Co způsobuje bolest v krku a jak se zbavit bolesti

Bolest v krku je bolestivý, suchý nebo škrábavý pocit v krku. Může vás bolet při polykání nebo mluvení. Většina bolestí v krku vzniká v důsledku virové infekce, jako je nachlazení nebo chřipka. Příznaky bolesti v krku obvykle odezní během několika dní.

Bolesti v krku se dělí na tři základní typy – zánět hltanu, zánět mandlí a zánět hrtanu – podle toho, jakou část krku postihují.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je to bolest v krku?

Bolest v krku je škrábavý bolestivý pocit v zadní části krku. Pokud vás bolí v krku, může vás to bolet při polykání nebo při mluvení. Bolest v krku způsobuje mnoho příčin, od bakteriálních a virových infekcí až po alergie, případně spaní s otevřenými ústy. Většina příznaků bolesti v krku odezní během několika dní. Pokud bolest v krku trvá déle než týden, zhoršuje se nebo se u vás objeví příznaky jako horečka nebo zduření lymfatických uzlin, měli byste se obrátit na lékaře.

Jak se bolest v krku projevuje?

Bolest v krku může začínat chraptivým pocitem v krku, jako by vaše hrdlo bylo suché. Můžete mít také pocit, jako by vám v krku hořelo. Pokud se bolest v krku zhorší, můžete při polykání nebo mluvení pociťovat ostrou bolest v krku. Můžete také pociťovat bolest v uších nebo po stranách krku.

Je bolest v krku vážný problém?

Může být. Například bolest v krku, která trvá déle než dva týdny, může být příznakem rakoviny krku. Bolest v krku je jedním z příznaků onemocnění COVID-19. Většinou je však bolest v krku příznakem méně závažných stavů.

Jaké jsou příznaky bolesti v krku?

Kromě bolesti v krku mohou příznaky bolesti v krku zahrnovat:

Horečka.
Bolest hlavy.
Žaludeční nevolnost.
Zduření lymfatických uzlin.
Ucpaný nos.
Výtok z nosu.
Kašel.
Únava.
Chrapot.

Co způsobuje bolest v krku?

Většina bolestí v krku je způsobena virovou infekcí, například nachlazením nebo chřipkou. Bolesti v krku mohou být příznakem následujících stavů nebo potíží:

Bakteriální infekce: Streptokok a bakteriální infekce dutin jsou příklady bakteriálních infekcí, které mohou způsobovat bolesti v krku.

Alergie: Alergické reakce na pyl, roztoče, domácí zvířata nebo plísně mohou způsobit suchost a škrábání v krku. Bolest v krku způsobená alergiemi je důsledkem postnazální kapénky (když hlen z nosu stéká do zadní části krku). Hlen dráždí hrdlo a způsobuje bolest.

Zánět mandlí: Mandle jsou dvě malé hrudky měkké tkáně v zadní části krku. Zachycují choroboplodné zárodky, které způsobují vaše onemocnění. K tonzilitidě dochází, když se vaše mandle infikují a zanítí. Bakterie a viry mohou způsobit zánět mandlí.

Reflux kyseliny: Lidé s onemocněním zvaným gastroezofageální refluxní choroba (GERD) pociťují pálení a bolest v krku. K této bolesti, nazývané pálení žáhy, dochází, když se kyselina ze žaludku vrací zpět do jícnu. Jícen je trubice, která přenáší potravu z krku do žaludku.

Nadměrné užívání nebo podráždění: Hrdlo si můžete namáhat křikem nebo řevem. Bolest v krku se také může objevit, pokud jíte kořeněná jídla, kouříte nebo pijete velmi horké tekutiny.

Dýchání ústy: Bolest v krku se může objevit, pokud ve spánku dýcháte ústy místo nosem.

Jak lékaři léčí bolest v krku?

Léčba závisí na tom, co vaši bolest v krku způsobilo. Pokud vás například bolí v krku kvůli nachlazení, může vám poskytovatel zdravotní péče doporučit volně prodejné léky na zmírnění příznaků nachlazení a na bolest v krku. Pokud máte streptokoka v krku, může vám poskytovatel zdravotní péče předepsat antibiotika k léčbě bakteriální infekce. Další léčba specifických příčin může zahrnovat:

Volně prodejné antihistaminikum: Bolesti v krku může způsobovat postnazální kapání z alergií. Antihistaminika mohou postnazální kapénku vysušit.

Volně prodejná antacida: Antacida mohou pomoci při refluxu kyseliny, který způsobuje pálení žáhy a bolesti v krku. Pomoci mohou i další opatření, například vyhýbání se velkým porcím jídla těsně před spaním.

Co mohu udělat proti bolesti v krku?

Příznaky bolesti v krku může zmírnit cucání pastilek nebo tvrdých bonbonů. Mezi další návrhy patří např:

Pijte teplé tekutiny: Pití čaje s citronem a medem, vývaru nebo bujónu může pomoci při suchém a škrábavém pocitu v krku.

Přikládejte led: Bolest v krku může zmírnit cucání ledové tříště nebo nanuku.

Používejte zvlhčovač vzduchu nebo odpařovač: Přidání vlhkosti do prostředí ve kterém se nacházíte, zejména v ložnici, když spíte, pomáhá při vysušování krku.

Odpočinek: Pokud vás bolí v krku z křiku, ječení, zpěvu nebo dokonce z dlouhého mluvení, může vám pomoci odpočinek.

Ještě více odpočinku: Snažte se co nejvíce odpočívat, včetně osmi hodin spánku v noci.

Vyhýbejte se dráždivým látkám: Bolest v krku může podráždit pasivní kouření, kouření, kořeněná jídla a velmi horké tekutiny. Pokud kouříte, zkuste se na několik dní vzdát cigaret nebo doutníků.

Co mohu udělat pro to, aby bolest v krku rychle zmizela?

Nejprve zjistěte, proč vás bolí v krku. Pokud poskytovatel zdravotní péče zjistí, že viníkem je nachlazení nebo chřipka, požádejte o doporučení, jak se co nejrychleji uzdravit.

Jak mohu předcházet vzniku bolesti v krku?

Bolesti v krku často způsobují virové infekce, jako je nachlazení a chřipka. Bolest v krku můžete omezit tím, že se budete chránit před nachlazením a chřipkou. Mezi některé způsoby, jak toho dosáhnout, patří např:

Časté mytí rukou pomocí vody a mýdla nebo dezinfekčních prostředků na ruce na bázi alkoholu.

Vyhýbat se lidem, kteří kýchají a mají kašel.

Pokud trávíte čas s kýchajícími a kašlajícími lidmi, vyhněte se sdílení jídla, pití nebo nádobí.

Nechte se očkovat proti chřipce.

Co mohu očekávat, když mě bolí v krku?

Většinou bolest v krku nepředstavuje závažný zdravotní problém. Většina bolestí v krku odezní během několika dní. Pokud bolest v krku trvá déle než několik dní nebo pokud máte bolest v krku a následující problémy, měli byste se obrátit na lékaře:

Silná bolest v krku.
Potíže s dýcháním nebo polykáním.
Horečka, zejména pokud je vyšší než 38 stupňů Celsia.
Viditelná boule v zadní části krku.
Krev ve slinách nebo v hlenu.
Extrémní únava.
Vyrážka kdekoli na vašem těle.

Jak se mám o sebe postarat?

Většina bolestí v krku vzniká proto, že máte virovou nebo bakteriální infekci. Když se postaráte, abyste infekci vyléčili, pomůže vám to od bolesti v krku. Příznaky bolesti v krku můžete zmírnit takto:

Pijte hodně tekutin.
Co nejvíce odpočívejte.
Používejte zvlhčovače vzduchu nebo odpařovače.
Vyhýbejte se dráždivým látkám, jako je pasivní kouření.
Šetřete si hlas.