Zdraví

Nejúčinnější oční kapky a přípravky na podrážděné a suché oči

Zatímco lidské oko bylo během uplynulých tisíciletí uzpůsobeno k tomu, aby sledovalo blízké i vzdálenější objekty, v současné době lidé upírají svůj zrak převážně do obrazovek počítačů a mobilních telefonů. Moderní technologie podléhají velmi rychlému vývoji, naproti tomu člověk bohužel tuto schopnost nemá. V důsledku novodobého životního stylu bývá náš organismus často nadměrně zatěžován a jednou z obtíží mohou být suché oči.

Syndrom suchého oka vzniká buď při nedostatečném množství slzné tekutiny, nebo při změnách v jejím složení. Příčinou podrážděných a suchých očí mohou být celkové zdravotní problémy nebo jiná oční onemocnění. Ve všech případech se jedná o poškození slzného filmu, který tvoří ochrannou vrstvu na povrchu oka.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Odborně se dá syndrom suchého oka definovat jako onemocnění slz a povrchu oka, které vede v příznakům jako je diskomfort, nestabilita slzného filmu, narušené vidění a potenciální poškození povrchu oka.

Slzy se tvoří ve slzních žlázách a děje se tak automaticky na základě reflexů při mrkaní, bez toho abychom si to uvědomovali nebo nějakým způsobem ovlivňovali. Odtok slz zajišťuje systém slzného kanálku, slzného vaku a slzovodu a za normálních podmínek je tvorba slz a jejich odtok v rovnováze.

Slzy tvoří na povrchu oka tzv. slzní film, který se skládá ze tří vrstev. Díky spodní vrstvě, mucínové, slzní film přilne na povrch oka. Střední vrstva, vodní, je ta největší a jejím úkolem je zvlhčovat a vyživovat rohovku. Nejsvrchnější vrstvu tvoří lipidy a jsou tam na ochranu vodní vrstvy, brání totiž odpařování. Slzní film se nám tvoří kvůli čištění oka, zvlhčování, které potřebujeme na ostré vidění, výživě rohovky a také tvoří prvotní antibakteriální ochranu oka.

Jaké mají příznaky a příčiny podrážděné a suché oči

Když pociťujete při práci na počítači potíže se zrakem, možná vás ani nenapadne, že by mohlo jít o syndrom suchého oka a jeho příznaky. Typické projevy jsou řezání a pálení oka, pocit cizího předmětu, svědění oka, únava očí a zarudnutí.

Také můžete mít pocit, že máte problém zaostřit. Paradoxně suché oči hodně slzí a to hlavně při pobytu v klimatizované nebo zakouřené místnosti, větrnosti na horách, při dlouhém čtení, koukání na obrazovku a s přibývajícím věkem.

Úleva přichází, když zavřete oči a necháte je odpočinout. Při zhoršení příznaků, kdy se netvoří absolutně žádné slzy nebo je slzní film úplně nefunkční, mluvíme o těžkém syndromu suchého oka. Člověk pociťuje světloplachost, zhoršené vidění a při dlouhodobé únavě očí při syndromu suchého oka i bolest hlavy.

Obtíže nezpůsobuje pouze snížené množství slz, ale také jejich zhoršené složení. Kvalitní slzy jsou tvořeny vodou, hlenem a olejem, což jsou složky, které mají za úkol oči zvlhčovat a chránit před vnějšími vlivy. V případě podrážděného oka může být zastoupení jedné ze složek oslabeno.

Nedostatečnou tvorbu slz mohou ovlivňovat i některé léky, stres, dlouhodobé užívání očních kapek nebo některé nemoci, mezi které patří například alergie, infekce, cukrovka nebo autoimunitní nemoci. Ženy bývají navíc vůči syndromu kancelářského oka více náchylné v období menopauzy.

Jaká je vhodná léčba na podrážděné a suché oči

Když jsou vaše oči příliš suché a slzný film je poškozený, je čas pro intenzivní léčbu suchého oka. Špatné zvlhčení očí je nejen nepříjemné, ale také zvyšuje riziko zánětu rohovky nebo spojivky, a pokud se neléčí, může vést k vážným následným poškozením. Co můžete dělat, pokud máte suché oči? V mnoha případech se doporučuje ošetření pomocí zvlhčujících očních kapek nebo očních mastí.

Pokud je střední vodná vrstva slzného filmu příliš tenká, tedy je -li nedostatečný objem slz, doporučují se oční lubrikanty ve formě očních kapek. Ty doplní množství tekutiny, která je k dispozici pro zvlhčení očí, a tak umožní vytvoření patřičně silného slzného filmu. Zvláště vhodná pro zvlhčení očí je kyselina hyaluronová. Váže hodně vlhkosti a vytváří na povrchu oka rovnoměrný a velmi přilnavý film.

Pokud je poškozena stabilizační lipidová vrstva slzného filmu, je také vhodné použít oční kapky, které podporují tuto vnější tukovou vrstvu. To proto, že tato vnější vrstva stabilizuje slzný film a chrání oči před odpařováním vodné vrstvy slzného filmu. Vedle speciálních očních kapek se také doporučuje používat oční masti, které se aplikují před spaním a podporují regeneraci povrchu oka během noci.

Jaká je nejlepší prevence na podrážděné a suché oči

Pokud patříte mezi rizikovou část populace, která tráví několik hodin denně za monitorem, je dobré vědět, jak syndromu preventivně předcházet. Pokud člověk svou práci dělá dobře, je naprosto přirozené, že se nemůže permanentně soustředit na pravidelné a časté mrkání, nicméně svým očím můžete ulevit i jinou cestou.

V ideálním případě byste se měli vyhýbat klimatizované místnosti, ale raději častěji větrat, neboť čerstvý vzduch je pro oči velmi prospěšný. Vyvarovat byste se měli také zaprášenému prostředí a naopak chodit pravidelně do přírody nebo alespoň ven na vzduch.

Pro udržení normálního stavu zraku lze jídelníček obohatit o doplňky stravy s obsahem látek prospěšných pro zrak. Mezi vitamíny na oči je jedničkou bezpochyby vitamín A. Z dalších látek užitečných pro zrak jmenujme zinek, který přispívá k normálnímu metabolismu vitamínu A.

Dále v přípravcích na podporu zraku bývají obsaženy karotenoidy lutein a zeaxanthin, které se přirozeně nacházejí v oblasti sítnice a jichž s přibývajícím věkem ubývá. V souvislosti se zrakem nelze zapomenout také na dostatečný přísun omega-3 mastných kyselin, které se přirozeně vyskytují v rybím oleji.

Představíme si nejprodávanější a nejlepší léčivé přípravky a zdravotnické prostředky na podrážděné a suché oči, které jsme vybrali podle jejich prodeje a oblíbenosti. Navíc mají vysoké hodnocení a kladné recenze od mnoha zákazníků. Samozřejmě zároveň patří mezi nejúčinnější přípravky a léky na suché a podrážděné oči.

Ophthalmo Septonex oční kapky GTT SOL 1X10 ml

Ophthalmo-Septonex oční kapky se používají k léčbě akutních a chronických nehnisavých zánětů spojivek, očních víček a nehnisavých povrchových zánětů rohovky. Při závažnějších zánětech, zejména hnisavých, je nutno vyhledat lékaře. Ophthalmo-Septonex oční kapky mohou užívat dospělí, mladiství a děti. U těhotných a kojících žen a kojenců rozhodne používání přípravku lékař.

Oční kapky kapejte do spodního spojivkového vaku při prudkých zánětech 1 kapku každou hodinu až 2 hodiny a při vleklých zánětech 1 kapku 1-3 krát denně. Přípravek používejte maximálně 10 dní. Pokud potíže přetrvávají déle než 5 dnů nebo dojde k zhoršení příznaků zánětu, poraďte se o dalším postupu léčby s lékařem.

Ophthalmo Azulen oční mast 5 g

Ophthalmo-Azulen oční mast podporuje hojení, má protizánětlivý a dezinfekční účinek. Obsahuje látky izolované z heřmánku – azuleny. Přípravek Ophthalmo-Azulen je vhodný použít při drobných poraněních očních víček, spojivky a rohovky a k urychlení hojivého procesu po odstranění cizích tělísek z rohovky. Oční mast Ophthalmo-Azulen je určena pro dospělé i děti. Přípravek je možno používat v těhotenství a při kojení.

Dospělí a děti vnáší oční mast do spojivkového vaku nebo nanáší na kůži víček a okolí oka 3–5x denně až do úplného zhojení. Je vhodné po vnesení masti do oční štěrbiny nechat zavřené oko na 2-3 minuty, aby účinná látka neodtekla se slzami a mohla se vstřebat rohovkou a spojivkou. Bez porady s lékařem nepoužívejte přípravek déle než 10 dní.

Visine Classic oční kapky 15 ml

Oční kapky Visine Classic můžete používat při překrvení a otoku spojivek souvisejících s mírným podrážděním očí vyvolaným kouřem, prachem, větrem, chlorovanou vodou, ostrým světlem, kosmetickými přípravky nebo kontaktními čočkami. Dále je lze použít k odstranění obtíží, tj. ke zmírnění pálení, podráždění, svědění, bolesti a nadměrného slzení u alergického zánětu spojivek.

Spolehlivě odstraní zarudnutí očí způsobené řadou příčin – chlorovanou vodou v bazénu, kouřem, prachem, větrem. Je vhodný také k léčbě alergických obtíží. Zmírňuje pocity pálení, podráždění, bolesti očí a nadměrného slzení očí v důsledku alergického zánětlivého onemocnění.

Arufil oční kapky 10 ml na suché oči

Arufil se používá k symptomatické léčbě syndromu suchého oka (suchý zánět spojivek), který je způsoben poruchou omývání citlivého povrchu oka slzami. Nejčastějšími příznaky syndromu suchého oka jsou pálení, pocit cizího tělíska nebo písku, tlak, únava očí, pocit přilnutí víček k oku, světloplachost, bolest při vkapávání očních kapek, špatná snášenlivost pobytu ve větru, v zakouřené místnosti, v klimatizovaném prostředí, zhoršení vidění k večeru, kolísání vidění během dne a paradoxně i zvýšené slzení.

Arufil kapky jsou tzv. umělé slzy, které napomáhají nahrazovat úbytek přirozeného ochranného filmu na povrchu rohovky u osob postižených „suchostí očí“ (pokles produkce slz). Jsou určené k léčbě suchého zánětu spojivek, který je způsoben poruchou omývání povrchu oka slzami.

Dospělí, dospívající a děti dávkují až 4 x denně 1 kapku do dolního spojivkového vaku postiženého oka. Bez porady s lékařem používat maximálně 5 dnů. V těhotenství je doporučeno se poradit s lékařem a během kojení je užívání vhodné.

Oftagel oční gel 10 g na suché oči

OFTAGEL je oční gel, který se používá pro léčbu suchého zánětu spojivky a rohovky a příznaků syndromu suchého oka, který je způsoben nedostatečnou tvorbou slz. Nejčastějšími příznaky syndromu suchého oka jsou pálení očí, bolestivost, podráždění, pocit cizího tělíska nebo písku, tlak, únava očí, pocit přilnutí víček k oku, světloplachost apod. Díky léčivé látce zvyšuje gel viskozitu očních kapek a prodlužuje dobu kontaktu s okem.

Dospělí, dospívající i děti dávkují 1 – 4 x denně 1 kapku přípravku do postiženého oka. Přípravek je určen pouze k očnímu podání a aplikuje se do spojivkového vaku. Léčba syndromu suchého oka je zpravidla dlouhodobá. Při aplikaci nesmí přijít kapátko do kontaktu s žádným povrchem (ani povrchem oka), aby se zabránilo kontaminaci očního gelu a poranění oka. Je nutné zabránit kontaktu očního gelu s měkkými kontaktními čočkami.

Ocutein Sensitive Care oční kapky 15 ml

Unikátní složení ulevuje od pocitu suchého oka, mírní podráždění způsobené větrem, prachem, klimatizací apod. Zvlhčující oční kapky lubrikují a hydratují suché a dehydratované oči, zmírňují podráždění a únavu namáhaných očí. Při kontaktu s povrchem oka neprodleně poskytují úlevu a ochranu, oko zvlhčují a zklidňují.

Aplikujte jednu nebo dvě kapky do každého oka jednou nebo vícekrát za den dle potřeby nebo doporučení lékaře. Uživatelé kontaktních čoček aplikují kapky na nasazené kontaktní čočky během dne dle potřeby. Lze také aplikovat dvě až tři kapky na kontaktní čočku před nasazením.

Ocutein Sensigel hydratační oční gel 15 ml

Vysoce hydratační kyselina hyaluronová a elastin regenerují a hydratují pokožku, zlepšují elasticitu kůže a zabraňují vzniku mimických vrásek. Extrakt světlíku lékařského má zklidňující, čistící a regenerační účinek. Přírodní kofein stimuluje mikrocirkulaci, stimuluje výživu pokožky a působí na kruhy pod očima a snižování otoků.

Lehká gelová textura se snadno vstřebává a vytváří okamžitý chladivý účinek. Účinné složky ve spojení s masáží pomocí roll-on aplikátoru ještě účinněji posilují kožní mikrocirkulaci a poskytují tak okamžitou úlevu.

Pomocí kuličkového aplikátoru naneste krouživými pohyby v bezpečné vzdálenosti kolem očí. Používejte ráno a večer, případně dle potřeby během dne. Před aplikací make-upu počkejte, než se krém na oči dokonale vstřebá do pokožky.

Allergodil Oční kapky 0,5 mg 6 ml

Oční kapky se používá k léčbě alergického zánětu spojivek (alergické konjunktivitidy) a alergického zánětu spojivek a nosní sliznice (alergické rinokonjunktivitidy). Tato alergická onemocnění se vyskytují v určitých ročních obdobích (např. alergie na pyly, které se někdy říká senná rýma), nebo celoročně (např. alergie na roztoče domácího prachu nebo na psí a kočičí srst). Projevují se zarudnutím, svěděním nebo slzením očí, někdy společně s kýcháním nebo s vodnatým výtokem z nosu, svěděním v nose nebo pocitem ucpaného nosu.

Délka léčby Léčba přípravkem Allergodil oční kapky má být omezena na nejvýše 6 týdnů, jelikož s delším podáváním nejsou zkušenosti.

Vidisic 3X10GM Oční gel

Přípravek se používá jako náhrada slzní tekutiny při nedostatečné produkci slz, při léčbě příznaků suchého oka (suchý zánět spojivek) a jako ochrana proti dalšímu podráždění. Vznik suchého oka může mít řadu příčin: snižující se produkce slz ve stáří, práce v klimatizovaných prostorách, práce u monitoru, hormonální změny v přechodu atd.

Také negativní vlivy životního prostředí a klimatu hrají při vzniku suchého oka svou roli. Díky své vysoké viskozitě se Vidisic gel vkapává do oka. Přípravek vytváří ochranný film s vysokou přilnavostí a trvanlivostí a udržuje rohovku a spojivku dlouho vlhké.

HYLO Comod zvlhčující oční kapky 10 ml

Oční kapky pro lepší zvlhčení očního povrchu v důsledku poruch citlivosti, vyvolaných vlivy vnějšího prostředí, jako je suché oko, pocit cizího tělesa v oku a nebo při pálení očí, nebo po operačních zákrocích na oku.

Počet denních dávek přípravku záleží na individuálním úsudku, doporučení lékaře nebo specialisty pro nošení kontaktních čoček. Všeobecně se kape 3x denně 1 kapka do spojivkového vaku každého oka. Při silnějších obtížích lze přípravek během dne používat častěji.

Při kapání do oka zabraňte kontaktu kapací špičky s okem nebo pokožkou obličeje. Užívání přípravku HYLO-COMOD není časově omezené. Přípravek je vhodný pro dlouhodobé používání, přesto byste se měli při dlouhotrvajících obtížích zeptat rovněž na radu svého očního lékaře.