Jednoduché tipy které pomáhají přirozeně snížit krevní tlak

Vysoký krevní tlak, neboli hypertenze je jedním z nejdůležitějších rizikových faktorů pro vznik srdečních onemocnění a mrtvice. Náš krevní tlak může být ovlivněn mnoha faktory, včetně našich genů, nemocí, jako jsou například onemocnění ledvin, některých léků a životního stylu. U většiny z nás hrají největší roli při zvyšování, nebo snižování krevního tlaku faktory životního stylu.

Vysoký krevní tlak patří mezi civilizační choroby, což konkrétně znamená, že se jedná o nemoc, která se častěji vyskytuje ve vyspělých zemích a je důsledkem moderního městského životního stylu. Jelikož tento zdravotní problém patří mezi civilizační choroby a souvisí se zdravou životosprávou, je jasné, že některé příčiny vysokého tlaku člověk může sám ovlivnit.

Volné léky a přípravky na vysoký krevní tlak můžete koupit zde: Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Pilulka.cz

Snižte co nejvíce příjem soli

Sůl neboli chlorid sodný se používá k ochucení a konzervaci potravin již tisíce let a je obsažena v celé řadě potravin. Sodík a chlorid jsou nezbytné pro mnoho tělesných funkcí, z nichž jeden pomáhá řídit rovnováhu tekutin v krvi a regulovat krevní tlak.

Bohužel konzumace příliš velkého množství soli může tuto rovnováhu narušit a vést ke zvýšení krevního tlaku. Evropský úřad pro bezpečnost potravin doporučuje konzumovat maximálně 5 g soli denně (přibližně 1 čajovou lžičku), aby se snížilo riziko vysokého krevního tlaku a srdečních onemocnění.

Jezte potraviny s dostatkem draslíku

Stejně jako vysoké množství soli je i nízký příjem draslíku spojován se zvýšeným rizikem vysokého krevního tlaku. Draslík je potřebný pro mnoho tělesných procesů a stejně jako sodík pomáhá udržovat rovnováhu tekutin v krvi, čímž reguluje náš krevní tlak. Konzumací dostatečného množství draslíku můžete vyvážit negativní účinky sodíku a udržet krevní tlak ve zdravém rozmezí. Draslík se nachází v mnoha druzích ovoce a zeleniny, například v banánech, bramborách, špenátu a čočce.

Jezte vyváženou stravu pro zdravý krevní tlak

Kromě soli a draslíku mohou náš krevní tlak ovlivňovat i další živiny. Konzumace vyvážené stravy bohaté na ovoce a zeleninu, která obsahuje málo nasycených tuků, cukrů a soli, nám může zajistit přísun řady prospěšných živin a pomoci udržet energetickou rovnováhu, čímž si udržíme zdravý krevní tlak.

Bylo prokázáno, že krevní tlak snižuje mnoho dietních přístupů, z nichž za nejúčinnější jsou považovány dietní přístup k zastavení hypertenze (DASH) a středomořská dieta. Dash dieta je zkratka z anglického Dietary Approaches to Stop Hypertension. Volně bychom mohli anglický originál přeložit jako – dieta vedoucí ke snížení vysokého krevního tlaku.

Skoncujte co nejdříve s kouřením

Kouření cigaret může způsobit hromadění tukového materiálu na stěnách našich tepen. To vede ke zvýšení krevního tlaku a může způsobit ucpání našich tepen, což zvyšuje riziko infarktu a mrtvice. Pokud kouříte, je zanechání kouření tou nejdůležitější změnou životního stylu, kterou můžete pro ochranu svého dlouhodobého zdraví udělat. Jedním z mnoha zdravotních přínosů nekouření je snížení rizika vysokého krevního tlaku.

Omezte příjem alkoholu pro lepší tlak

Stejně jako kouření může mít vysoký příjem alkoholu několik negativních účinků na zdraví. Jedním z nich je zvýšené riziko vysokého krevního tlaku. Nízko riziková hladina alkoholu se odhaduje na přibližně 100 g alkoholu týdně, což odpovídá pěti alkoholickým nápojům týdně.

Buďte fyzicky aktivní pro zdravý krevní tlak

Neustále se ukazuje, že fyzická aktivita prospívá tělu i mysli. Patří sem i pozitivní vliv na krevní tlak. Pravidelná fyzická aktivita může zvýšit sílu našeho srdce, což snižuje námahu potřebnou k pumpování krve po těle. Tím se snižuje síla působící na naše tepny, což vede ke snížení krevního tlaku. Světová zdravotnická organizace doporučuje, abychom se každý týden věnovali minimálně 150 minutám středně intenzivní aktivity (např. rychlé chůzi) nebo 75 minutám intenzivní aktivity (např. běhu).

Udržujte si zdravou tělesnou hmotnost

Udržování zdravé tělesné hmotnosti je jedním z nejdůležitějších faktorů, pokud jde o kontrolu našeho krevního tlaku. S rostoucí tělesnou hmotností se zvyšují i nároky na srdce. To často vede ke zvýšení krevního tlaku. Naše tělesná hmotnost je regulována složitým systémem ovlivňovaným řadou biologických, psychologických a environmentálních faktorů. Tyto faktory se u různých lidí liší a pro některé lidi může být obtížnější zhubnout a udržet si váhu než pro jiné. Pokud jde o hubnutí, musíme spálit více kalorií, než spotřebujeme. Neexistuje však žádný univerzální přístup k hubnutí a „nejlepší“ přístup je ten, který si lze užít a dodržovat dlouhodobě.

Vysoký krevní tlak je jedním z hlavních rizikových faktorů pro vznik srdečních onemocnění a mrtvice. Náš krevní tlak ovlivňuje několik faktorů. Vyhýbání se kouření, aktivní život, vyvážená strava a omezení příjmu soli a alkoholu mohou výrazně snížit riziko vysokého krevního tlaku.