Zdraví

5 zcela běžných důvodů proč se vám může měnit zrak a vidění

Vaše oči jsou okny do tohoto světa. Každé ráno otevřete oči a vidíte vše kolem sebe. Váš zrak je důležitý, abyste mohli vidět věci ve správném významu.

Většina z nás si však uvědomuje, že problémy se zrakem začínají s přibývajícím věkem. Stáří ovlivňuje váš zrak, a pokud ještě nemáte brýle, může se stát, že si je ve stáří pořídíte.

Stárnutí je přirozený proces a změny, které s ním přicházejí, nelze zastavit. Existují však i jiné důvody, které mohou způsobit změnu vašeho zraku. Zde je uveden přehled některých běžných důvodů, proč můžete pozorovat změnu vidění i v mladším věku.

1. Příliš dlouho zíráte do obrazovky

Technologie a její výtvory jsou dnes na vrcholu. Není nic, co bychom dělali pro to, aby naše oči byly v klidu, ať už doma nebo v práci. Ve většině zaměstnání se dnes k práci používají počítače a notebooky, a doma se sledování televize stalo oblíbenou kratochvílí. Ve skutečnosti se většina každodenních úkonů, jako je nakupování, přesouvá na internet.

Bohužel příliš dlouhé zírání na obrazovku může způsobit mírné změny zraku. To se netýká pouze počítačů nebo televizorů. Své oči můžete namáhat i při pohledu na obrazovky mobilních telefonů, tabletů nebo jiných digitálních zařízení.

Vzhledem k nárůstu digitálních technologií a jejich významu jsou jednotlivci vystaveni vysokému riziku vzniku digitálního namáhání očí (DES). Mezi příznaky DES patří namáhání očí, suchost očí, rozmazané vidění a bolest hlavy.

Proto je důležité v pravidelných intervalech odvracet zrak od obrazovky a často mrkat, aby se zabránilo vysychání očí. Dodržujte pravidlo 20:20:20 – každých 20 minut si udělejte 20 sekundovou přestávku a zaměřte se na objekt vzdálený asi 20 stop, což odpovídá zhruba šesti metrům.

2. Neustále nosíte kontaktní čočky

Kontaktní čočky jsou skvělou alternativou k brýlím, zejména pokud se s brýlemi na nose cítíte nepohodlně. Kontaktních čoček je několik typů, ale nejčastěji se doporučují měkké kontaktní čočky a plynopropustné kontaktní čočky.

Ačkoli se může zdát, že kontaktní čočky je snadné nosit a pokračovat v každodenních aktivitách, vyžadují dobrou péči. Čočky pro denní nošení by se nikdy neměly nosit delší dobu, protože by mohlo dojít k infekci oka a dokonce k poškození rohovky, což by mohlo vést k problémům se zrakem.

Pro bezpečnost očí se doporučuje kontaktní čočky před spaním vyjmout. Měly by být vloženy do roztoku a ujistěte se, že důkladně dodržujete pokyny.

3. Můžete mít poškrábanou rohovku

Odřenina rohovky neboli poškrábaná rohovka je jedním z nejčastějších poranění oka. Může se vyskytnout stejně u dětí jako u dospělých. Úder nebo rána do oka, cizí materiály, jako je prach, špína nebo popel, a silné tření očí jsou některé způsoby, kterými si můžete rohovku poškrábat.

Mezi příznaky odřeniny rohovky patří bolest, slzení, zarudnutí, citlivost na světlo, rozmazané vidění, bolest hlavy atd. Někdy si nemusíte být vědomi, že jste si rohovku poškrábali, protože příznaky se objeví až několik hodin po úrazu nebo úderu.

Pokud se u vás objeví některý z uvedených příznaků odřeniny rohovky, je důležité navštívit očního lékaře a nechat si oči okamžitě vyšetřit. Mírné oděrky rohovky se zahojí samy během několika dní, zatímco závažné oděrky mohou vyžadovat oční kapky nebo masti, které by se měly používat pouze pod dohledem lékaře.

4. Některé léky mohou změnit vidění

Některé léky mohou způsobit problémy s viděním, jako je suchost očí. U některých z nich může být nutné tyto léky užívat po dlouhou dobu, což může způsobit dlouhodobé změny ve vidění.

Antihistaminika, léky na krevní tlak, antidepresiva atd. mohou způsobit změnu v produkci slz, což způsobí, že vaše oči vyschnou dříve než obvykle. Suché oči mohou být nepříjemné a mohou vést k rozmazanému vidění. Riziko vzniku suchých očí mohou zvyšovat i některé zdravotní potíže, jako je revmatoidní artritida a cukrovka.

Je důležité, abyste se svým lékařem komunikovali o příznacích, které pociťujete. Suché oči je třeba okamžitě léčit, protože jsou náchylné k infekcím a mohou způsobit trvalé změny vidění a poškodit zrak.

5. Můžete mít oční onemocnění

Někdy je rozmazané vidění nebo problém se zrakem známkou nějakého zdravotního stavu. Pokud například pozorujete změny vidění, může to být způsobeno závažným očním onemocněním, jako je glaukom.

Ačkoli u starších osob, kterým je více než 40 let, je riziko vzniku tohoto onemocnění vyšší, může se to stát každému. Příčinou glaukomu může být vysoký oční tlak, dalekozrakost nebo krátkozrakost, tenké optické nervy, cukrovka, migrény nebo jiné zdravotní potíže.

Ačkoli je glaukom nevyléčitelné oční onemocnění, diagnostikování problému v počátečních stadiích může pomoci léčit tento stav a zastavit další poškozování očí.

Kromě těchto důvodů může těhotenství způsobit několik problémů, které ovlivňují zrak, a to v důsledku kolísání hormonů, které mohou přímo ovlivnit váš zrak. Změna vidění během těhotenství je normální a po porodu se obvykle vrátí k normálnímu vidění. Vždy je však dobré chodit na pravidelné oční vyšetření, aby se vyloučily další možné příčiny.

Pokud tedy pozorujete nějaké změny vidění, nepřehlížejte je. Změny vidění nepřicházejí pouze s věkem, mohou být známkou úrazu nebo vážného onemocnění oka. Zdravý životní styl, který vám přidává roky života, může být také prospěšný pro váš zrak a udržet vaše oči zdravé.

Zdroje: The Vision Council , Kellogg Eye Center , American Academy of Ophthalmology