Zdraví

Vše, co potřebujete vědět o bolesti hlavy z dehydratace

Dehydratace je běžný problém, který lidé často neberou dostatečně vážně. Zatímco na ni upozorňuje zvýšená žízeň nebo tmavší moč, méně zjevným, ale častým příznakem je bolest hlavy. Jste překvapeni? Přečtěte si, jaké jsou příznaky a příčiny bolesti hlavy způsobené dehydratací a jak ji můžete řešit a předcházet jí.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příznaky bolesti hlavy způsobené dehydratací

Bolest hlavy z dehydratace je doprovázena podobnými příznaky jako běžná bolest hlavy. Každý člověk ji však prožívá jinak. Někteří lidé mohou pociťovat bolest podobnou bolesti hlavy při kocovině – pulzující bolest na obou stranách hlavy, která se zhoršuje, když se oddáváte fyzické aktivitě – zatímco někteří lidé pociťují tuto bolest pouze na jedné straně hlavy.

Bolest hlavy z dehydratace se údajně zhoršuje, když hýbete hlavou, ohýbáte se nebo hodně chodíte.

Pokud jste mírně až středně dehydratovaní, budete pociťovat příznaky jako např:

Nadměrná žízeň
Relativně méně močení
Tmavě žlutá moč
Sucho v ústech
Závratě
Únava
Suchá kůže

Příčiny bolesti hlavy způsobené dehydratací

Ačkoli způsob, jakým dehydratace způsobuje bolest hlavy, ještě nebyl prokázán, předpokládá se, že se krevní cévy v hlavě zužují, když se snižuje množství tělesných tekutin, které přivádějí krev a kyslík do mozku. Nízký přívod krve a kyslíku do mozku by pak mohl být příčinou bolestí hlavy způsobených dehydratací. Studie, které se zúčastnili dehydratovaní účastníci, ukázala, že se u nich kromě jiných příznaků objevily bolesti hlavy a problémy se soustředěním, které se zmírnily při zvýšeném příjmu tekutin.

Jak už název napovídá, bolest hlavy z dehydratace je důsledkem ztráty většího množství vody v těle, než je její příjem, neboli dehydratace. K tomu může dojít z řady důvodů, např:

Zapomenutí pít vodu.

Cvičení a nepití dostatečného množství vody k doplnění vody ztracené pocením.

Nedostatečné pití vody v horkém a vlhkém dni.

Užívání léků, jejichž vedlejším účinkem je ztráta přebytečné vody z těla.

Voda má zásadní význam pro mnoho tělesných funkcí, a proto je její dostatek v dostatečném množství nezbytný. Dehydratace tak může být v závažných případech život ohrožující. Starší lidé, malé děti a lidé s chronickým onemocněním by měli být obzvláště opatrní, aby se vyhnuli dehydrataci. Nicméně i mírný případ dehydratace může mít za následek bolesti hlavy způsobené dehydratací.

Jednoduché způsoby, jak se zbavit bolesti hlavy z dehydratace

Nejjednodušším způsobem, jak dehydrataci napravit, je rehydratace. Vypijte několik sklenic vody, jakmile pocítíte, že na vás přichází bolest hlavy z dehydratace. To vám pomůže zbavit se nepříjemné bolesti hlavy. Nezapomeňte vodu popíjet pomalu, abyste se vyhnuli zvracení.

Dehydratace v důsledku pocení v horkém počasí může způsobit, že ztratíte mnoho důležitých minerálů. A nejlepším způsobem, jak se v takových případech zbavit bolesti hlavy z dehydratace, je konzumace elektrolytových nápojů, které si můžete snadno vyrobit i doma. Tyto nápoje doplní ztracené minerály a pomohou vám získat zpět energii tím, že navodí elektrolytovou rovnováhu.

Pokud máte bolest hlavy z dehydratace, která vám způsobuje třeštění hlavy, přiložení ledu na hlavu dokáže zázraky. Můžete použít ledový obklad zakoupený v obchodě nebo si ho rychle vyrobit doma.

Vezměte několik kostek ledu a lehce je rozdrťte.

Rozdrcený led vložte do plastového sáčku.

S ledovým obkladem na hlavě si na chvíli lehněte na klidné místo. Určitě za chvíli pocítíte úlevu.

Můžete také navlhčit měkký hadřík, vložit ho na nějakou dobu do mrazáku a pak ho použít jako ledový obklad.

Odpočinek v chladném prostředí funguje také v případě, že jste byli na slunci a ztratili jste kvůli nadměrnému pocení hodně vody.

Tipy, jak předcházet bolestem hlavy z dehydratace

Pokud jste vypozorovali, že příčinou vašich častých bolestí hlavy je dehydratace, zde jsou jednoduché kroky, které můžete učinit, abyste těmto bolestem hlavy vůbec předešli.

V závislosti na typu vaší postavy, druhu podnebí, ve kterém žijete, a množství fyzické aktivity, kterou denně vykonáváte, můžete potřebovat více nebo méně vody než doporučených osm sklenic denně. Ujistěte se, že pijete dostatek vody, abyste neskončili dehydratovaní s příšernou bolestí hlavy.

Nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda jste dehydratovaní, je barva vaší moči. Pokud zjistíte, že vaše moč má tmavě žlutou barvu, možná byste měli sáhnout po láhvi s vodou, abyste odvrátili možnou dehydrataci a bolest hlavy. Dobře hydratovaný člověk má moč světle žlutou nebo čirou.

Vyhněte se alkoholu a kávě, které jsou extrémně dehydratační a které mohou zvýšit pravděpodobnost bolesti hlavy způsobené dehydratací.

Jezte hodně ovoce a zeleniny, protože skvěle zvyšují příjem vody. Přesto nejsou náhradou za obyčejnou vodu.

Bolest hlavy z dehydratace zažeňte tím, že budete co nejvíce hydratovaní. Pokud se intenzita bolesti hlavy nesníží ani po vypití dostatečného množství vody, poraďte se s lékařem, abyste vyloučili vážné možnosti.