Zdraví

Může superpotravina česnek pomoci snížit hladinu cholesterolu

Česnek je oblíbeným prostředkem mezi těmi, kdo se obracejí na doplňkovou a alternativní medicínu. Jeho antimikrobiální, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti jsou dobře známé. Pokud se však zaměřujete na zdraví srdce nebo metabolické problémy, co všechno tyto voňavé cibulky dokážou? Kromě schopnosti působit proti oxidačnímu stresu a případně snižovat krevní tlak je česnek zkoumán také pro své možné účinky na snižování hladiny cholesterolu. Podíváme se na některé důkazy. Příslib česneku pro snižování cholesterolu je nepopiratelný, pokud se podíváte na studie.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Může snížit hladinu celkového cholesterolu, LDL cholesterolu a triglyceridů

V jedné studii bylo zjištěno, že suplementace extraktem ze stařeného česneku (AGE) pomáhá snížit celkový cholesterol až o 7 %. Když tento extrakt užívali muži s hypercholesterolemií, jejich hladina cholesterolu v lipoproteinech o nízké hustotě (LDL) se snížila o 10 procent.

Jiná studie odhalila, že užívání česneku ve formě 2 denních dávek tablet česnekového prášku (což odpovídá 400 mg česneku/1 mg alicinu) po dobu 6 týdnů pomohlo snížit celkový cholesterol o 12 procent a LDL cholesterol o 17 procent u osob s problémem s cholesterolem. Hladina triglyceridů se rovněž snížila o 6 procent.

V jiné studii bylo zjištěno, že užívání půl stroužku nebo stroužek česneku nebo jeho ekvivalentu v jiné formě snížilo hladinu celkového cholesterolu až o 9 procent u osob, jejichž hladina cholesterolu byla vyšší než 5,17 mmol/l (200 mg/dl).

Studie na zvířatech zjistila, že podávání surového vodného extraktu z česneku pokusným osobám snížilo nejen celkový a LDL cholesterol, ale také hladinu triglyceridů.

Přesto existují i studie, které výsledky spojují s mnohem nižšími hodnotami a říkají, že byste měli očekávat účinek na snížení celkového cholesterolu o 4 až 6 %, a ne o dvojnásobek, jak ukazují některé studie.

Může zvýšit hladinu dobrého HDL cholesterolu

Česnek sice může mít potenciál snižovat hladinu celkového cholesterolu, LDL cholesterolu a triglyceridů, ale dobrou zprávou je, že nemusí mít negativní vliv na hladinu dobrého cholesterolu s vysokou hustotou (HDL) ve vašem těle. Některé studie zaznamenaly 15 procentní zvýšení hladiny HDL při suplementaci česnekem po dobu 6 týdnů. Vědci v jiné malé studii zjistili, že po 4 měsících užívání česnekového extraktu došlo u lidí s vysokou hladinou cholesterolu ke zlepšení profilu krevních lipidů, přičemž hladina dobrého HDL cholesterolu skutečně stoupla.

Výsledky však mohou být krátkodobé

Jakkoli se to může zdát povzbudivé, účinky česneku na hladinu cholesterolu nejsou dlouhodobé. Jinými slovy, pokud potřebujete, aby vám česnek přinášel trvalé výhody nebo výsledky, budete pravděpodobně muset v jeho konzumaci pokračovat. V jedné studii bylo po 8 a 12 týdnech užívání standardizovaného sušeného česnekového prášku zaznamenáno významné snížení hladiny celkového i LDL cholesterolu. Výzkumníci však zjistili, že po 6 měsících se snížená hladina již neudržela.

Výsledky se mohou lišit také v závislosti na aktuální hladině cholesterolu v krvi

Vaše aktuální hladina cholesterolu může také hrát roli v tom, jak velký rozdíl pro vás může mít užívání česneku. V jednom výzkumu, který se týkal lidí s hladinou cholesterolu vyšší než 200 mg/dl (nad normální hodnotou), vědci poznamenali, že užívání česneku ve formě tablet s 800 mg česnekového prášku (1,3 % aliinu) se zdálo mít nejlepší účinky na snížení cholesterolu u těch, kteří měli počáteční hladinu celkového cholesterolu mezi 250 a 300 mg/dl. Velikost změny tedy může záviset na hladině cholesterolu, což studie zatím plně nekalibrovaly.

Příjem česneku může být pro některé problematický

U některých lidí může mít užívání česneku mírné vedlejší účinky, jako je zápach z úst, pálení žáhy, plynatost a žaludeční potíže. Pro naprostou většinu lidí by však jeden nebo dva stroužky česneku jako součást běžné stravy neměly způsobit žádné problémy (kromě malého česnekového dechu!). Užívání většího množství jako doplňku stravy však musí nejprve prověřit váš lékař.

Stejně jako u všeho, co se užívá ve větším množství nebo jako doplněk stravy, je třeba dávat pozor na další zdravotní potíže nebo léky, které by mohly s česnekem nebo česnekovým extraktem interagovat a ovlivnit váš organismus. Například pokud užíváte nějaké protizánětlivé léky nebo antikoagulancia, měli byste si dát pozor na možné lékové interakce.

Česnek má tendenci inhibovat shlukování krevních destiček – což v podstatě znamená, že vaše krev se bude srážet déle a vy můžete krvácet déle než obvykle. Pokud již užíváte léky, které mají tento účinek, jako jsou například antikoagulancia, mohl by tyto účinky zesílit, což by způsobilo problémy se srážlivostí a vystavilo vás riziku nadměrného krvácení.

Verdikt: Česnek pomáhá, ale sám to nezvládne!

Někteří vědci tvrdí, že užívání česneku jako doplňku stravy s cílem snížit hladinu lipidů nelze obecně doporučit, protože důkazy nejsou dostatečně silné. Upozorňují, že byste neměli očekávat zázračnou změnu v hodnotách cholesterolu. Může to pomoci, ale ne natolik, aby to odůvodnilo vysazení léků.

Mimochodem, hodně se diskutuje o tom, zda má vysoká hladina cholesterolu skutečně nepříznivý vliv na zdraví srdce a délku života. Ačkoli hádanka mezi cholesterolem a srdečními chorobami ještě nebyla vyřešena, ukazuje se, že je třeba dávat pozor na chronický zánět, kterému je vaše tělo vystaveno, ať už prostřednictvím zpracovaných a rafinovaných potravin, stresu nebo sedavého způsobu života.

Jedna z hypotéz považuje chronický zánět za spouštěč zvýšené produkce cholesterolu. Vysoká hladina cholesterolu neboli hypercholesterolemie je zase také spojena se zvýšeným zánětem. Ten může ovlivňovat také játra a ledviny a zvyšovat riziko obezity a cukrovky. Naštěstí zde může mít česnek pozitivní vliv díky svým protizánětlivým vlastnostem, které pomáhají zánětu čelit.

Závěr? Neočekávejte, že česnek bude zázračným lékem nebo volnou propustkou k ignorování vašeho kardiovaskulárního zdraví. Přesto je vhodným doplňkem vašeho jídelníčku jako součást komplexního plánu na zlepšení hladiny cholesterolu, a to vedle změny životního stylu a dalších dietních opatření.