Zdraví

Co je neplodnost? Příčiny a možností léčby neplodnosti u žen

Boj s neplodností může být náročný. Pravděpodobně už pilně sledujete svůj cyklus a každý měsíc doufáte v to nejlepší. Lidé vám možná posílají přání a modlitby, různé tipy a rady. „Dejte tomu čas“, říkají, ale kolik času tomu ještě můžete dát? Je snadné hodit ručník do ringu, ale vězte, že existuje léčba neplodnosti.

Záludné je najít příčinu. Je to problém vašeho těla, nebo jeho? A pokud ano, čím to může být? Hledání odpovědí může být zdlouhavé a matoucí, proto se poraďte s lékařem zabývajícím se léčbou neplodnosti. Mezitím se seznamte s možnými příčinami neplodnosti. Získáte tak nástroje a znalosti, které vám umožní klást správné otázky.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je neplodnost?

Neplodnost je definována jako neschopnost otěhotnět po 1 roce snažení. Pokud je vám 35 let nebo více, tato doba se zkracuje na 6 měsíců. Pokud můžete otěhotnět, ale nemůžete zůstat těhotná, jste také považována za neplodnou. Problémy s otěhotněním má přibližně 10 procent žen ve věku 15 až 44 let.

Příčiny neplodnosti

Třetina případů neplodnosti je způsobena ženou. Další třetina je způsobena mužem, zatímco zbytek je ovlivněn problémy obou nebo známými problémy.

Příčiny neplodnosti u žen

Problémy s ovulací (nejčastější)
Syndrom polycystických vaječníků
Ucpaný vejcovod (v důsledku pánevního zánětlivého onemocnění, endometriózy nebo operace mimoděložního těhotenství)
Fyzické problémy s dělohou nebo děložním čípkem
Děložní myomy

Příčiny neplodnosti u mužů

Varikokéla (velké žíly na varlatech)
Nízká pohyblivost nebo počet spermií
Poranění
Nemoc, například cystická fibróza

Léčba neplodnosti u žen

1. Klomifen

Máte problémy s ovulací? Může vám být předepsán klomifen neboli Clomid. Působí podobně jako estrogen a nutí hypofýzu uvolňovat gonadotropin neboli GnRH. Následně se uvolňují luteinizační a folikuly stimulující hormony, což je důležitý proces pro ovulaci.

Vězte však, že klomifen způsobuje, že vaše vaječníky uvolňují více než jedno vajíčko najednou. Dvojčata, trojčata, a dokonce i čtyřčata jsou docela možná! Ze všech úspěšných těhotenství bylo 6,9% dvojčat, 0,5% trojčat a 0,3% čtyřčat. Riziko je ještě vyšší, pokud máte v rodině vícečetné porody.

2. Lidský menopauzální gonadotropin

Pokud klomifen nezabere, může vám lékař předepsat injekční hormony. Nejlepší volbou je lidský menopauzální gonadotropin (hMG), který obsahuje stejný podíl luteinizačního a folikuly stimulujícího hormonu. Ty jsou opět potřebné k ovulaci. U 58,6% pacientek užívajících hMG se otěhotnění podaří.

3. Hormon stimulující folikuly

Podobně folikuly stimulující hormon (FSH) vyvolává ovulaci. Působí tak, že stimuluje růst folikulů ve vaječnících. Pravděpodobné je také vícečetné těhotenství.

4. Analog hormonu uvolňujícího gonadotropin

Pokud nemáte ovulaci každý měsíc, budete pravděpodobně dostávat analog gonadotropin uvolňujícího hormonu neboli GnRH. A pokud ovulujete dříve, než je vajíčko připraveno? GnRH vám také pomůže. Přinutí hypofýzu, aby změnila skutečné načasování ovulace. Kromě injekcí je GnRH k dispozici také ve formě nosního spreje.

5. Metformin

Metformin je pilulka, která je nejznámější pro kontrolu hladiny glukózy v krvi při cukrovce 2. typu. U žen s PCOS však může snížit vysokou hladinu mužských hormonů. To může pomoci znovu nastartovat ovulaci a vrátit vše do správných kolejí. Při užívání hormonálních injekcí může metformin omezit riziko vícečetného těhotenství.

6. Oplodnění in vitro

Oplodnění in vitro neboli IVF (in vitro fertilizace) spojuje vajíčko a spermie v laboratorní misce. Oplodněné embryo je poté implantováno do dělohy, kde může růst. Úspěšnost je poměrně vysoká, ročně se při IVF narodí asi 1,6% dětí. Stejně jako jiné způsoby léčby neplodnosti však IVF zvyšuje šanci na vícečetné těhotenství.

7. Nitroděložní oplodnění

Nitroděložní oplodnění (intrauterinní inseminace) je podobné IVF, ale k oplodnění dochází v těle ženy. Spermie se umístí do dělohy, aby se zvýšila šance, že se spermie dostanou do vejcovodů. Ve srovnání s IVF je méně nákladná a invazivní.

To se však také projevuje nižší úspěšností. Podle údajů asociace pro těhotenství končí těhotenstvím přibližně 20% případů IUI.

Mějte na paměti, že věk, reprodukční anamnéza a zdravotní stav mají velký význam. U žen starších 30 let je míra úspěšnosti obvykle nižší. Poraďte se se svým lékařem, co je pro vás vhodné.