Zdraví

Způsoby léčby poruch rovnováhy: Získejte zpět svou rovnováhu

Poruchy rovnováhy se mohou projevovat různými způsoby, ať už se jedná o opakované závratě, krátkodobé točení hlavy nebo časté otáčení světa kolem vás. Problémy s rovnováhou mohou mít mnoho příčin, od vedlejších účinků léků a nízkého krevního tlaku, přes ušní infekce, problémy se zrakovým a kosterním systémem, až po úrazy hlavy, které mají vliv na vnitřní ucho nebo mozek. Léčba vašeho stavu bude záviset na tom, jaká je základní příčina a jaký typ poruchy rovnováhy máte (viz níže Běžné typy poruch rovnováhy).

Pokud se u vás objeví příznaky poruchy rovnováhy, dalším krokem je správná diagnóza. Sdělte svému lékaři co nejdříve informace o příznacích poruchy rovnováhy a závratí – pokud možno s časovým rozvrhem a podrobnostmi o spouštěčích epizod závratí/poruchy rovnováhy/ztráty sluchu.

Odborníci jako ORL, neurolog, neuropatolog, vestibulární fyzioterapeut a audiolog mohou být přivoláni, aby porozuměli problému a navrhli způsob léčby. Níže jsou uvedeny různé běžné a alternativní možnosti léčby od fyzioterapie, přes terapii léky až po chirurgický zákrok.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Cvičení na obnovení rovnováhy k vyléčení závratí

Pokud se potýkáte s problémy s rovnováhou a závratěmi, je skvělou možností ke zvážení trénink rovnováhy. Jedná se o jednoduché pohyby hlavy a očí. Začínají tím, že pomáhají snížit závratě, když v klidu sedíte, a poté zahrnují vstávání a nakonec i pohyb. Cvičení vám mohou zpočátku způsobit malou závrať, ale dokážou do značné míry obnovit vaši pohyblivost. Nejlepší je spolupracovat s vyškoleným fyzioterapeutem, který se specializuje na poruchy vnitřního ucha.

U lidí, jejichž stav je velmi špatný, takže cvičení je obtížné, může být zapotřebí i medikace, i když to většinou není tento případ. Nezapomeňte, že trénink rovnováhy nefunguje na všechny druhy závratí, takže si nejprve musíte ověřit, zda může pomoci při vašem zdravotním stavu.

2. Vyzkoušejte vestibulární rehabilitační terapii pro zlepšení koordinace

Vestibulární rehabilitační terapie (VRT) může být užitečná při léčbě přetrvávajícího problému s nerovnováhou u osob s benigním paroxysmálním polohovým vertigem (BPPV). Může také zlepšit posturální kontrolu a stabilitu pohledu, a dokonce pomoci zklidnit zbytkové závratě u osob s vestibulární neuritidou. Tato terapie nabízí úlevu zejména lidem s Mal de Debarquement, což je stav, který nereaguje na ostatní standardní léčbu poruch rovnováhy.

Zatímco deficit, který se u vás může vyskytnout u většiny forem vestibulární poruchy, bude trvalý, vestibulární a balanční rehabilitační terapie může pomoci obnovit funkci pomocí kompenzace. Váš mozek tak bude používat ostatní smysly, aby kompenzoval poruchu vestibulárního systému. Jak dobře bude léčba fungovat, bude záviset na zdravotním stavu ostatních částí nervového systému, které budou potřeba ke kompenzaci. Po absolvování léčby byste však měli zaznamenat méně pádů. Sníží se také výskyt závratí, nerovnováhy a vertiga.

3. Fyzioterapie proti závratím a točení hlavy

Pokud máte závratě nebo problémy s točením hlavy, fyzioterapeut může také manipulovat s vaším tělem, aby vám pomohl tyto problémy zmírnit. Hlavní linií léčby závratí jsou procedury pro změnu polohy kanálků, jako jsou Semontův a Epleyho manévr, které mohou uvolnit nečistoty v uchu, jež způsobují závratě.

Semontův manévr spočívá v rychlém přetočení z jedné strany na druhou s cílem přesunout veškeré nečistoty z citlivé části zvukovodu na méně citlivé místo. Epleyho manévr se provádí také za účelem přesunutí krystalických nečistot označovaných jako kanálky do jiných částí ucha, aby se mohly volně pohybovat.

4. Užívání léků, které zmírňují vestibulární příznaky

Vestibulární tlumivé léky jsou léky určené speciálně k léčbě nevolnosti z pohybu a/nebo pohybů očí způsobených vestibulární nerovnováhou. Jsou to antihistaminika, anticholinergika nebo benzodiazepiny. V závislosti na tom, jaký druh poruchy rovnováhy máte, vám mohou být předepsány také některé léky ke zmírnění následujících příznaků:

Vestibulární neuritida: Vestibulární tlumiče a kortikosteroidy.

Labyrintitida: Léky na léčbu bakteriální/virové infekce, vestibulární supresiva a steroidy.

Meniérova choroba: Vestibulární supresiva v případě akutních záchvatů nebo ototoxická antibiotika.

Perilymfatická píštěl: Dekongestiva a léky proti alergii na zprůchodnění ucpaných Eustachových trubic a menší množství léků na uklidnění.

5. Vyzkoušejte poslechovou terapii a přístroje pro obnovení sluchu

Někteří jedinci s poruchami rovnováhy se mohou potýkat také se ztrátou sluchu. Pokud je ztráta sluchu závažná, ovlivňuje také rovnováhu. Což je důvod, proč je důležité podstoupit potřebnou terapii nebo si nechat implantovat zařízení, které problém vyřeší. Zde jsou běžně nabízené alternativy:

Naslouchadla.

Kochleární implantát, který se implantuje chirurgicky.

Poslechová terapie, která využívá zvuky a hudbu, aby vám pomohla upravit rovnováhu a sluch – musí být prováděna s audiologem.

Sluchový trenažér, specializované zařízení, které dokáže odfiltrovat zvuky z okolí, takže se můžete soustředit na důležité zvuky.

6. Přizpůsobení stravy k udržení stability tekutin a krve

Pokud trpíte Meniérovou chorobou nebo sekundárním endolymfatickým hydropsem, je důležité udržovat stabilitu tekutiny ve vnitřním uchu. K tomu vám může pomoci regulace příjmu vody a potravin. Zde je několik tipů, kterými se můžete řídit:

Sestavte si jídelní plán, abyste jedli v pravidelných intervalech, pokaždé přibližně stejné množství jídla, a nevynechávejte jídla.

Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem cukru a soli. Toho nejsnáze dosáhnete stravou bohatou na čerstvé produkty.

Během dne pijte tekutiny. Snažte se vypít alespoň 5 sklenic vody rovnoměrně rozložených během dne.

Nepijte nápoje a nejezte jídlo obsahující kofein.

Vyhýbejte se alkoholu.

Nekonzumujte tabákové výrobky nebo výrobky obsahující tabák.

7. Konzumujte potraviny s vitamínem B a hořčíkem, abyste předešli migrénám

Některé potraviny mohou snížit výskyt migrény. Jejich konzumací snížíte pravděpodobnost silné bolesti hlavy, která může vyvolat záchvaty závratí a nevolnosti.

Dopřejte si potraviny bohaté na hořčík, jako jsou luštěniny, fazole, dýňová semínka, vlašské ořechy, para ořechy, mandle, piniové oříšky, zelená listová zelenina a celozrnné výrobky. Výzkumy ukazují, že denní příjem hořčíku může pomoci snížit četnost bolestí hlavy u osob náchylných k migréně.

Ke snížení frekvence migrény přijímejte potraviny bohaté na vitamín B, jako je maso, mléko, vejce, ořechy a zelená zelenina. Vitamín B3, který se nachází v mase z orgánů, v lososovi, tuňákovi, mečounovi, pivovarských kvasnicích, slunečnicových semínkách, červené řepě a arašídech, má vazodilatační vlastnosti a může podpořit krevní oběh a potlačit zánět, který je spojen s migrénou.

8. Vyhněte se potravinám, které vyvolávají migrény

Pokud trpíte závratěmi spojenými s migrénou, může vám úprava stravy pomoci vyhnout se spuštění migrény. Sledujte potraviny, které u vás vyvolávají migrénu, a vyhýbejte se jim. Mezi nejčastější pachatele patří:

Čokoláda
Ořechy
Mléčné výrobky
Sýry
Arašídové máslo
Citrusové plody
Cibule
Banány
Avokáda
Kvašené a nakládané potraviny
Hot dogy, slanina, salámy a další potraviny obsahující dusičnany
Uzené ryby, kuřecí játra, zrající sýry, červené víno, fíky, které obsahují tyramin (aminokyselina)
Glutaman sodný (MSG)
Cibule

9. Dostatek vody, soli a draslíku pro nízký tlak

Pokud máte problémy s rovnováhou a závratěmi souvisejícími s nízkým krevním tlakem nebo ortostatickou hypotenzí, je důležitá strava s vysokým obsahem sodíku i draslíku a také tekutin. Zaměřte se na denní příjem 1,25 až 2,5 litru vody v závislosti na tom, jak jste aktivní. Konzumujte 10 až 20 g soli, abyste do sebe dostali 150 až 250 mmol sodíku. Jezte potraviny bohaté na draslík, jako jsou banány a zelenina, abyste udrželi správnou rovnováhu elektrolytů.

10. Při nízkém tlaku používejte tlakové punčochy a masírujte končetiny

Tlakové punčochy přes kolena mohou pomoci zabránit hromadění krve v dolních končetinách v důsledku ortostatické hypotenze. Kromě toho se naučte zatínat pěsti a masírovat kotníky, lýtka a předloktí, než přejdete z polohy vleže nebo vsedě do stoje. To pomáhá stimulovat průtok krve do horní části těla a zabraňuje náhlému poklesu krevního tlaku. Můžete se tak vyhnout následným závratím a ztrátě rovnováhy.

11. Vyzkoušejte Gingko Biloba k potlačení závratí

V některých částech světa, například ve Francii, je gingko biloba uznávanou a široce používanou alternativní léčbou závratí. Studie na zvířatech prokázaly její účinnost při zvyšování vestibulární kompenzace. Jak studie zjistily, tento extrakt užívaný spolu s vestibulárním tréninkem může pomoci osobám s Méniérovým syndromem, neuropathia vestibularis a také s posttraumatickou závratí. Navíc existují předběžné poznatky o tom, že tento bylinný přípravek působí rychle a výsledky se dostavují již za několik hodin.

Je však zapotřebí provést rozsáhlejší studie na lidech, aby se ověřila účinnost i bezpečnost léku. Pokud se rozhodnete tento lék užívat, určitě se poraďte se svým lékařem. Existuje totiž možnost nežádoucí interakce s některým jiným lékem nebo léčbou, kterou užíváte.

12. Prozkoumejte chirurgický zákrok, který řeší závažné poruchy rovnováhy

Pokud jsou vaše záchvaty závratí časté nebo velmi intenzivní, nebo vás dostávají do život ohrožujících situací, možná budete chtít zvážit operaci. U Meniérovy choroby může těm, kteří trpí vysilujícími nebo častými záchvaty, pomoci labyrintektomie nebo řez vestibulárním nervem. Perilymfatická píštěl se často zahojí sama, pokud budete po dobu několika týdnů dodržovat přísný klid na lůžku, protože se uzavře. Lékaři mají tendenci ji pozorovat nejméně 6 měsíců, než se rozhodnou pro chirurgickou léčbu, aby se nejprve umožnilo přirozené hojení. Pokud se ji nepodaří vyřešit konzervativní léčbou, může být nutné provést operaci a píštěl opravit.

Běžné typy poruch rovnováhy

Jak jsme již řekli, možnost léčby, kterou zvolíte, bude záviset na typu poruchy rovnováhy, kterou máte, a na tom, co ji způsobuje. Níže jsou uvedeny některé z nejčastějších poruch, které postihují vestibulární systém, který řídí rovnováhu vašeho těla.

Benigní paroxysmální polohové vertigo (BPPV): BPPV se často označuje jednoduše jako „závrať“ a vzniká při změně polohy hlavy. Výsledkem je ohromující a velmi intenzivní, i když krátkodobá epizoda závratě. Vyvolávajícím pohybem může být záklon, zvednutí, otočení nebo zaklonění hlavy, nebo dokonce převrácení vleže. Tento stav se může dostavit s přibývajícím věkem, nebo k němu může dojít v důsledku úrazu hlavy, který způsobí, že se do vestibulárního systému přenášejí nesprávné informace – například se vám zdá, že vaše hlava je v určité poloze, zatímco je v jiné.

Labyrintitida: Pokud máte infekci vnitřního ucha nebo nějaký zánět v této oblasti, například při chřipce nebo jiné infekci horních cest dýchacích, můžete ztratit smysl pro rovnováhu a pociťovat závratě.

Meniérova choroba: Tato porucha vnitřního ucha způsobuje závratě, ztrátu sluchu, zvonění/hučení v uších (tinnitus) nebo překrvení a pocit plnosti v uších. Můžete pociťovat náhlé závratě, které přicházejí neohlášeně, nebo k nim dochází po období zastřeného sluchu nebo hučení v uších. Pokud je závrať velmi silná, může způsobit ztrátu rovnováhy a dokonce i pád. Záchvaty mohou být krátce po sobě nebo naopak daleko od sebe – to se u každého člověka liší.

Sekundární endolymfatický hydrops: Pokud je tlak, složení nebo množství tekutiny v endolymfatickém vaku, což je oddělení vnitřního ucha, v rozporu s normou, může to způsobit nerovnováhu, závratě, hučení v uších nebo pocit plnosti v uších. Sekundární endolymfatický hydrops může být vyvolán operací ucha, úrazem hlavy, poruchami vnitřního ucha, systémovými poruchami, jako je cukrovka nebo autoimunitní problémy, nebo dokonce alergií.

Vestibulární neuronitida: V důsledku virové infekce vestibulárního nervu vzniká zánět, který následně způsobuje epizody závratí.

Perilymfatická píštěl: Pokud jste utrpěli úraz hlavy nebo jste byli vystaveni extrémním změnám tlaku vzduchu, například při horolezectví nebo potápění, můžete být náchylní k rozvoji tohoto onemocnění. Problém může vyvolat také fyzická námaha. Na vině může být také chronická ušní infekce nebo operace ucha. Perilymfatická píštěl způsobuje únik tekutiny z vnitřního ucha do středního ucha, což má za následek závratě a také nevolnost. Ta se zhoršuje, když se zvýší vaše aktivita.

Syndrom Mal de Debarquement (MdDS): Tento syndrom se může objevit po pobytu na zaoceánské lodi nebo při jiné cestě po moři. Může způsobit pocit, že se neustále houpete nebo kymácíte. U většiny lidí se problém vyřeší po několika hodinách na souši. U těch méně šťastných může přetrvávat měsíce nebo dokonce roky.

Vestibulární migréna: Odhaduje se, že 40 procent osob, které mají problémy s migrénou, má také některé příznaky vestibulárního syndromu, jako jsou závratě nebo problémy s rovnováhou, a také nevolnost. Tento druh bolesti hlavy se vyznačuje jednostrannou bolestí hlavy, pulzováním/bušením v hlavě, citlivostí na hluk a světlo a postupným zvyšováním intenzity bolesti.

Nízký krevní tlak/ortostatická hypotenze: Ortostatická hypotenze je specifický druh problému s nízkým krevním tlakem, kdy se cévy při vzpřímeném stoji nestahují a způsobuje závratě, točení hlavy, rozmazané vidění, nevolnost a svalový třes.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Mayo Clinic , Hearing Link