Zdraví

Co způsobuje zamrznutí mozku a jak se tomu účinně vyhnout

Zamrznutí mozku je cena, kterou platíme za to, že lačně hltáme zmrzlinu nebo ledovou tříšť! Tato náhlá bolest hlavy vás může zasáhnout rychle a velmi silně, a stejně rychle po několika minutách zmizet. Pokud milujete chladivé pochoutky, ale obáváte se doprovodné bolesti hlavy způsobené chladivými podněty, přinášíme vám několik informací o tom, co způsobuje zamrznutí mozku a co můžete udělat, abyste se mu vyhnuli nebo se ho zbavili.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zamrznutí mozku: Bolest hlavy vyvolaná chladem, která ovlivňuje vaše SPG nervy

Zamrznutí mozku (Brain freeze), zmrzlinová bolest hlavy nebo sphenopalatine ganglioneuralgia je bolest hlavy vyvolaná chladem nebo chladovým podnětem. Sphenopalatine ganglion (SPG) je skupina nervových buněk napojených na trojklanný nerv, který má ústřední význam pro bolesti hlavy. Tento shluk nervů se nachází za nosem a je zodpovědný za přenos informací o vjemech, jako je bolest. Podílí se také na funkcích, jako je ucpávání nosu a slzení. Když máte něco studeného, dotýká se to zadní části krku a horní části úst, což způsobuje, že se drobné krevní cévy v této oblasti náhle stáhnou a o něco později stejně rychle rozšíří. Nepříjemný pocit vnímaný receptory bolesti v této oblasti způsobí, že se zpráva o bolesti vyšle svazkem nervů do trojklanného nervu a dále do mozku. Bolestivý pocit způsobený chladovým podnětem je mozkem interpretován tak, že vychází z hlavy namísto z úst – jedná se o tzv. přenesenou bolest. Výsledkem je zamrznutí mozku neboli zmrzlinová bolest hlavy.

Bolesti hlavy způsobené zamrznutím mozku bývají ve většině případů oboustranné – to znamená, že bolest pociťujete na obou stranách hlavy. Pokud však máte sklon k migrénám na jedné straně hlavy, může být vaše zmrzlinová bolest hlavy také jednostranná.

Rychlé požití studených věcí může být také spouštěčem

Rychlost, s jakou konzumujete určité potraviny, může mít také vliv. Pokud například velmi rychle vypijete či sníte něco, jako je drcená ledová tříšť, je pravděpodobnější, že budete mít problém. Zmrzliny naopak přinášejí smíšené výsledky. Zatímco někteří lidé říkají, že se u nich objevuje mrazení v zádech, i když ji jedí pomalu, existují studie a průzkumy, které zjistily, že chladová stimulace patra při opravdu rychlé konzumaci zmrzliny je dvakrát pravděpodobnější, že způsobí bolest hlavy ze zmrzliny.

Migrény a rodinná anamnéza způsobují, že jste náchylnější k zamrznutí mozku

Souvislost s migrénou: Pokud jste již náchylní k migréně, můžete mít větší pravděpodobnost, že vás bude bolet hlava ze zmrzliny nebo že vám zamrzne mozek. Jedna studie na osobách trpících migrénou zjistila, že 47,9% z nich mělo pozitivní test na bolest hlavy vyvolanou zmrzlinou. Jiný výzkum zjistil, že u žen, které aktivně trpěly migrénou, s alespoň jedním záchvatem v uplynulém roce, byla dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít bolesti hlavy vyvolané chladem, než u těch, které migrénu nikdy nezažily.

Rodinná anamnéza a riziko zamrznutí mozku: Vaše rodinná anamnéza může hrát roli v tom, zda vám ledový nápoj nebo mražená pochoutka přivodí palčivou bolest. Jedna studie zjistila, že děti, jejichž rodiče v minulosti trpěli bolestmi hlavy způsobenými zmrzlinou, jsou náchylnější k tomu, aby se u nich samých tento problém objevil. Naopak v případech, kdy ani matka, ani otec netrpěli zmrzlinovými bolestmi hlavy, bylo riziko, že dítě samo bude mít zamrzlý mozek, nižší.

Jak se tedy vypořádat se zamrznutím mozku, když vás přepadne?

Počkejte, až to přejde: Zamrznutí mozku většinou odezní samo!

O léčbě zamrznutí mozku toho není mnoho známo, protože tento druh bolesti hlavy nebo mozku obvykle rychle nastupuje a stejně rychle odezní. I proto jsou vědecké studie na toto téma omezené. Obvykle by po odstranění chladového podnětu měla bolest hlavy ustoupit přibližně do 10 minut. Nejlepší je tedy jednoduše vyčkat.

Ale co když je bolest intenzivní a vy prostě musíte něco zkusit? Tady je to, co bychom vám doporučili!

Přitiskněte si jazyk k horní části úst

Zamrznutí mozku souvisí s ochlazením patra a zadní části úst. Takže když budete proti ochlazování působit teplem, možná se vám podaří bolest zmírnit. Snadný a účinný způsob, jak toho dosáhnout, je jednoduše přitisknout pokrčený jazyk na zadní část horní části úst. Jeho teplo by mělo pomoci problém trochu zmírnit nebo rychleji vyřešit. Jakmile se teplo přenese z jazyka na patro, které ho následně předá svazku nervů za ním, měli byste se cítit lépe. Jazyk nechte na místě tak dlouho, jak bude potřeba, aby se vám ulevilo.

Napijte se něčeho teplého

Pokud na vás doléhá zamrzání mozku, rychle se napijte něčeho teplého nebo snězte něco teplého, ale určitě nic horkého. To by mělo pomoci zahřát patro a vaše ústa natolik, aby se urychlil odchod bolesti hlavy a případné nepříjemné pocity.

Ledové pochoutky si dopřávejte pomalu a v klidu

Osvědčeným způsobem, jak se vyhnout přílišným bolestem hlavy z ledové zmrzliny či tříště, je zvolnit tempo, když si dáváte něco velmi studeného. Vzhledem k tomu, že problém někdy vyvolává rychlé požití studeného jídla a pití, může pomoci, když si mezi jednotlivými sousty nebo doušky dopřejete oddech, nebo když budete jíst opatrně (na rozdíl od zbrklého hltání). Budete muset zjistit, co vám nejlépe vyhovuje. Samozřejmě, pokud je jídlo extrémně studené nebo ledové, ani pomalé požití nemusí vždy fungovat, ale za pokus to stojí!

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Harvard Health Publishing , American Migraine Foundation , Medical News Today