Zdraví

Očista a dieta proti parazitům a co je parazitární infekce

Pokud máte podezření na parazitární infekci, existuje přírodní způsob její léčby. Říká se mu očista od parazitů.

Parazitární infekce se postupem času stávají častějšími v souvislosti s mezinárodním cestováním. Nyní víme, že řada parazitů může infikovat střevní trakt, což vede k různým zažívacím příznakům, jako je zácpa, průjem, zvracení a pálení žáhy, a také k únavě a zimnici.

Očista od parazitů spočívá v konzumaci stravy, která neobsahuje potraviny, jež mohou parazity živit (např. cukr a obiloviny), a v konzumaci většího množství potravin, které působí proti parazitům, např. potravin bohatých na antioxidanty. Je to docela blízké paleo stravě, která vám poskytuje základní živiny z věcí, jako jsou probiotické potraviny, bylinky, zelenina a další.

Doplňky stravy mohou být také užitečné pro podporu vašeho gastrointestinálního a imunitního systému, zatímco se zotavujete při očistě od parazitů.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co jsou paraziti?

Parazit je organismus, který žije na hostiteli nebo v něm a získává potravu z hostitele nebo na jeho úkor. Jinými slovy, parazit využívá zdroje člověka, v němž žije, například právě potravu, kterou tento člověk konzumuje, aby přežil. Ano, není to příjemné.

A co hůř, paraziti mohou u lidí způsobit onemocnění. Některé typy onemocnění způsobené těmito organismy jsou snadno léčitelné, zatímco některé nikoli.

Existují tři hlavní třídy parazitů, kteří mohou u člověka způsobit onemocnění: prvoci, helminti a ektoparaziti. Mezi příklady některých závažných parazitárních onemocnění patří filarióza, malárie a babezióza.

Jak se člověk nakazí parazity?

Věřte tomu nebo ne, ale poměrně vysoké procento dospělých obyvatel může být nositelem parazitů. Kde a jak se někdo nakazí parazitem?

Paraziti se obvykle získávají konzumací kontaminovaných potravin nebo vody, ale náchylnější mohou být lidé s nevyváženou střevní flórou, syndromem děravého střeva nebo oslabeným imunitním systémem. Někteří z nich se také mohou přenášet kousnutím komára nebo písečné mouchy nebo se na člověka přenesou ze zvířat, jako jsou krávy a prasata, která jsou infikována parazity, jako je Cryptosporidium nebo Trichinella.

Jednou z možných příčin nákazy parazity je konzumace vepřového masa, zejména pokud je nedostatečně tepelně upravené nebo syrové. Vepřové maso může být nositelem parazitů a červů kvůli špatným podmínkám, ve kterých jsou prasata/vepři obvykle chováni, takže pokud je tento druh masa pravidelně zařazován do vašeho jídelníčku, existuje možnost, že můžete být náchylní k jejich přenášení.

Škodlivé organismy mohou přenášet i další druhy nedostatečně tepelně upraveného masa a mořských plodů, včetně hovězího masa, korýšů a krabů.

Další možnou příčinou je cestování do zahraničí. Pokud žijete ve Spojených státech nebo v Evropě, ale někdy jste byli v jiné zemi, například v Číně, Indii, Africe nebo Mexiku, existuje možnost, že jste si pitím místní vody a konzumací potravin v těchto místech mohli přivodit nákazu parazitem.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) „je kontaminovaná voda celosvětově závažným problémem, který může způsobit vážné bolesti, postižení a dokonce i smrt“. Kontaminovaná voda zahrnuje nejen pitnou vodu, ale i vodu z bazénů, vířivek, jezer, řek nebo oceánu.

Pokud jste se někdy vrátili z nějaké cesty a objevila se u vás po ní úplavice nebo jiný zažívací problém, můžete mít co do činění s takzvaným perzistentním cestovním průjmem, který CDC označuje gastrointestinální příznaky trvající déle než 14 dní. Podle CDC je patogeneze úporných průjmů u navrátivších se cestovatelů někdy způsobena infekcí v důsledku parazitického organismu.

Kromě toho, že si při cestování musíte dávat pozor na potraviny a vodu, které konzumujete, je pro prevenci parazitů a podobných onemocnění zásadní také správná sanitace a hygiena.

Očista od parazitů

Pokud jste zjistili, že máte parazity, pravděpodobně hledáte nejlepší očistu od parazitů, která vám pomůže se zotavit. Součástí léčebného procesu je dodržování diety na očistu od parazitů, zatímco další důležitou součástí je doplňování bylinných přípravků.

Níže jsou uvedeny návrhy na dodržování diety na očistu od parazitů, jakož i další praktické tipy a doporučení doplňků stravy, které mohou pomoci zahubit červy a parazity ve vašem organismu.

Doplňky pro očistu od parazitů

Při doplňování stravy k hubení parazitů existují přírodní antiparazitární sloučeniny, které budete chtít používat. Jeden takový produkt se nazývá Paracomplete, což je doplněk na čištění od parazitů, který obsahuje tymiánový list, něco co se nazývá beberin sulfát (ten můžete někdy najít v kokosu a může zabíjet parazity), oregano, extrakt z grapefruitových semínek a list uva ursi.

Můžete si také v podstatě vytvořit vlastní lektvar na očistu od parazitů pomocí doplňků, které seženete ve formě tinktury. Patří mezi ně ořešák černý, pelyněk, olivový list a česnek.

Často můžete najít přípravek na očistu od parazitů s těmito bylinnými složkami v místním obchodě se zdravou výživou nebo je získat jednotlivě.

Zde jsou nejlepší bylinné doplňky pro vaši vlastní očistu od parazitů:

Černý ořech (250 miligramů 3x denně) – historicky se používal k léčbě parazitů.
Pelyněk černobýl (200 miligramů 3x denně) – Je známý pro své antiparazitární vlastnosti.
Oreganový olej (500 miligramů 4x denně) – Oreganový olej má antibakteriální i antiparazitární účinky.
Extrakt z grapefruitových semínek (užívejte podle návodu) – Bylo prokázáno, že má antimikrobiální účinky proti široké škále organismů.
Hřebíčkový olej (500 miligramů 4x denně nebo 4 šálky čaje) – Obsahuje vysoké množství eugenolu, sloučeniny, která prokazatelně pomáhá ničit škodlivé organismy.
Probiotika (1 nebo 2 kapsle denně) – Tyto „hodné“ bakterie pomáhají znovu osídlit střeva mikroby, které podporují zdraví trávicího traktu.

Kromě výše uvedených doplňků stravy mohou být užitečné i další doplňky stravy:

anýz
dřišťál
berberin
máta
zlatobýl

Většina odborníků doporučuje provést asi dvoutýdenní očistu od parazitů a užívat výše uvedené doplňky, poté si dát týden pauzu. Po týdenní přestávce se na další dva týdny do plánu opět vrhněte.

Samotný protokol je důležitou součástí vaší léčby, stejně jako užívání doplňků. Snažte se dodržovat načasování plánu, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Dodržování diety proti parazitům

Dieta proti parazitům pomáhá ničit škodlivé organismy žijící ve vašem trávicím systému tím, že bojuje proti špatným bakteriím a plísním, z nichž tito parazité žijí. Tento typ očisty zahrnuje dodržování diety, která neobsahuje žádný cukr a všechny obiloviny – docela se blíží paleo dietě.

Doporučuji omezit příjem ovoce nebo nejíst ovoce vůbec. Takže místo koktejlu z bobulí pijte raději kokosový koktejl s kokosovým mlékem, chia semínky a proteinovým práškem.

K obědu si udělejte velký salát a k večeři si připravte bio maso a zdvojnásobte množství zeleniny, přičemž se zcela vyhněte jakékoli formě obilovin nebo cukru, včetně ovoce.

Další potravinou, která může být velmi léčivá při boji se škodlivými organismy v trávicím traktu, jsou dýňová semínka a také dýňový olej. Dýňová semínka podporují zdraví trávicího traktu, protože obsahují určité antioxidanty a další ochranné látky, jako jsou tetracyklické triterpeny a kukurbitiny, které mohou paralyzovat červy a ztížit jim přežití ve střevních stěnách.

Snězte až jeden šálek dýňových semínek denně – například tak, že si ráno přidáte trochu do smoothie a odpoledne další půlku šálku, nebo si můžete vyrobit dýňové máslo, které vhodíte do něčeho, jako je mixér spolu s dýňovým olejem, který by měla mít většina obchodů se zdravou výživou.

Zde je několik dalších nejlepších potravin proti parazitům:

Česnek a cibule – obě tyto zeleniny posilující imunitu mají antiparazitární účinky díky sirným sloučeninám a antioxidantům, které mohou ničit patogenní organismy.
Bylinky – Některé bylinky, například oregano a zázvor, mohou mít antibakteriální a antiparazitární účinky, protože pomáhají zvyšovat produkci žaludeční kyseliny, která může zabíjet parazity a předcházet infekcím.
Ananas, papája a jejich šťávy – Tyto plody obsahují sloučeniny, které mohou pomoci snížit produkci prozánětlivých cytokinů, které mohou mít za následek zánět tlustého střeva. Jejich šťávy mohou mít také antiparazitární účinky.
Kokosový olej – Kokosový olej má antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti.
Potraviny bohaté na probiotika – Konzumace potravin s vysokým obsahem probiotik, jako je kefír, kysané zelí a jogurt, může udržet parazity pod kontrolou a zlepšit zdraví střev.
Jablečný ocet – Pomáhá obnovit zdravou rovnováhu pH a celkově může zlepšit trávení.
Další čerstvá zelenina – Je bohatým zdrojem ochranných látek, které pomáhají vyživovat střeva, a poskytuje vlákninu, která podporuje pravidelnou stolici.

Zde jsou potraviny, kterým byste se měli vyhnout:

Přidaný cukr – Může vyživovat škodlivé organismy ve střevech a přispívat k zánětům.
Zpracované potraviny – nepodporují zdraví imunitního systému a mohou být obtížně rozložitelné.
Alkohol – Neumožňuje správné fungování imunitního systému.
Pšenice – Mnohé obiloviny, zejména ty, které obsahují lepek, se mohou rychle rozkládat na cukr a způsobovat střevní záněty.
Vepřové maso – Může být potenciálně kontaminováno parazity.

Kolonická léčba na parazity

Při očistě je důležité předcházet zácpě a podporovat pravidelnou stolici, protože právě ta ve skutečnosti zbavuje tělo parazitů. Někteří odborníci doporučují absolvovat několik kolonických kúr, které pomohou zlepšit zdraví trávicího traktu, obvykle dvě až tři očisty tlustého střeva jednou týdně po dobu tří týdnů. To lze provést během dvou až čtyřtýdenní očisty od parazitů.

Společně mohou být tyto metody účinnou strategií, která vám pomůže zbavit tělo škodlivých organismů a zároveň vás vyživí zevnitř.

Příznaky parazitární infekce

Jaké jsou některé příznaky toho, že můžete mít parazita? Mezi nejčastější příznaky parazitární infekce patří:

Zažívací problémy, včetně zácpy, průjmu, zvracení, plynatosti, pálení žáhy.
Bolesti a citlivost žaludku
Ztráta chuti k jídlu
Únava
Zimnice
Bolesti a záněty
Příznaky dehydratace

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Pokud se domníváte, že byste mohli mít parazity, vždy se doporučuje navštívit lékaře, například gastroenterologa, a nechat se vyšetřit.

Lékař může provést řadu testů, aby se dozvěděl více o tom, co se může ve vašem trávicím traktu dít – například hledáním známek zánětu nebo podrobnějším zkoumáním vaší stolice. Tyto testy mohou zahrnovat vyšetření stolice, endoskopii/kolonoskopii , krevní testy, rentgenové vyšetření nebo někdy magnetickou rezonanci.

Je také možné provést testy vzorku stolice doma, které mohou odhalit parazity hledáním vajíček ve stolici. Tyto výsledky můžete přinést svému lékaři, aby se dozvěděl více o možných způsobech léčby, nebo se můžete pokusit léčit problém sami pomocí výše doporučených kroků (nebo ideálně udělat obojí).

Rizika a vedlejší účinky

Příznaky způsobené parazity se mohou pohybovat od mírných až po velmi závažné, v závislosti na typu organismu a postiženém jedinci. Osoby s oslabeným imunitním systémem nebo jiným onemocněním trávicího traktu jsou při kontaktu s parazitem vystaveny největšímu riziku vzniku závažných onemocnění, proto je vždy důležité vyhledat odbornou pomoc, pokud se vás to týká.

S jakými typy vedlejších účinků se můžete setkat při dodržování protokolu očisty od parazitů? Je možné, že se během zotavování budete několik týdnů cítit vyčerpaní nebo budete mít zažívací problémy.

Pokud ztratíte chuť k jídlu, budete mít průjem a nebudete schopni moc pít nebo jíst, může se objevit únava. Ujistěte se, že pijete dostatek tekutin, a snažte se jíst pravidelně menší porce jídla, abyste si udrželi energii.

Ne všechny výše uvedené bylinné doplňky jsou bezpečné pro každého člověka, proto buďte opatrní při léčbě parazitů, pokud užíváte nějaké léky na předpis. Než začnete užívat výše uvedené doplňky stravy, poraďte se se svým lékařem, pokud denně užíváte nějaké léky.

Vyvarujte se také podávání těchto doplňků dětem a nepoužívejte je, pokud jste těhotná nebo kojíte, protože není zcela známo, jak je to bezpečné.

Závěrem
Paraziti jsou organismy, které žijí na hostiteli nebo v něm a získávají potravu z hostitele nebo na jeho úkor. Mezi vedlejší účinky nakažení mohou patřit zažívací problémy, jako je průjem a zvracení, bolesti žaludku, ztráta chuti k jídlu, bolesti a únava.
Pokud jste zjistili, že máte parazita, pravděpodobně hledáte nejlepší očistu od parazitů, která vám pomůže se zotavit. Součástí léčebného procesu je dodržování diety na očistu od parazitů, která zahrnuje vyhýbání se sladkým a zpracovaným potravinám a konzumaci velkého množství potravin bohatých na antioxidanty.
Další důležitou součástí léčebného plánu je doplňování bylinných přípravků.
Které doplňky stravy jsou součástí nejlepších očistných kúr proti parazitům? Mezi ty, které se zdají být nejúčinnější, patří černý ořech, grapefruitový extrakt, oreganový olej, hřebíčkový olej, pelyněk a probiotika.
Pokud máte oslabený imunitní systém nebo užíváte léky, nezačínejte tento typ léčebného plánu bez konzultace s lékařem.