavy, migrény.
  • Tmavě žlutá moč.
  • Sucho v ústech, v nose nebo na kůži.
  • Popraskané rty nebo oteklý jazyk.

Účinky dehydratace

Pokud se u vás během prvního trimestru vyskytne dehydratace, hrozí vám dva typy rizik.

Účinky na matku – Při dehydrataci začnete pociťovat nevolnost. A díky této nevolnosti nebudete mít chuť pít ani vodu, což má za následek zhoršení vaší dehydratace. Pokud přetrvává, může být nutné vás hospitalizovat a napojit na kapačky.

Účinky na dítě – Když je ve vašem těle nedostatek tekutin, znamená to, že i zásobování vašeho dítěte prostřednictvím plodového vaku je problematické. Vaše dítě nebude dostávat dostatek živin a může to narušit jeho růst. Může to dokonce vést k deformaci jeho nožiček nebo ručiček.

Léčba mírné dehydratace

Snažte se pít hodně vody, především obyčejné vody. Kromě obyčejné vody můžete pít také džusy, jíst ovoce s vysokým obsahem vody, pít čaj nebo jiné nápoje. Zdržte se alkoholu, protože ten dehydrataci jen zhoršuje.

Kdy zavolat lékaře?

Pokud je dehydratace mírná, lze ji léčit doma. Pokud však výše uvedené prostředky nezabírají a začnete pociťovat závažné příznaky, musíte bez dalšího navštívit lékaře. Neobvyklé příznaky těžké dehydratace jsou:

  • Mdloby.
  • Slabý puls.
  • Zrychlený srdeční tep.
  • Krev ve stolici.
  • Žádné nucení na močení po dobu delší než osm hodin.
  • Přetrvávající zvracení.

Když vám lékař doporučí hospitalizaci, může vám provést řadu testů a vyšetření, aby se ujistil, že jste vy i vaše dítě v bezpečí a zdraví.