Co může u žen způsobit bolestivý pohlavní styk

Bolest při sexu (nazývaná také dyspareunie) je častým problémem, který je často příčinou velké frustrace a úzkosti. Je mnohem častější u žen než u mužů. Příčin je mnoho a jsou různé, ale dobré je, že se uznává jako lékařský problém s možnostmi léčby. Pokud jste žena, která pociťuje bolest při pohlavním styku, přečtěte si, zda ji může způsobovat některý z těchto faktorů. Zde jsou některé aspekty, které mohou způsobovat bolestivý sex.

Menopauza

Menopauza přichází s poklesem hladiny estrogenu. To znamená sníženou lubrikaci a možný bolestivější sex. Není divu, že ženy po menopauze pociťují snížení libida.

Antikoncepční pilulky

Hormonální antikoncepční pilulky mohou někdy napodobovat účinky, se kterými se potýkají ženy po menopauze. Obvykle to opět znamená menší lubrikaci.

Kožní problémy

Někdy mohou být příčinou věci jako bradavice, pupínky nebo dokonce infekce ze zarůstajících chloupků. Pokud se tyto stavy stupňují, může to vést k bolesti při pohlavním styku. Možná je také kontaktní dermatitida, protože vulva může být citlivá na vonné produkty a mýdla. Tyto problémy se často dají snadno léčit.

Vaginismus

Vaginismus je stav, při kterém dochází ke křečím a stažení poševních svalů. Někdy je důsledkem předchozího sexuálního nebo fyzického traumatu. V jiných případech jde jednoduše o strach z pohlavního styku a očekávanou bolest. Léčba často zahrnuje psychologické posouzení a biofeedback jako způsob, jak získat zpět kontrolu nad tělem a tím, co tělo provádí.

Medikace

Některé druhy léků, jako jsou například léky na alergii, mohou mít za následek snížení přirozené lubrikace.

Hluboká penetrace

Pokud má žena problémy s děložním čípkem nebo dělohou (obvykle se to projevuje jako „infekce“), může jakýkoli druh hluboké penetrace způsobit bolest. Pokud se to u vás objeví, určitě se nechte vyšetřit lékařem.

Zranění

Sex brzy po porodu nebo operaci může být bolestivý, protože poševní kanál se stále hojí. Doporučuje se, aby ženy počkaly 6 týdnů po porodu, než budou mít znovu sex.

Poševní infekce

Kvasinkové infekce a bakteriální vaginóza mohou způsobovat bolest den po sexu. Pokud se u vás tato situace vyskytne, vyplatí se nechat se vyšetřit lékařem.

Vulvodynie

Jedná se o chronický bolestivý stav, který nemá žádnou zjevnou příčinu. Někdy se připisuje nervovým problémům, ale jen zřídka se najde jasná příčina. Existují některé léčebné postupy, které usnadňují zvládání bolesti.

Věci, které je třeba si zapamatovat

Sex by neměl bolet. Navzdory tomu, co nám říká společnost a média, sex nemá být pro ženy bolestivým zážitkem. Při dostatečném uvědomění a komunikaci během sexu může být pro oba příjemným zážitkem. Muži, dávejte pozor, když ženy žádají pomalejší a jemnější pohyby.

Tohle je pro muže. Vstupujte pomalu. Kdykoli dojde k průniku, postupujte pomalu. Jemný vstup spolu s velkým množstvím lubrikantů pomůže snížit pravděpodobnost jakékoli bolesti během procesu.

Udělejte si čas na předehru. Dobrým pravidlem je věnovat předehře alespoň 30 minut, než se vůbec pokusíte o průnik. Líbejte se, mazlete se, hlaďte se a dopřejte si orální sex. Ženy, naučte se poznat, kdy jste sexuálně vzrušené. Všímavost k několika pocitům v kombinaci s experimentováním vám pomůže pochopit, co vás vzrušuje.

Pokud žádný z těchto tipů nezabere, poraďte se se svým lékařem. Většinu problémů uvedených v tomto článku lze léčit. Jiné jsou spíše chronické stavy, které se léčí jinými metodami, jako je meditace nebo pánevní cvičení.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: WebMD , Mayo Clinic