Zdraví

Kolik čisté vody bychom měli denně vypít pro naše zdraví

Čistá a pramenitá voda je pro naše tělo životně důležitá, protože bez této blahodárné tekutiny bychom nemohli žít. Voda je pro lidský organismus nezbytná a denně jí potřebujeme asi 2,5 litru. Většina z ní pochází z přijímaných tekutin, ale část z pevné nebo tekuté stravy. Bez jídla vydržíme dokonce až 50 dní, ale bez vody jen dva až tři dny.

Pravidlem je, že 20-30% vody, kterou potřebujeme, tak pochází z našich potravin. Jíst vyváženou stravu s širokou škálou ovoce a zeleniny nám již může pomoci zůstat dostatečně hydratovaní. Voda je pro náš život nezbytná a její přítomnost můžeme považovat za samozřejmost.

Celkový objem 2,5 litru denně je hrubý odhad a závisí na několika faktorech, kterými jsou:

Věk
Pohlaví
Hmotnost
Výška
Úroveň fyzické aktivity
Teplota a podnebí

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Kolik vody je vlastně v našem těle

S přibývajícím věkem se obsah vody v našem těle snižuje. Nejvíce jí mají novorozenci (cca 75 %) a nejméně starší lidé (cca 55 %). Dospělí mají v těle v průměru 60 % vody. Kde přesně se tedy voda v našem těle ukládá? Jedna třetina je v krvi a mezi našimi buňkami, zatímco dvě třetiny je v našich buňkách.

Naše tělo neustále ztrácí vodu dýcháním, pocením, nebo močením či stolicí. Ještě větší množství ztrácíme pokud jsme nemocní, zvracením a průjmem, což výrazně zvyšuje riziko dehydratace.

Pokud je vaše tělo dehydratované, může to mít vliv na mnoho tělesných funkcí, protože voda reguluje:

Tělesnou teplotu
Regulaci hormonů
Stimulaci energetického výdeje
Hustotu krve
Vlhkost kůže
Dlouhověkost buněk
Pozitivní trávení
Tlumicí funkce pro míchu, mozek a oči

Nedostatek vody v těle nám prozradí pocit žízně

Protože je voda pro naše přežití velmi důležitá, tak naše tělo nám velmi dobře dává najevo, že začínáme být dehydratovaní. Pokud máte žízeň, tak víte, že se potřebujete napít.

Přemýšleli jste někdy o tom, jak vaše tělo pozná, že jste dehydratovaní? V našem mozku měří receptory konzistenci krve a reagují pokud je řidší. V důsledku toho se do našeho systému uvolňuje hormon zvaný vasopresin. Vasopresin se stará o to, abychom si v těle udrželi více vody tím, že ji zadržuje v ledvinách a zažehnává pocit žízně.

Pokud si chcete ověřit stav své hydratace, tak jednoduchým způsobem je podívat se na barvu své moči. Světle žlutá barva znamená, že jste hydratovaní a je vše v pořádku, ale pokud se zbarví do tmavě žluté, tak jste dehydratovaní.

Dehydratace ke které dochází, když tělo nemá dostatek vody je velmi nebezpečná. Pokud ztratíme pouhé 1 % vody v těle, sníží se nám výkon při cvičení, sníží se regulace teploty v těle a máme menší chuť k jídlu. Při 5% ztrátě vody se snižuje naše duševní výkonnost. Objevují se problémy se soustředěním, podrážděnost, ospalost a často i bolesti hlavy. Pokud ztratíme více než 8 % vody, tak můžeme dokonce zemřít.

Jak zajistit tělu dostatečnou hydrataci

Některá snadná praktická řešení mohou zabránit dehydrataci. Vždy s sebou noste plnitelnou láhev s vodou a snažte se, abyste ji do konce dne celou vypili. Díky tomu budete mít vždy snadný přístup k vodě a nebudete muset kupovat plastové lahve.

Dbejte také na to, abyste měli vodu vždy po ruce, když jste v práci nebo v přírodě. Aby bylo pití ještě snazší a zábavnější, tak můžete používat brčka na opakované použití. V neposlední řadě existují určité aplikace, které vám pomohou sledovat příjem vody a posílat vám upomínky, abyste se během dne napili.

Je snadné pít denně více tekutin. Nejen obyčejná voda, ale všechny druhy nápojů vás mohou hydratovat. Pokud vám obyčejná voda moc nechutná, tak existuje několik způsobů, jak si její chuť můžete zpříjemnit. Osvěžujícím způsobem je možnost přidat buď kostky ledu, plátky citronu, okurky, trochu máty nebo lesních plodů.

Ale pozor, příliš mnoho čisté vody nemusí být zdravé

U vody zároveň platí pravidlo, že více neznamená vždy lépe. Při nadměrném pití vody může dojít k intoxikaci vodou, takzvané hyponatremii. Jedná se o stav nadměrné hydratace, který způsobuje snížení hladiny solí v krvi a přebytečné množství vody v buňkách, což může vést k ucpání plic a ztrátě svalových buněk.

Proto se doporučuje vždy přidat trochu soli do vody, když musíte vypít výjimečné množství. Hodně pít musíme například při cvičení v horkém podnebí a po dlouhou dobu. Například při jízdě na kole na dlouhé vzdálenosti a maratonech, protože potem se ztrácí spousta tekutin. Ztráta potu znamená také ztrátu soli, což může způsobit křeče a vyčerpání. Proto je důležité pít izotonické nápoje, které obsahují sodík a odpovídají složení našich tělesných tekutin.

Důležitá je i kvalita pitné a čisté vody

Když otevřeme kohoutek, tak máme pitnou vodu kdykoli k dispozici. Kvalita čisté vody závisí na jejím zdroji. Pro zajištění bezpečnosti musí být voda z vodovodu několikrát filtrována, aby na sebe vázala nečistoty. K likvidaci zbývajících mikroorganismů lze přidat pouze minimální množství dezinfekčního prostředku (např. chloru).