Zdraví

Příčiny závratí a poruchy rovnováhy: Co vás zbavuje rovnováhy

Všichni jsme někdy zažili závratě (vertigo) či točení hlavy. Pokud se však váš smysl pro rovnováhu zhoršuje pravidelně, máte důvod k obavám. Přestože máme tendenci považovat ji za naprostou samozřejmost, udržování rovnováhy je složitá funkce. A vaše ucho hraje v této funkci klíčovou roli. Vaše vnitřní ucho, kterému se říká labyrint, obsahuje složitý systém malých trubiček známých jako polokruhové kanálky, nervů a tekutiny, které mozku sdělují, jak je vaše tělo umístěno a kdy pohyb způsobuje změnu polohy.

V systému rovnováhy hrají roli i další faktory. Abyste měli smysl pro rovnováhu, musíte být schopni vidět, kde se nacházíte, a znát polohu některých klíčových částí těla vzhledem k poloze jiných částí těla a prostoru kolem vás. Váš mozek by měl například vědět, jak jsou vaše nohy a chodidla umístěny vzhledem k ramenům a hrudníku. Detektory polohy a pohybu přítomné ve vašich kloubech, svalech a šlachách předávají tyto informace vašemu mozku. Pro udržení rovnováhy je důležité také správné binokulární vidění. Pokud některý z těchto smyslových systémů nevysílá správné signály, může váš smysl pro rovnováhu ochabnout.

Tento složitý systém mohou narušit různé faktory a způsobit problémy s rovnováhou:

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Problémy s vnitřním uchem

Poruchy vnitřního ucha způsobené infekcí, problémy s krevním oběhem, stárnutím atd. mohou způsobit problémy s rovnováhou. Pokud problémy s vnitřním uchem způsobují ztrátu rovnováhy, můžete mít také problémy se sluchem, protože oba systémy, sluchový i rovnováhy, se nacházejí blízko sebe. Pokud tedy máte také problémy, jako je hučení nebo zvonění v uších, nebo určitý stupeň ztráty sluchu, měli byste si nechat vyšetřit vnitřní ucho. Mezi některé poruchy rovnováhy spojené s problémy vnitřního ucha patří:

Labyrintitida je zánět nebo infekce labyrintu. Kromě problémů s rovnováhou, jako jsou závratě a točení hlavy, můžete při tomto onemocnění pociťovat také příznaky, jako je nevolnost, ztráta sluchu a zvonění v uších. Pokud máte labyrintitidu, může vám lékař předepsat léky proti nevolnosti a závratím. Nápomocná mohou být také cvičení, která trénují mozek, aby se přizpůsobil nerovnováze.

Vestibulární neuritida je stav, při kterém dojde k zánětu vašeho sluchového nebo vestibulárního nervu ve vnitřním uchu. Tento zánět je obvykle způsoben infekcí. Příznaky se mohou pohybovat od prudkého pocitu točení až po mírné závratě. Mohou se také vyskytnout problémy se zrakem, zvracení, nevolnost, nestabilita a poruchy soustředění.

Ménierova choroba je neobvyklé onemocnění, které postihuje vnitřní ucho. Může mít za následek závratě, zvonění nebo hučení v uších, pocit tlaku v uchu a ztrátu sluchu. Přesná příčina tohoto onemocnění není dosud známa. Někteří odborníci však naznačují, že může souviset se změnou objemu tekutiny v labyrintu.

Benigní paroxysmální polohové vertigo (BPPV) je charakterizováno intenzivními a krátkými záchvaty závratí při změně polohy hlavy. Můžete mít například pocit, že se točíte, když zakloníte hlavu, podíváte se nahoru nebo se předkloníte. Vzniká, když se krystalky uhličitanu vápenatého, známé jako otokonie, usazené ve vnitřním uchu, uvolní a přesunou se do komory vnitřního ucha, známé jako polokruhové kanálky. Polokruhové kanálky jsou zodpovědné za rovnováhu a vnímání, a to narušuje jejich funkci. BPPV se může vyvinout s přibývajícím věkem nebo může vzniknout v důsledku úrazu hlavy.

Perilymfatická píštěl je stav, ke kterému dochází při úniku tekutiny z vnitřního ucha do středního ucha. Má za následek nestabilitu, která se obvykle zvyšuje při aktivitě, a také nevolnost a závratě. Perilymfatická píštěl může vzniknout v důsledku úrazu hlavy, chronických ušních infekcí nebo fyzické námahy. Může k ní dojít také v důsledku náhlé změny tlaku vzduchu, jako je tomu při potápění. Někteří lidé se s tímto onemocněním také narodí.

Syndrom Mal de Debarquement

Tento stav způsobuje neustálý pocit houpání nebo kolébání. Obvykle k němu dochází po cestě po moři a odezní po několika hodinách nebo dnech na souši. V některých případech však může přetrvávat měsíce a dokonce i roky. Zatím není známo, co tento syndrom způsobuje.

Systémové poruchy, jako je cukrovka a problémy se štítnou žlázou

Systémová onemocnění mohou také vést k problémům s rovnováhou.

Cukrovka způsobuje změny pojivových tkání, struktur ve vnitřním uchu a metabolismu tekutiny ve vnitřním uchu, a tím narušuje rovnováhu. Poškození nervů spojené s cukrovkou může také narušit váš smysl pro to, kde se vaše tělo nachází, a způsobit tak ztrátu rovnováhy. Mezi další příznaky cukrovky patří nadměrná žízeň, časté močení, únava, úbytek hmotnosti a rozmazané vidění.

Hypotyreóza je dalším onemocněním, které může způsobovat problémy s rovnováhou. Při hypotyreóze vaše štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů štítné žlázy. Kromě závratí může toto onemocnění způsobovat přibývání na váze, dušnost, pocit píchání v krku, bušení srdce, zpomalení myšlení, řeči a pohybů, ztrátu chuti k jídlu a zácpu.

Špatný krevní oběh

Problémy s rovnováhou způsobené špatným krevním oběhem se označují jako cévní závrať. Snížený průtok krve do vnitřního ucha nebo do spodní části mozku, kde se nacházejí centra rovnováhy, může způsobit kombinaci dysfunkce vnitřního ucha a mozku, což vede k problémům s rovnováhou. Cévní závratě se častěji vyskytují u starších lidí a jsou spojeny s rizikovými faktory, jako je vysoká hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak, cukrovka a kouření. Mohou se objevit i další příznaky, jako je dvojité vidění, ztráta periferního vidění, rozmazané vidění, ztráta sluchu a pocit necitlivosti v končetinách nebo obličeji. Závratě samy o sobě zřídka svědčí o cévní příčině.

Nízký krevní tlak

Lidé s nízkým krevním tlakem mohou pociťovat závratě při změně polohy, například když se postaví. Tomu se říká ortostatická nebo posturální hypotenze. Když krevní tlak klesne příliš nízko, mozek není dostatečně prokrven. To může způsobit závratě, točení hlavy a dokonce i mdloby. Kromě závratí a ztráty rovnováhy můžete při nízkém krevním tlaku pociťovat také rozmazané vidění, nevolnost, nepravidelný nebo zrychlený srdeční tep, zmatenost a celkovou slabost. Při řešení tohoto stavu vám mohou pomoci opatření v oblasti životního stylu, jako je omezení konzumace alkoholu a kofeinu, používání podpůrných punčoch, postupné vstávání, nepobývání dlouho na nohou, pravidelná konzumace menších porcí jídla atd.

Migréna

Někteří lidé pociťují závrať jako příznak migrény. Mezi běžné příznaky migrény patří silná bolest hlavy, nevolnost a zvracení. Můžete mít také problémy s viděním a řečí, ztuhlost šíje a zvýšenou citlivost na hluk nebo světlo. Pokud jste k migréně náchylní, může vám pomoci vyhýbat se faktorům, které ji vyvolávají. Mezi běžné spouštěče patří stres, potraviny, jako je alkohol a sýr, kouření a některé léky.

Centrální neurologické poruchy

Ačkoli to není tak časté, někteří lidé, kteří trpí závratěmi a problémy s rovnováhou, trpí neurologickými onemocněními. Mrtvice, onemocnění, jako je roztroušená skleróza, která ovlivňují nervový systém, nádory a kostní deformace v blízkosti horní části páteře nebo zadní části hlavy, mohou způsobovat problémy s rovnováhou. Na řízení rovnováhy se podílí spodní část mozku, která zahrnuje také mozkový kmen a mozeček. Protože tato oblast je také zodpovědná za držení těla, pohyb a řeč, může se stát, že v případě neurologické poruchy budou ovlivněny i tyto aspekty.

Problémy se zrakovým nebo kosterním systémem

Jak jsme viděli, na udržování rovnováhy se podílí také zrakový a kosterní systém. A problémy s nimi, jako je nerovnováha očních svalů nebo artritida, mohou vést k poruchám rovnováhy.

Úraz nebo poranění hlavy

Úraz hlavy, a to i drobný, může způsobit závratě. To může znamenat kombinaci problémů s mozkem nebo vnitřním uchem v důsledku úrazu.

Léky

Mnoho léků má tendenci negativně ovlivňovat rovnováhu. Problémy způsobené léky mohou zahrnovat změny vidění, závratě, točení hlavy nebo ospalost. Některé léky mohou také způsobit poškození vnitřního ucha. Mezi běžně užívané léky, které mohou ovlivnit rovnováhu, patří antihistaminika proti alergiím, léky proti úzkosti, antidepresiva, léky na krevní tlak, léky proti bolesti atd.

Starší lidé mohou být vůči nežádoucím účinkům léků obzvláště zranitelní, protože s přibývajícím věkem se léky rozkládají a vstřebávají jiným způsobem. Pokud máte podezření, že některé léky, které užíváte, mohou způsobovat problémy s rovnováhou, poraďte se se svým lékařem.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Mayo Clinic , Hearing Link