Ananas a jeho zdravotní účinky a přínosy pro celkové zdraví

Všichni známe ananas jako lahodné tropické ovoce, které zdobí naše nápoje, ale věděli jste, že ananas má také mnoho výhod díky velké dávce vitamínů a minerálů? Toto chutné ovoce vám kromě vitaminu C, vitaminu B1, draslíku a manganu poskytne i další speciální sloučeniny a antioxidanty, které podle studií poskytují ochranu před vznikem onemocnění.

Ananas, který se hojně používá po celém světě jako přírodní lék na vše od zažívacích potíží až po alergie, je plný fytonutrientů a také enzymu bromelainu, který může pomoci zlepšit trávení, chránit před kardiovaskulárními chorobami, podpořit plodnost a případně zmírnit záněty.

Kromě zdravotních výhod je ananas snadno dostupný, levný, univerzální v receptech a dostupný téměř po celý rok.

Doplňky stravy a vitamíny pro zdraví můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je ananas?

Ananas (druhový název Ananas comosus) je tropická rostlina s jedlými plody. Je považován za hospodářsky nejvýznamnější rostlinu z čeledi Bromeliaceae.

Velká část léčivé síly tohoto ovoce pochází z enzymu trávícího bílkoviny zvaného bromelain. Bromelain je enzym, konkrétně enzym proteáza, který se nachází ve stonku ananasu, zejména v jádru, a v menším množství v jedlých plodech.

Věřte tomu nebo ne, ale toto ovoce se již mnoho let používá jako homeopatický lék, protože sloučeniny v něm obsažené působí na rozklad bílkovin na menší peptidy a aminokyseliny v těle. Studie ukazují, že působí také protizánětlivě a proti otokům.

Ananas je navíc zdrojem fytochemikálií, včetně bioflavonoidů a tříslovin, které pomáhají bojovat proti oxidačnímu stresu, jenž přispívá ke zrychlenému stárnutí.

Bromelain v ananasu

Ananas je nejlepším zdrojem sloučeniny zvané bromelain. Doplňky stravy s bromelainem se vyrábějí z extraktu získaného převážně z ananasových jader.

Tento enzym může pomoci urychlit hojení a působí protizánětlivě, podobně jako volně prodejné léky, jako je aspirin a ibuprofen.

Bohužel však bromelain nezískáte zvýšením příjmu čerstvého ananasu. Bromelain, který nejvíce potřebujete, se nachází v nejedlém stonku rostliny, takže pro dosažení nejlepších výsledků je nutné užívat doplněk stravy s bromelainem.

Při lokální aplikaci navíc bromelain pomáhá při léčbě akné, řezných ran, popálenin a bodnutí hmyzem – a pomáhá rozptýlit modřiny a další kožní problémy.

Nedávné studie také ukazují, že bromelain pomáhá zastavit metastázy v plicích, což naznačuje, že jej lze využít k léčbě celé řady onemocnění.

Může také pomoci snížit bolest a zklidnit a uvolnit napjaté, zanícené svaly a pojivovou tkáň. Proto se běžně používá jako změkčovadlo masa.

Výzkum naznačuje, že mezi přínosy bromelainu patří léčba stavů, jako je např:

Přetržení křížového vazu (ACL)
Alergie
Artritida a bolesti kloubů
Astma
Autoimunitní onemocnění
Rakovina
Zánětlivé onemocnění střev
Infekce vedlejších nosních dutin
Podvrtnuté kotníky
Zánět šlach

Doplňky stravy s bromelainem lze nalézt v mnoha formách, včetně tablet, kapslí, prášků a lokálních krémů. Za bezpečnou a účinnou dávku se považuje užívání 80 až 320 miligramů denně.

Jaké jsou výhody konzumace ananasu

Níže naleznete více informací o výhodách ananasu, včetně jeho schopnosti podporovat silný imunitní systém, zmírňovat zažívací potíže a podporovat reprodukční zdraví.

Bohatý zdroj vitaminu C který posiluje imunitu

Ačkoli je v porci ananasu poměrně málo kalorií, jedna porce obsahuje neuvěřitelných 131 % denní hodnoty antioxidantu vitaminu C. Vitamin C se běžně používá k podpoře funkce imunitního systému a minimalizaci příznaků kašle, nachlazení a chřipky.

Studie naznačují, že děti i dospělí, kteří pravidelně konzumují ovoce s vysokým obsahem vitaminu C, mohou pociťovat ochranu před virovými i bakteriálními infekcemi a také větší ochranu před rakovinou.

Vitamin C je ve vodě rozpustný vitamin, který se podílí na udržování zdraví pojivových tkání v těle a působí jako antioxidant. Jako antioxidant má schopnost syntetizovat kolagen.

Co je kolagen? Je to hlavní bílkovina v těle, která je zodpovědná za udržování zdravých cév a orgánů.

Vitamin C může také pomoci při kožních problémech, jako je spálení od slunce nebo vysušená a podrážděná pokožka.

Ananas můžete přidat do domácích tělových peelingů, abyste získali tyto výhody. Díky obsahu vitaminu C v něm může toto úžasné ovoce pomoci vašemu tělu bojovat proti poškození volnými radikály a omezit záněty, které, jak známo, přispívají ke vzniku rakoviny.

Vysoký obsah vlákniny

Ovoce s vysokým obsahem vlákniny může pomoci snížit riziko chronických onemocnění, včetně rakoviny tlustého střeva. Vláknina může také snižovat hladinu glukózy v krvi.

Podle diabetické asociace se diabetikům 2. typu doporučuje konzumovat celé ovoce a zeleninu kvůli vláknině a nezbytným živinám. Při zařazení těchto potravin do jídelníčku se u nich mohou projevit známky zlepšení hladiny cukru v krvi, lipidů a inzulínu.

Jsou ananasy vhodné při hubnutí? Vláknina je důvodem, proč mohou být ananasy prospěšné při hubnutí.

Díky vysokému obsahu vlákniny a objemu je jednou z výhod ananasu to, že vám může pomoci navodit pocit sytosti při malém množství kalorií.

Může ananas snížit množství břišního tuku? Toto ovoce může pomoci předcházet zácpě a podporovat pravidelnost a zdravý trávicí trakt, což znamená, že je užitečný pro snížení nafouklého břicha.

Může pomoci zlepšit plodnost

Jak vám ananas sexuálně prospívá? Co dělá ananas pro reprodukční zdraví ženy?

Podle Akademie pro výživu a dietetiku studie ukazují, že konzumace potravin bohatých na antioxidanty může pomoci předcházet neplodnosti. Protože volné radikály mohou poškodit reprodukční systém, doporučují se potraviny s vysokou antioxidační aktivitou, jako je ananas, lidem, kteří se snaží otěhotnět.

Antioxidanty obsažené v tomto ovoci, jako je vitamin C, beta-karoten a další přítomné vitaminy a minerály, včetně mědi, ovlivňují plodnost mužů i žen. Pokud jde o přínos ananasu pro muže, bylo prokázáno, že antioxidanty pomáhají zvýšit průtok krve a obnovit správnou tvorbu tkání v pohlavních orgánech – navíc mohou napomáhat při zvyšování počtu spermií.

Podobně mezi přínosy konzumace ananasu pro ženu patří zmírnění zánětu a podpora hojení pojivové tkáně.

Další neobvyklý přínos ananasu? Jak popisuje CBS News, konzumace tohoto ovoce může zvýšit sexuální sebevědomí tím, že tělesné pachy a tekutiny mají příjemnější vůni.

Pomáhá chránit před kardiovaskulárními chorobami a obezitou

Ananas má díky obsahu draslíku, vitaminu C a antioxidantů blahodárné účinky i na zdraví srdce. Studie provedené na lidech i zvířatech zjistily, že jednou z výhod ananasové šťávy je, že má kardioprotektivní schopnosti.

Je známo, že vysoká konzumace ovoce má preventivní účinky proti nemocem, zatímco vysoký příjem draslíku je spojen také se snížením rizika vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice, ochranou před úbytkem svalové hmoty, zachováním minerální hustoty kostí a snížením tvorby ledvinových kamenů.

Studie navíc zjistily, že ananasová šťáva může mít příznivý vliv na tělesnou hmotnost, index tělesné hmotnosti (BMI), hromadění tělesného tuku, ukládání tuku v játrech a krevní lipidy díky svému vlivu na hladiny hormonů, které regulují hlad a obezitu. Bylo prokázáno, že suplementace ananasovou šťávou může přispět k výraznému snížení hladiny inzulínu a mít protiobezitní účinky, což může snížit riziko kardiovaskulárních a metabolických onemocnění.

Ananas také pomáhá zlepšovat zdraví srdce díky účinkům silného bromelainu, který dokáže bojovat proti srážení krve a je přírodní odpovědí těm, kteří užívají aspirin denně, aby snížili riziko infarktu. Bylo prokázáno, že bromelain zabraňuje slepování krevních destiček nebo jejich hromadění podél stěn cév, což jsou známé příčiny infarktu nebo mrtvice.

Může pomoci předcházet astmatu

Beta-karoten, který se nachází v rostlinných potravinách, jako je ananas, může pomáhat snižovat riziko zánětu dýchacích cest a astmatu.

Velkou roli při vzniku astmatu hrají toxiny, špatná výživa, znečištění, zneužívání antibiotik a stres. Všechny tyto faktory způsobují záněty, ale naštěstí jednou z výhod ananasu je, že díky svým detoxikačním schopnostem může pomoci zánět snížit.

Poskytuje živiny podporující duševní zdraví

Studie z roku 2020 zjistila, že konzumace zeleniny a ovoce s vysokým obsahem živin může mít význam v případě prevence depresivních poruch.

Živiny, jako jsou sacharidy a antioxidanty obsažené v ananasu, mohou pomoci zlepšit náladu a bojovat proti depresi a úzkosti. Je dobrým zdrojem aminokyseliny tryptofanu, kterou podle studií tělo využívá k produkci dostatečného množství serotoninu, jednoho z našich hlavních „hormonů štěstí“.

Konzumace dostatečného množství této aminokyseliny je vedle dalších živin, jako jsou vitaminy skupiny B, důležitá pro podporu neurologického systému, pro energii a pro tvorbu hormonů dobré nálady.

Může pomoci v boji proti rakovině

Podle posledních studií má bromelain protirakovinné účinky a podporuje apoptotickou smrt buněk. Bylo zjištěno, že bromelain má selektivní cytotoxické účinky a může pomáhat zabíjet rakovinné buňky v procesu samodestrukce zvaném apoptóza, zatímco zdravé buňky zůstávají nepoškozené.

Snižuje zánět

Mezi výhody ananasu patří schopnost pomoci těm, kteří trpí artritidou a bolestmi kloubů. Je to díky bromelainu, který má prokazatelně protizánětlivé a analgetické vlastnosti.

Je také velmi užitečný při léčbě sportovních zranění, včetně výronů, a může pomoci proti bolesti.

Bromelain působí na zánět tím, že blokuje metabolity, které způsobují otok. Otok snižuje také tím, že aktivuje chemickou látku v krvi, která rozkládá fibrin, což vede ke snížení otoku.

Bromelain se často doporučuje užívat před operacemi, aby se urychlila doba hojení a snížil zánět, který je s chirurgickými zákroky běžně spojen.

Studie provedená na 100 myších, které trpěly kolitidou (zánětem tlustého střeva), ukázala, že dlouhodobé podávání čerstvé nebo nepasterizované mražené ananasové šťávy s aktivními enzymy bromelainu je bezpečné a účinně snižuje závažnost zánětu.

Další studie byla provedena na pacientech, kteří trpí sinusitidou, což je zánět vedlejších nosních dutin. Ten může být způsoben infekcí, alergií nebo autoimunitním problémem.

Studie ukázala, že bromelain obsažený v ananasu způsobil výrazně rychlejší uzdravení než standardní léčba.

Napomáhá trávení

Pro trávení slouží konzumace ananasu jako účinná pomoc při štěpení bílkovin na peptidy a aminokyseliny. Může zmírnit příznaky ulcerózní kolitidy a refluxu kyseliny a napomáhá celkovým trávicím procesům.

Způsobuje ananas vylučování stolice? I když obvykle nemá projímavé účinky, dodává vodu a elektrolyty (jako většina ovoce a zeleniny), které mohou napomáhat pravidelnosti.

Bromelain se zdá být užitečný také při prevenci autoimunitních reakcí způsobených běžnými potravinovými alergiemi. Studie prokázaly, že konzumace ananasu může díky přítomnosti enzymu bromelainu pomoci lidem s celiakií, tedy alergií na bílkovinu lepek, která se nachází v pšeničných, ječných a žitných výrobcích.

Jak ananas krájet a jeho použití

Ananas je v obchodě s potravinami k dostání celoročně, ale jeho hlavní sezóna trvá od března do července. Ve většině velkých obchodů s potravinami často najdete mražené kousky ananasu, které můžete snadno přidat do koktejlů a dalších receptů.

Výběr a příprava

Při výběru ananasu mějte na paměti, že čím je těžší, tím lépe, protože těžkost znamená, že je zralý. Vybírejte takový, který má tmavě zelené listy – to je také známkou zralosti.

Ke zjištění, zda je plod zralý, můžete také přivonět. Mělo by být voňavé a ne zatuchlé.

Zde je návod, jak ananas rozkrojit a nakrájet: Při přípravě čerstvého ananasu odřízněte vrchní a spodní část a poté jej položte na rovnou plochu, abyste mohli odříznout slupku (vnější část). Po odstranění slupky nakrájejte ovoce na kolečka nebo kousky a odstraňte jádřinec, který je tvrdší než maso ovoce.

Kousky ananasu můžete po nakrájení skladovat v chladničce až devět dní nebo je můžete zmrazit a použít později.

Jak používat ananas

Abyste získali prospěšné účinky ananasu ve svém jídelníčku, můžete ho jíst samotný jako rychlou svačinu nebo ho můžete přidávat do sladkých i slaných pokrmů. Toto ovoce můžete jíst jako dezert tak, že ho přidáte do zmrzliny nebo ho ugrilujete, nebo ho můžete přidávat do jídel, abyste podpořili jeho chuť a strukturu.

Zkuste si připravit salsu z ananasu, cibule a koriandru. Tato zajímavá směs ingrediencí je vynikající na kuřecím mase, krevetách nebo vepřových kotletách.

Přidejte ji do vlastního asijského smaženého pokrmu nebo ji přidejte do salátu, abyste si ho osladili. Budete překvapeni, kolik pokrmů je úžasných díky extra sladké tropické chuti ananasu.

Kdy je nejlepší jíst ananas? Je vhodné jíst ananas ráno? Může se ananas jíst v noci?
Toto ovoce si můžete vychutnat kdykoli během dne, ať už k snídani, nebo k dezertu. Vzhledem k tomu, že poskytuje sacharidy a přírodní cukr, je vhodné si ho dát jako svačinu před tréninkem, abyste získali trochu energie.

Je dobré jíst ananas na lačný žaludek

Pokud to nezpůsobí žádné zažívací potíže, pak je to v pořádku. Pokud vás však z kyseliny obsažené v ananasu bolí žaludek, když ho jíte samotný, zkuste si ho dát s nějakým vydatnějším jídlem.

Měli byste se po konzumaci ananasu napít vody

Ananas sám o sobě hydratuje, protože obsahuje hodně vody (jako všechno ovoce). Pití vody s potravinami s vysokým obsahem vlákniny je však dobrým nápadem pro zlepšení trávení.

Mějte na paměti, že jak bylo uvedeno výše, konzumace velkého množství čerstvého ananasu nebo pití ananasové šťávy nezajistí účinně dostatečnou dávku léčby, protože většina bromelainu se nachází v jádru a stopce ovoce. Tyto části jsou nejvíce nepoživatelné, proto se tyto enzymy používají k výrobě homeopatických doplňků stravy s bromelainem.

Rizika a vedlejší účinky

Proč vám ananas může škodit? Nepatří mezi běžně alergizující ovoce a díky obsahu bromelainu skutečně pomáhá při trávení.

Ananas je však plný vitaminu C, a přestože je vitamin C obecně zcela bezpečný, protože je rozpustný ve vodě a jeho přebytek se vyloučí močí, konzumace velkého množství může způsobit některé nežádoucí účinky. Ty mohou zahrnovat průjem, nevolnost, zvracení, pálení žáhy, bolesti břicha, nespavost a bolesti hlavy.

Bromelain obsažený v ananasu se může vzájemně ovlivňovat s některými léky, o čemž se můžete zmínit svému lékaři. Problém může nastat, pokud užíváte léky na ředění krve, léky proti nespavosti nebo antidepresiva.

Závěrem
Mezi výhody ananasu (Ananas comosus) patří skutečnost, že má vysoký obsah vitaminů a minerálních látek, jako je vitamin C pro podporu imunitního systému a draslík pro zdraví srdce.
Je také nejlepším zdrojem enzymu zvaného bromelain, který pomáhá při trávení a má protizánětlivé účinky.
Vitamin C je nejhojněji zastoupeným vitaminem v tomto ovoci, zatímco antioxidanty, jako jsou flavonoidy a třísloviny uvnitř, také pomáhají bojovat proti oxidačnímu stresu.
Mezi pozitivní účinky ananasu patří například pomoc při normalizaci hladiny cukru v krvi a krevního tlaku, snížení zácpy, podpora plodnosti, boj proti rakovině, snížení zánětů střev a další.