Zdraví

Jak rychle snížit vysoký krevní tlak a jeho příznaky či léčba

Vysoký krevní tlak se odborně nazývá hypertenze. Můžeme ho zařadit mezi civilizační onemocnění a patří mezi největší faktory srdečně-cévního rizika. Vysoký krevní tlak je totiž onemocnění, které může probíhat zcela bez příznaků, a proto často zůstává dlouho nepoznané. Není neobvyklé, že lidé, kteří měli celý život nízký krevní tlak, jej najednou mají vysoký.

O jeho vznik se kromě jiného zasazuje i špatný životní styl. Říká se mu tichý zabiják, a to z toho důvodu, že plno lidí se o svém vysokém tlaku dozví až při náhodné kontrole u lékaře. Přitom základem úspěšné léčby je právě jeho včasné odhalení. Proto je nezbytné si krevní tlak pravidelně měřit nebo si ho nechat měřit.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Naše tělo využívá krevního tlaku k oběhu krve v žilách a tepnách. Celá cirkulace je řízena regulačním systémem – srdcem, nervy, krevní tepny, mozek, ledviny a nadledvinky. Je zcela normální, že nám krevní tlak kolísá. Pokud ale častěji pobývá ve vyšších hodnotách, jedná se o stav, kterému se říká hypertenze neboli vysoký krevní tlak.

Třetina lidí, která trpí vysokým tlakem, tak o svém problému dokonce ani neví. Na vině je především soustavná emoční zátěž, stres, nedostatek pohybu a nevhodná strava, zvlášť v kombinaci se sedavým zaměstnáním, obezita a dědičnost. U 90 % osob s vysokým tlakem příčina není přesně známá. Ví se ale například, že muži jsou k němu dvakrát náchylnější než ženy.

Krevní tlak se vyměřuje ve dvou hodnotách. Horní číslo znázorňuje tlak, kdy se srdce stahuje (krev proudí) ze srdce do tepen, a spodní hodnota znázorňuje tlak, při kterém se srdce uvolňuje. Hodnoty těchto čísel u zdravého dospělého člověka, čili normální tlak či ideální tlak se pohybují kolem 120/80, v některých případech mohou být i nižší. O vysokém krevním tlaku můžeme hovořit, pokud má člověk hodnoty vyšší než 140/90, zjištěných alespoň při dvou rozličných měřeních.

Jaké má vysoký krevní tlak příčiny a jeho projevy

V počátcích se nemocný často vyšším krevním tlakem nezabývá, jelikož se cítí zdráv a nemoc ho nijak neomezuje, a to ani když o ní ví. To je však na vysokém tlaku zrádné, neléčením se nemoc dále rozvíjí.

Dnes trpí zvýšeným a vysokým tlakem až 40% lidí nad 25 let. Podle WHO je vysoký tlak v současnosti hlavní nebo vedlejší příčinou úmrtí až v 13% případů všech úmrtí na světě. Příčiny vzniku vysokého tlaku jsou dlouhodobě známé a množství z nich se označuje jako civilizační příčiny.

Příčiny vysokého krevního tlaku nejsou u většiny lidí známé. Mezi vlivy mající za vinu vysoký krevní tlak patří dědičnost, obezita, nadměrná konzumace soli a alkoholu, spousta stresu a kouření. K vysokému krevnímu tlaku jsou náchylnější především muži.

U některých jedinců se několik let příznaky vysokého tlaku nemusí vůbec projevovat specifickými projevy, ale zpozornět byste měli, když pociťujete tyto symptomy.

nervového systému – bolest hlavy, poruchy vidění, zmatenost
kardiovaskulárního systému – bolesti na hrudi, disekující aneurysma (hematom ve střední vrstvě cévy)
gastrointestinálního systému – ztráta hmotnosti, zvracení, bolesti břicha
ledvinové projevy – přítomnost krve v moči, poruchy močení
ostatní – dušnost, slabost, zvýšená únava, nevýkonnost

Jak rychle snížit vysoký krevní tlak

Léčba farmakologickými prostředky je dlouhodobá, navíc u mnoha jedinců doživotní a častokrát bez významnějších výsledků. Mohlo by se zdát, že neexistují způsoby jak snížit krevní tlak bez léků, opak je však pravdou. Pomocí správných prostředků je možné mít vysoký tlak dlouhodobě pod kontrolou.

Jedním z možných řešení je, že do stravy zařadíme potraviny na snížení tlaku, bylinky na vysoký tlak nebo čaje na vysoký tlak. Pokud vás trápí vysoký krevní tlak, měli byste začít u vaší životosprávy, a to zařazením hořčíku a vápníku do svého jídelníčku.

Vápník je v tomto případě nezbytný pro správnou funkci svalů a působí velmi dobře na srdce a cévy. Pokud máme vápníku v těle nedostatek, organismus si ho bere tam, kde je uložený, tedy povětšinou z kostí. Ideální denní dávka vápníku je kolem 800 mg denně. Pro lepší vstřebávání je vhodné dávku vápníku rozdělit.

Hořčík napomáhá k uvolňování svalů, které řídí cévy a vedou tak k lepšímu proudění krve. Zároveň udržuje rovnováhu mezi sodíkem a draslíkem, a to hraje velkou roli na hodnotu krevního tlaku. Nejlepším zdrojem tohoto minerálu jsou ořechy a luštěniny, můžete ho zakoupit ale i ve formě tablet.

Česnek má schopnost rozšiřovat cévy a zlepšuje krevní oběh. Již stavitelé pyramid používali česnek k tomu, aby byli silní a vytrvalí. Lidé často trpí při větším množství užívání česneku poruše trávení, proto je možné využívat doplňky jako jsou například Česnekové kapky.

Na trhu je také dostatek bylinných produktů určených pro léčbu hypertenze. Z nich si můžete vybrat kvalitní čaje, které je vhodné užívat jako dlouhodobé doplnění léčby, ale i jako prevenci. Čaje na tlak mají uklidňující účinek, proto dobře fungují i ​​na akutní zvýšený tlak z důvodu nervozity.

K dalším možnostem snížení vysokého tlaku je i snížit svou váhu. Každý kilogram navíc může velmi ovlivnit krevní tlak. Pravidelně cvičte, choďte na procházky. Zařaďte do vašeho jídelníčku větší porce ovoce, zeleniny a nízkotučné mléčné výrobky. Tím snížíte množství soli a tuků ve vašem těle.

Jak přirozeně snížit vysoký krevní tlak a jak mu předcházet

Léky na snížení vysokého krevního tlaku sice existují, ale mohou mít vedlejší účinky, mezi které patří třeba křeče v nohou, závratě a nespavost. Většina lidí může naštěstí snížit svůj vysoký krevní tlak přirozeně bez užívání léků, pouze za pomoci běžně dostupných prostředků. Prvním z nich je zhubnutí na zdravou hmotnost a ideální váhu.

Nedostatek pohybu – choďte na procházky

Tělesný pohyb pomáhá srdci zužitkovat efektivněji kyslík, aby nemuselo při čerpání krve pracovat tak intenzivně. Věnujte se této činnosti intenzivně alespoň 30 minut denně téměř každý den. Snažte se zvyšovat rychlost či vzdálenost, aby to stimulovalo vaše srdce.

Říká se, že člověk by měl denně ujít aspoň 5 kilometrů, což je asi 10 tisíc kroků. Ideální je chodit do práce pěšky, pokud ji máte v docházkové vzdálenosti, nebo ve městě vystoupit o stanici hromadné dopravy dřív a projít se. Nad to je vhodný jakýkoli sport, který člověka baví a u kterého vydává energii, čímž nakonec snižuje onu bilanci mezi energetickým příjmem a výdejem.

Nevhodný a nezdravý jídelníček

Tady bývá na vině vysoký energetický příjem, který vede k nadváze. Řešením je rozumně ho snížit. Součástí snižování energetického příjmu může být pohyb, klidně i jen chůze. Ta je zdravá a pro lidské tělo maximálně přirozená.

Kromě nadbytečných kalorií a následné nadváhy nebo obezity je důležité taky myslet na to, kolik soli ve stravě přijímáme. Dospělý člověk by jí měl denně získat maximálně 5 gramů. Alarmující je, že každý Čech průměrně zkonzumuje denně 3x tolik. Nadměrná konzumace soli přitom nezpůsobuje jen vysoký krevní tlak, ale taky může vést k rakovině žaludku, vzniku ledvinových kamenů nebo k astmatu.

Příjem sodíku nesnížíte jen tím, že budete méně dosolovat potraviny, protože tímto způsobem se ve stravě přijímá pouze 15 % soli. Sledujte obsah soli ve zpracovaných potravinách. Jejich konzumací totiž dostáváte do těla většinu sodíku. Jedná se hlavně o různé uzeniny a salámy.

Většina lidí se dozví o vysokém krevním tlaku až během náhodné kontroly u lékaře, proto nepodceňte prevenci. Krevní tlak je nebezpečný právě kvůli nenápadným příznakům. Brzké odhalení nemoci je předpokladem pro úspěšnou léčbu.

Neléčený vysoký krevní tlak vede k postupnému poškození ledvin, srdeční komory a oční sítnice. Orgány i tak dokážou ještě nějakou dobu pracovat, ale většinou pouze v nouzovém režimu.

V posledním stádiu je postižené srdce, které je vyčerpané prací proti vysokému odporu cév a pomalu selhává. Riziko vzniku srdečně-cévní příhody stoupá, pokud trpíte metabolickým syndromem, který se projevuje navíc ještě obezitou, vysokým krevním cukrem a vysokou hladinou celkového cholesterolu v krvi.