Zdraví

7 zdravotních potíží které nelze zjistit pomocí Pap stěru

Pokud jste sexuálně aktivní žena, pak vás váš gynekolog pravděpodobně upozornil na nutnost provádění Pap stěru. Pap stěry (nazývané také cervikální screening), které jsou nezbytnou součástí ženské zdravotní péče, odhalují abnormální buňky děložního čípku, které by se v případě neléčení mohly stát rakovinnými. Vzhledem k více než 273 000 úmrtí na celém světě, která jsou připisována rakovině děložního čípku, nelze význam Pap stěru popřít.

Kvůli nedostatečné informovanosti však většina žen předpokládá, že normální výsledek Pap stěru znamená, že „tam dole“ není nic v nepořádku. A to už nemůže být dále od pravdy. Ve skutečnosti Pap stěr nevyšetřuje několik závažných onemocnění a některé pohlavně přenosné choroby, z nichž některé jsou popsány níže.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Kapavka

Kapavku, pohlavně přenosnou chorobu, která běžně postihuje mladé lidi ve věku 15 až 24 let, je často obtížné odhalit. Někteří lidé si mohou všimnout neobvyklého výtoku z penisu nebo pochvy a pociťovat bolesti břicha, ale ve většině případů kapavku neprovází žádný příznak – ve skutečnosti 10-15% mužů a 80% žen, kteří jsou kapavkou postiženi, nemá žádné příznaky.

A protože kapavka nepostihuje buňky děložního čípku, nelze ji odhalit pomocí Pap stěru. Pokud se tato pohlavní choroba neléčí, může způsobit pánevní zánětlivé onemocnění a dokonce neplodnost. Chcete-li zjistit, zda máte kapavku, museli byste si nechat stanovit lékařskou diagnózu.

2. Chlamydie

Nejčastěji hlášená pohlavně přenosná choroba, chlamydie, může způsobit neplodnost, mimoděložní těhotenství a chronické pánevní bolesti. Stejně jako kapavka nezpůsobují chlamydie žádné viditelné příznaky, a proto o nich většina lidí, kteří chlamydie mají, pravděpodobně neví.

Chlamydie nelze odhalit pomocí Pap stěru. Pro její diagnostiku byste si museli nechat udělat screening.

3. Syfilis

Syfilis je pohlavně přenosná choroba způsobená bakteriemi a může postihnout oblast genitálií, rtů, úst nebo konečníku mužů i žen. Přestože syfilis způsobuje nesvědivé, zduřelé vřídky na infikovaných místech těla, nelze syfilis snadno odhalit. Ve skutečnosti většina lidí postižených touto pohlavní chorobou prožije dlouhé roky, aniž by si to uvědomila.

K diagnostice syfilidy byste si museli nechat udělat test na syfilis. Pomocí Pap stěru se nedá odhalit.

4. Genitální herpes

Genitální herpes, který postihuje každou pátou sexuálně aktivní ženu, je další běžnou pohlavní chorobou. Mezi časné příznaky herpesu patří bolesti břicha, svědění v oblasti genitálií, neobvyklý vaginální výtok a horečka. Tyto příznaky však netrvají dlouho a během několika dní se zmírní. Dlouhodobě se však herpes neprojevuje žádnými příznaky, a proto lidé často nevědí, že ho mají. Ačkoli na genitální opar neexistuje žádný lék, existují léky, které můžete užívat, abyste zabránili jeho přenosu na sexuálního partnera.

Genitální herpes může být obtížné diagnostikovat bez krevního testu. Pap stěry však genitální herpes neodhalí.

5. Trichomoniáza

Z 3,7 milionu lidí postižených trichomoniázou se pouze u 30% projeví nějaké příznaky. Pokud při močení pociťujete pálení doprovázené svěděním a neobvyklým výtokem z pochvy, může se jednat o trichomoniázu. Pokud se s touto pohlavně přenosnou infekcí neléčíte, může trvat i několik let.

Pap stěry nemohou trichomoniázu odhalit. K jejímu odhalení byste musela podstoupit několik laboratorních testů a vyšetření.

6. PCOS

PCOS je stav, při kterém mají ženy vysokou hladinu mužských hormonů, což vede k hormonální nerovnováze, nepravidelné ovulaci a dokonce k neplodnosti. U některých žen s PCOS se může vyskytnout také přibývání na váze, nadměrné ochlupení a bolestivá menstruace. PCOS postihuje 1 z 10 žen v plodném věku a je běžnou poruchou životního stylu, která se vyznačuje přítomností váčků naplněných tekutinou (neboli cyst) ve vaječnících.

Pap stěr nemůže odhalit přítomnost cyst na vaječnících a jediným způsobem, jak diagnostikovat PCOS, je ultrazvuk.

7. Rakovina vaječníků

Často se předpokládá, že Pap stěr dokáže odhalit jakoukoliv rakovinu související s reprodukčním systémem. Pap stěr však rakovinu vaječníků nevyšetřuje. Rakovina vaječníků, která představuje jednu pětinu všech úmrtí na rakovinu u žen, nemá – podobně jako výše zmíněné pohlavně přenosné choroby – obvykle žádné příznaky. V některých případech ji provází bolesti břicha, únava, zažívací potíže nebo nevolnost.

K odhalení rakoviny vaječníků by bylo třeba podstoupit ultrazvukové vyšetření nebo krevní test. V současné době však neexistují žádné screeningové testy, které by spolehlivě a přesně diagnostikovaly rakovinu vaječníků.

Nechat si každé tři roky udělat stěr z děložního čípku je nezbytné, zejména pro odhalení rakoviny děložního čípku. Pokud jste však sexuálně aktivní, je vhodné pravidelně navštěvovat svého gynekologa a nechat se vyšetřit na další onemocnění, která Pap test nedokáže odhalit.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Cleveland Clinic , Mayo Clinic