Zdraví

Přírodní způsoby léčby roztroušené sklerózy

Roztroušená skleróza (RS) je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá sám sebe a ničí myelinovou vrstvu centrálního nervového systému. Toto poškození nervů může narušit tok informací v mozku a/nebo mezi mozkem a tělem. To má za následek fyzické postižení pacienta a nepředvídatelné příznaky.

Příznaky se mohou projevit na kterékoli části těla. Mohou se také u jednotlivých pacientů lišit. Mezi hlavní příznaky roztroušené sklerózy patří únava, problémy se zrakem, potíže s motorikou, svalová ztuhlost a křeče, kognitivní problémy, problémy s rovnováhou a koordinací atd.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Alternativní medicína jako lék

Ačkoli roztroušená skleróza byla rozdělena do různých typů podle toho, jak pacienta ovlivňuje a jak nemoc postupuje, úplný lék na tuto nemoc konvenční medicína stále nemá a léčba se zaměřuje především na zvládání příznaků. Není tedy divu, že mnoho pacientů s roztroušenou sklerózou volí vedle konvenčních léčebných strategií i doplňkovou a alternativní medicínu.

Průzkum zaměřený na využívání alternativní medicíny mezi pacienty s roztroušenou sklerózou ukázal, že touha využívat celostní zdravotní péči a nespokojenost s konvenční medicínou je nejčastějším důvodem, proč se lidé obracejí na alternativní medicínu za účelem léčby. Průzkum také ukázal, že nejčastěji využívanou přírodní léčbou je konzumace bylin, následovaná chiropraktickou manipulací a masáží.

Bylinky a doplňky stravy k léčbě roztroušené sklerózy

Mnoho bylin a doplňků stravy má silné léčivé účinky, i když výzkum většiny z nich chybí. Podívejme se na některé z nejoblíbenějších bylin a doplňků při léčbě roztroušené sklerózy.

Ginkgo biloba

Studie o ginkgo bilobě ukázaly, že může výrazně zlepšit funkční výkonnost u pacientů s roztroušenou sklerózou. Únava, závažnost příznaků i funkčnost vykazovaly značné zlepšení u těch, kteří užívali 240 mg speciálního extraktu z ginkgo biloby každý den.

Ashwagandha

Ašvaganda, známá jako „královna ájurvédy“, se hojně využívá v indické ájurvédské medicíně. Tato bylina má rozsáhlé účinky, včetně účinků proti stresu, rakovině a neurodegenerativním patologiím. Studie prokázaly, že listy ašvagandy mají kognitivní zesilovače, které zlepšují výkonné funkce, paměť, motivaci atd. Studie také ukazují, že účinky výtažků z listů ašvagandy jsou vícerozměrné a zahrnují zvrácení Alzheimerovy a Parkinsonovy patologie, ochranu před neurotoxiny z prostředí a zlepšení paměti. Výtažky z kořene ašvagandy se zase ukázaly jako užitečné při léčbě dyskineze neboli poruchy volních pohybů.

Včelí pyl

Další přírodní léčbou roztroušené sklerózy je užívání včelího pylu nebo včelího jedu. Ačkoli se kolem něj vede mnoho sporů, studie prokázaly, že má protiplísňové, antimikrobiální, protivirové, protizánětlivé, hepatoprotektivní, protinádorové, imunostimulační, radikály uvolňující a lokálně analgetické vlastnosti, a že je jako metodika léčby různých onemocnění poměrně účinný. Pozor však na alergické reakce.

Kořen lopuchu

Lopuch se již dlouho používá jako zdravá potravina v čínské kuchyni. Léčebně se používal také v evropských, severoamerických a asijských společnostech. Studie ukazují, že kořeny, semena a listy rostliny mají léčebné účinky. Účinné látky v kořenech mají vlastnosti, které napomáhají detoxikaci krve a také podporují prokrvení povrchu kůže, což pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou cítit se lépe. Výtažky z listů mají vlastnosti, které mohou zabránit růstu mikroorganismů v ústní dutině. Semena mají protizánětlivé účinky a také inhibiční účinky na nádory. V některých případech způsobuje kořen lopuchu alergické reakce na kůži, jako je dermatitida.

Kořen a list pampelišky

Pampeliška se v Koreji používá v bylinné medicíně. Kořen i list této rostliny mají údajně léčivé účinky. Studie ukazují, že pampeliška má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, které mohou být užitečné u pacientů s roztroušenou sklerózou. Má také vlastnosti snižovat únavu, která je jedním z hlavních příznaků roztroušené sklerózy.

Echinacea

Echinacea se již dlouho používá k léčbě onemocnění horních cest dýchacích, zejména nachlazení. Výtažek z této rostliny má mnoho dalších vlastností, jako jsou protizánětlivé účinky a podpora tvorby nových tkání, které jsou velkým příslibem lepší kvality života u pacientů s roztroušenou sklerózou.

Zázvor

Zázvor se po celém světě již dlouho používá pro různé kulinářské a léčivé vlastnosti. Výzkumy ukazují, že zázvor má také protizánětlivý a neuroprotektivní potenciál. Dokáže zabránit odumírání buněk, je silným antioxidantem a může buď zmírnit tvorbu volných radikálů, nebo jí zabránit. Díky potenciální roli zázvoru v prevenci zánětlivých problémů je zázvor vynikající volbou pro pacienty s roztroušenou sklerózou.

Kurkuma

Kurkuma obsahuje kurkuminoidy, u kterých byly prokázány neuroprotektivní, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Předpokládá se, že kurkuma s vysokým podílem preventivních a domnělých léčebných vlastností hraje zásadní roli při různých onemocněních včetně roztroušené sklerózy.

Huo Ma Ren

Konopí huo ma ren, známé spíše jako čínské konopí, patří do čeledi konopovitých a je hojně využíváno v konvenční i alternativní medicíně. Ačkoli je známé především jako sedativum, má také zklidňující účinek na centrální nervový systém. Konopné výtažky mají také vlastnosti, které pomáhají snižovat křeče, neurodegeneraci a záněty. Dalším zajímavým faktorem konopného semínka je, že jeho olej je až z 80 % bohatý na polynenasycené mastné kyseliny. Je také mimořádně bohatým zdrojem esenciálních mastných kyselin – kyseliny linolové (omega-6) a kyseliny alfa-linolenové (omega-3). To vše činí z konopného semínka účinnou přírodní variantu léčby roztroušené sklerózy.

Vitamin D

Sluneční vitamin je všeobecně uznáván jako prospěšný a potřebný pro podporu zdraví kostí. Pozornost si získal i pro další zdraví prospěšné účinky, jako je snižování rizika chronických onemocnění, například rakoviny, autoimunitních onemocnění a kardiovaskulárních chorob. Studie také ukázaly, že doplňování vitaminu D může nejen zmírnit příznaky roztroušené sklerózy, ale také sloužit k prevenci onemocnění u pacientů s genetickými dispozicemi k roztroušené skleróze.

Kyselina dokosahexaenová

Kyselina dokosahexaenová je omega-3 mastná kyselina, která se vyskytuje v rostlinných olejích, tučných rybách, jako je losos, tuňák a makrela, nebo v doplňcích stravy s obsahem omega-3 mastných kyselin. Vzhledem k tomu, že výzkum ukázal, že nedostatek kyseliny dokosahexaenové je spojen s poruchou funkce neuronů, rakovinou a záněty, mohou doplňky stravy s kyselinou dokosahexaenovou pomoci chránit centrální nervový systém. Její protizánětlivé vlastnosti a schopnost podporovat zdraví mozku se mohou ukázat jako užitečné pro osoby s roztroušenou sklerózou.

Hořčík

Hořčík má zásadní význam pro celou řadu tělesných funkcí. Výzkumy ukazují, že nedostatek hořčíku může být spojen také s poškozením myelinu, což vede k roztroušené skleróze a řadě dalších chronických a progresivních onemocnění. Užívání doplňků stravy s hořčíkem a volba stravy bohaté na přirozené zdroje hořčíku, jako je listová zelenina, ořechy, celozrnná pšenice, ryby atd., může být užitečné v prevenci nedostatku, který může zhoršit příznaky roztroušené sklerózy.

Kombinace všech nebo některých z těchto přírodních způsobů léčby může rozhodně snížit závažnost příznaků roztroušené sklerózy a účinně zvládnout tento stav. Vyzkoušejte je právě teď.