Zdraví

Jak může nutriční terapie zpomalit roztroušenou sklerózu RS

Roztroušená skleróza (RS) je komplikované onemocnění. Její příčiny nejsou známy, není dědičná a neexistuje jediný test, který by ji diagnostikoval. Příznaky vypadají u každého jinak a pohybují se od mírných až po závažné. Není třeba dodávat, že RS je záhadná. A přestože neexistuje lék, nutriční terapie může příznaky výrazně ovlivnit. Jak se říká, jídlo je lék.

Jak to ale vypadá u tak nepředvídatelné nemoci? V případě roztroušené sklerózy jde o víc než jen o „správné stravování“. Jde o zaměření se na konkrétní živiny a jejich vynechávání pro celoživotní přirozenou léčbu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je roztroušená skleróza?

RS je zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému. Imunitní systém těla napadá myelin, tukovou látku, která chrání nervy. Mozek následně nemůže komunikovat s ostatními částmi těla.

Ženy mají 2 až 3 krát vyšší pravděpodobnost, že se u nich roztroušená skleróza rozvine, než muži. A když se u nich objeví? Příznaky se objevují mezi 20 a 40 rokem života a často začínají problémy se zrakem. Časté je rozmazané nebo dvojité vidění, zkreslení červeno-zelených barev a slepota. Poté může dojít k rozvoji svalové slabosti a špatné koordinaci. Přibližně 50% trpí kognitivními problémy, jako je nesoustředěnost a potíže s pamětí.

Nutriční terapie roztroušené sklerózy

1. Vitamín D

Ve světě roztroušené sklerózy vyvolal vitamín D značný rozruch. Jeho nízká hladina je skutečně spojována s progresí zánětlivých onemocnění! Konkrétně aktivní forma vitamínu D, 1,25-dihydroxyvitamín D, má protizánětlivé vlastnosti.

Nedostatek vitamínu D bohužel není nic neobvyklého. V mnoha potravinách ho přirozeně nenajdeme dostatek, takže tělo potřebuje mírné vystavení slunečnímu záření. Kůže dokáže syntetizovat vitamín D i při použití opalovacího krému. Ale co když zrovna máme období, kdy jsou zimy bez slunce a dny krátké? Zaměřte se na několik málo potravin, které jsou bohaté na vitamín D. Nejlepším zdrojem je olej z tresčích jater, ale skvělou volbou jsou i tučné ryby, houby a vejce. Se souhlasem lékaře vám pomohou také doplňky stravy.

2. Vitamín A

Věděli jste, že vitamín D potřebuje vitamín A, aby mohl působit protizánětlivě? Ten pomáhá vitamínu D navázat se na potřebné receptory. Bez obojího je zvyšování příjmu zbytečné.

Jako antioxidant pomůže vitamín A také s psychickými vedlejšími účinky roztroušené sklerózy. Bylo prokázáno, že snižuje únavu a depresi, což dokazuje jeho roli ve výživové terapii. Nejlepší volbou je lykopen. Vynikajícími zdroji jsou rajčata, meloun a růžový grapefruit.

3. Vláknina

Strava s nízkým obsahem vlákniny je spojována se záněty. Zvýšit jejich příjem je skvělý nápad pro každého, ale pro pacienty s RS jsou výhody ještě větší. Je to vlastně jedno z hlavních výživových doporučení pro kontrolu příznaků. Volte celozrnné obiloviny, jako jsou otruby a oves. Vlákninu můžete získat také z ovoce – zejména sušených švestek – a zeleniny.

4. Omega-3 mastné kyseliny

Protizánětlivá síla omega-3 mastných kyselin pomůže i při RS. Konkrétně působí na enzymy, které řídí neurozánět, a proto by mohly zlepšit motorické funkce. Výbornou volbou jsou tučné ryby, jako je losos a treska. Dávejte pozor na poměr omega-3 a omega-6. Příliš mnoho omega-6 může skutečně vyvolat zánět, proto by si pacienti s RS měli dávat pozor. Oleje ze semen mají obzvláště vysoký obsah omega-6, proto je zakázáno používat sójové, sezamové, slunečnicové a kukuřičné oleje.

5. Probiotika

Probiotika jsou důležitá pro každého. Pokud však trpíte RS, mohou tyto „dobré bakterie“ snížit zánět v tlustém střevě a pomoci tak zlepšit kontrolu střevních funkcí. Důrazně se doporučují bakterie Lactococcus lactis, Bifidobacterium lactis a Clostridium butyricum. Před nákupem probiotické potraviny vždy zkontrolujte etiketu.

6. Ovoce a zelenina

Kromě vlákniny a vitamínu A nabízí ovoce a zelenina antioxidační polyfenoly. Tyto rostlinné chemické látky jsou spojovány s pomalejší progresí RS! Snižují syntézu prozánětlivých molekul, udržují zdravá střeva a regulují enzymy potřebné pro oxidační stres.

Čeho by se měli pacienti s roztroušenou sklerózou vyvarovat

Lidé s RS by se měli vyhýbat tomu, čemu by se měli vyhýbat všichni ostatní. A to jsou potraviny, které zvyšují zánět. Patří sem typická vysokokalorická západní strava, kterou charakterizují následující potraviny:

Živočišné tuky
Červené maso
Sladké nápoje
Smažená jídla
Potraviny s vysokým obsahem soli
Potraviny s nízkým obsahem vlákniny

Kromě toho nezapomeňte pít hodně vody. Většina studii a odborníku na výživu uvádí, že se běžně doporučují 2 litry vody denně. To pomůže vyhnout se zácpě a opět podpoří lepší kontrolu pohybu střev.