Jak může nutriční terapie zpomalit roztroušenou sklerózu RS

Roztroušená skleróza (RS) je komplikované onemocnění. Její příčiny nejsou známy, není dědičná a neexistuje jediný test, který by ji diagnostikoval. Příznaky vypadají u každého jinak a pohybují se od mírných až po závažné. Není třeba dodávat, že RS je záhadná. A přestože neexistuje lék, nutriční terapie může příznaky výrazně ovlivnit. Jak se říká, jídlo je lék.

Jak to ale vypadá u tak nepředvídatelné nemoci? V případě roztroušené sklerózy jde o víc než jen o „správné stravování“. Jde o zaměření se na konkrétní živiny a jejich vynechávání pro celoživotní přirozenou léčbu.

Co je roztroušená skleróza?

RS je zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému. Imunitní systém těla napadá myelin, tukovou látku, která chrání nervy. Mozek následně nemůže komunikovat s ostatními částmi těla.

Ženy mají 2 až 3 krát vyšší pravděpodobnost, že se u nich roztroušená skleróza rozvine, než muži. A když se u nich objeví? Příznaky se objevují mezi 20 a 40 rokem života a často začínají problémy se zrakem. Časté je rozmazané nebo dvojité vidění, zkreslení červeno-zelených barev a slepota. Poté může dojít k rozvoji svalové slabosti a špatné koordinaci. Přibližně 50% trpí kognitivními problémy, jako je nesoustředěnost a potíže s pamětí.

Nutriční terapie roztroušené sklerózy

1. Vitamín D

Ve světě roztroušené sklerózy vyvolal vitamín D značný rozruch. Jeho nízká hladina je skutečně spojována s progresí zánětlivých onemocnění! Konkrétně aktivní forma vitamínu D, 1,25-dihydroxyvitamín D, má protizánětlivé vlastnosti.

Nedostatek vitamínu D bohužel není nic neobvyklého. V mnoha potravinách ho přirozeně nenajdeme dostatek, takže tělo potřebuje mírné vystavení slunečnímu záření. Kůže dokáže syntetizovat vitamín D i při použití opalovacího krému. Ale co když zrovna máme období, kdy jsou zimy bez slunce a dny krátké? Zaměřte se na několik málo potravin, které jsou bohaté na vitamín D. Nejlepším zdrojem je olej z tresčích jater, ale skvělou volbou jsou i tučné ryby, houby a vejce. Se souhlasem lékaře vám pomohou také doplňky stravy.

2. Vitamín A

Věděli jste, že vitamín D potřebuje vitamín A, aby mohl působit protizánětlivě? Ten pomáhá vitamínu D navázat se na potřebné receptory. Bez obojího je zvyšování příjmu zbytečné.

Jako antioxidant pomůže vitamín A také s psychickými vedlejšími účinky roztroušené sklerózy. Bylo prokázáno, že snižuje únavu a depresi, což dokazuje jeho roli ve výživové terapii. Nejlepší volbou je lykopen. Vynikajícími zdroji jsou rajčata, meloun a růžový grapefruit.

3. Vláknina

Strava s nízkým obsahem vlákniny je spojována se záněty. Zvýšit jejich příjem je skvělý nápad pro každého, ale pro pacienty s RS jsou výhody ještě větší. Je to vlastně jedno z hlavních výživových doporučení pro kontrolu příznaků. Volte celozrnné obiloviny, jako jsou otruby a oves. Vlákninu můžete získat také z ovoce – zejména sušených švestek – a zeleniny.

4. Omega-3 mastné kyseliny

Protizánětlivá síla omega-3 mastných kyselin pomůže i při RS. Konkrétně působí na enzymy, které řídí neurozánět, a proto by mohly zlepšit motorické funkce. Výbornou volbou jsou tučné ryby, jako je losos a treska. Dávejte pozor na poměr omega-3 a omega-6. Příliš mnoho omega-6 může skutečně vyvolat zánět, proto by si pacienti s RS měli dávat pozor. Oleje ze semen mají obzvláště vysoký obsah omega-6, proto je zakázáno používat sójové, sezamové, slunečnicové a kukuřičné oleje.

5. Probiotika

Probiotika jsou důležitá pro každého. Pokud však trpíte RS, mohou tyto „dobré bakterie“ snížit zánět v tlustém střevě a pomoci tak zlepšit kontrolu střevních funkcí. Důrazně se doporučují bakterie Lactococcus lactis, Bifidobacterium lactis a Clostridium butyricum. Před nákupem probiotické potraviny vždy zkontrolujte etiketu.

6. Ovoce a zelenina

Kromě vlákniny a vitamínu A nabízí ovoce a zelenina antioxidační polyfenoly. Tyto rostlinné chemické látky jsou spojovány s pomalejší progresí RS! Snižují syntézu prozánětlivých molekul, udržují zdravá střeva a regulují enzymy potřebné pro oxidační stres.

Čeho by se měli pacienti s roztroušenou sklerózou vyvarovat

Lidé s RS by se měli vyhýbat tomu, čemu by se měli vyhýbat všichni ostatní. A to jsou potraviny, které zvyšují zánět. Patří sem typická vysokokalorická západní strava, kterou charakterizují následující potraviny:

Živočišné tuky
Červené maso
Sladké nápoje
Smažená jídla
Potraviny s vysokým obsahem soli
Potraviny s nízkým obsahem vlákniny

Kromě toho nezapomeňte pít hodně vody. Většina studii a odborníku na výživu uvádí, že se běžně doporučují 2 litry vody denně. To pomůže vyhnout se zácpě a opět podpoří lepší kontrolu pohybu střev.

Zdroje: University Of Maryland Medical Center , Multiple Sclerosis Information Page – National Institute of Neurological Disorders and Stroke