Zdraví

Změny stravy a životního stylu pro prevenci vzniku hypertenze

Hypertenze se v nás tiše skrývá jako stočený chřestýš a udeří na nás, když to nejméně čekáme. Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je časté onemocnění, při kterém krev proudí cévami (tepnami) pod tlakem vyšším, než je normální. Krevní tlak je síla, kterou krev tlačí na stěny tepen, když srdce pumpuje krev. Vysoký krevní tlak vzniká, když je tato síla příliš vysoká.

Vysoký krevní tlak vede k mnoha dalším zdravotním potížím a jeho tichá povaha ho činí ještě smrtelnějším. Srdeční choroby jsou hlavní příčinou úmrtí na světě a jsou zodpovědné za miliony úmrtí. Vysoký krevní tlak postihuje téměř 1 miliardu lidí na celém světě a přibližně 30% dospělých v západních zemích. Zde jsou uvedeny jednoduché změny stravy a životního stylu, které mohou pomoci předcházet hypertenzi.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Rybí olej

Rybí olej je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, které mají významný vliv na zdraví kardiovaskulárního systému a na snížení hypertenze. Snižují hladinu triglyceridů a chrání cévy v tepnách před ucpáním. Esenciální mastné kyseliny jsou důležité pro kardiovaskulární zdraví. Rybí olej je prospěšný pro snižování vysokého krevního tlaku u lidí s hypertenzí, a dokonce i u lidí bez hypertenze.

Konzumace omega polynenasycených mastných kyselin (PUFA) přispívá ke snížení kardiovaskulární úmrtnosti a nabízí příznivé účinky na krevní tlak.

Česnek

Česnek je pacienty hojně využíván pro své účinky na snižování krevního tlaku. Extrakt ze stařeného česneku je velmi účinný a při užívání s jinými léky snižujícími vysoký krevní tlak, případně léky na ředění krve, nejsou známy žádné nebo jen malé škodlivé interakce. Snižuje a reguluje krevní tlak uvolňováním oxidu dusnatého. Česnek je obzvláště účinný proti kornatění tepen.

Hořčík

Je známo, že hořčík pomáhá předcházet a snižovat hypertenzi. Při prevenci hypertenze by měla být podporována strava bohatá na hořčík, protože hořčík je důležitý při fyziologické regulaci krevního tlaku. Ukázalo se, že kombinace zvýšeného příjmu hořčíku a draslíku spolu se sníženým příjmem sodíku je při snižování vysokého krevního tlaku účinnější než příjem jednotlivých minerálů a je stejně účinná jako antihypertenzní léky, které léčí hypertenzi.

Hořčík také zvyšuje účinnost všech antihypertenziv. Hořčík se nachází ve vlašských ořeších, mandlích, arašídech, tmavé listové zelenině, rybách, avokádu, sušeném ovoci a hořké čokoládě.

Snižte množství soli

Mírné snížení příjmu soli ve stravě je obecně účinným opatřením ke snížení krevního tlaku. Důrazně se doporučuje snížit příjem soli ve stravě, aby se snížil počet úmrtí na hypertenzi, kardiovaskulární onemocnění a mrtvici.

Bylo prokázáno, že snížení příjmu soli po dobu 4 týdnů drasticky snižuje krevní tlak. Snížení příjmu soli je velmi snadné a je důležitější než konzumace ryb nebo vlákniny, protože má větší vliv na celkové zdraví.

Vláknina

Vlákninové potraviny jsou skvělé pro vaše celkové zdraví a zejména pro kontrolu hypertenze. Bylo zjištěno, že osoby s vysokým příjmem vlákniny měly nižší průměrný krevní tlak než osoby s nízkým příjmem vlákniny. Rovněž bylo zjištěno, že za nižší průměrný krevní tlak u skupin vegetariánů ve srovnání s podobnými skupinami nevegetariánů mohou být zodpovědné rozdíly v druhu a množství vlákniny a tuku ve stravě.

Vzhledem k tomu, že západní strava má obecně nízký obsah vlákniny, pomáhá konzumace ovoce a zeleniny namísto zpracovaných a balených potravin při regulaci vysokého krevního tlaku a při prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Draslík

Draslík je základní živinou. Konzumace stravy s nízkým obsahem sodíku a vysokým obsahem draslíku je zásadní strategií pro prevenci a léčbu hypertenze a kardiovaskulárních onemocnění. Bylo prokázáno, že příjem draslíku ve stravě významně snižuje krevní tlak u pacientů s hypertenzí i bez ní.

Ještě důležitější je, že draslík také snižuje riziko kardiovaskulárních příhod nezávisle na snížení vysokého krevního tlaku. Draslík udržuje rovnováhu elektrolytů a tekutin v těle. Dobrým zdrojem draslíku jsou potraviny jako ryby, avokádo, špenát, mandle, mangold, fazole a banány.

Cvičení

Je samozřejmé, že pohyb je pro zdravý život zásadní. Fyzická aktivita stimuluje produkci oxidu dusnatého, který rozšiřuje cévy a snižuje hypertenzi. Zdravotníci doporučují cvičení jako počáteční terapii životního stylu pro prevenci, léčbu a kontrolu hypertenze. Hypertenze je nejčastější, nejnákladnější a nejlépe preventabilní rizikový faktor kardiovaskulárních onemocnění.

Odborníci na fitness i lékaři doporučují lidem s hypertenzí cvičit každý den alespoň 30 minut. Vytrvalostní cvičení může snížit krevní tlak u starších dospělých s mírnou hypertenzí. Aerobik a kardio cvičení mají pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku. Těžké posilování však může potenciálně vysoký krevní tlak zhoršit.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Mayo Clinic , WebMD