Zdraví

Způsoby řízení hormonů které způsobují přibývání na váze

Žijeme ve světě, kde posilovny zaručují hubnutí „za dva týdny“, značky propagují pilulky a lektvary, které spalují tuk, a potravinářské výrobky slibují, že nepřiberete na váze. Proto lze s jistotou říci, že většina z nás chce zhubnout a být fit. Pokud však držíte přísnou dietu a čísla na váze neklesají, může to být frustrující.

Viníkem mohou být právě vaše hormony. A přestože se zdá, že je to něco, co je zcela mimo vaši kontrolu, existují způsoby, jak je řídit právě tak, abyste své hubnoucí rutině dodali další impuls. Zde je několik hormonů, které ovlivňují vaše cíle v hubnutí, a způsoby, jak je můžete zvládnout.

1. Hormony hladu

Leptin je produkován tukovými buňkami a je vylučován do našeho krevního oběhu. Řídí tedy, jak tělo hospodaří s tukovými zásobami. Leptin také snižuje chuť k jídlu tím, že působí na specifická centra v mozku a snižuje tak nutkání jíst.

Obézní lidé mají obvykle vyšší hladinu leptinu ve srovnání s těmi, kteří mají normální hmotnost. A to může vést k domněnce, že se budou cítit sytí. Bohužel se zdá, že u obézních lidí se zprávy leptinu do mozku nedostanou, a proto jsou na jeho účinky méně citliví. Zde je návod, jak můžete leptin regulovat:

Snižte spotřebu fruktózy: Fruktóza je druh cukru, který se běžně vyskytuje v ovoci. Nachází se také v limonádách, cukrovinkách, ochucených jogurtech, mražených nezdravých potravinách a salátových dresincích. Nadměrná konzumace tohoto typu cukru je spojována s leptinovou rezistencí. To znamená, že váš mozek bude mít pocit hladu, i když je váš organismus plný. Pokud tedy máte tendenci spoléhat se na velké množství nezdravých potravin a ovoce, jejich omezení by vám mohlo skutečně pomoci.

Dopřejte si dostatečný spánek: Předpokládá se, že nedostatek spánku způsobuje obezitu tím, že zvyšuje hladinu leptinu a způsobuje leptinovou rezistenci. Dbejte tedy na to, abyste se dobře vyspali.

2. Stresové hormony

Steroidní hormon kortizol je produkován v nadledvinách a uvolňován do krevního oběhu. Je zodpovědný za řízení hladiny cukru v krvi, stres, metabolismus, zánětlivé reakce a formulaci paměti.

Když se v těle uvolňuje příliš mnoho kortizolu, organismus předpokládá, že hladoví, a přeměňuje cukr na tuk, aby doplnil energetické zásoby. Zvyšuje také chuť k jídlu, takže byste chtěli jíst stále více, abyste získali energii. A to nevyhnutelně vede k přibývání na váze. Řiďte hladinu kortizolu tímto:

Vedením života bez stresu: Stres vede k nadměrné produkci kortizolu. Jeho zvládání je tedy klíčem k hubnutí. Můžete začít relaxačními technikami, jako je jóga, a fyzickými aktivitami, jako je tai-či. Můžete také investovat více času do svých vztahů.

Omezit přísun kofeinu: Kofein zvyšuje hladinu kortizolu v těle jak u mužů, tak u žen. A přestože některé studie uvádějí, že pravidelná a mírná konzumace by mohla tuto reakci v těle snížit, obecně panuje shoda, že má na kortizol významný vliv. Pro začátek byste mohli snížit konzumaci na jeden šálek denně.

Pravidelné cvičení: Aerobní cvičení má pozitivní vliv na metabolismus a hladinu stresu v těle. Zvyšuje také hladinu endorfinů, hormonů „dobré nálady“ v těle. Proto nezapomeňte dodržovat svůj cvičební režim, abyste nepřibývali na váze.

3. Pohlavní hormony

Estrogen a androgen hrají zásadní roli při distribuci tělesného tuku. Estrogen, hlavní ženský pohlavní hormon, je zodpovědný za řízení sexuálního a reprodukčního vývoje u žen. Předpokládá se, že nízká hladina estrogenu vede k přibývání na váze. Způsobuje ukládání tuku v dolní polovině těla během těhotenství a v břiše po menopauze.

Ačkoli neexistuje dostatek důkazů o způsobech řízení estrogenu, předpokládá se, že doplňky estrogenu po menopauze zabraňují hromadění tuku. Je však důležité, abyste se před vyzkoušením doplňků poradili s odborníkem.

Testosteron, hlavní pohlavní hormon u mužů, hraje také roli při regulaci hmotnosti a přibývání na váze. Nízká hladina testosteronu je spojena s nárůstem tukové hmoty a snížením svalové hmoty. Výzkum naznačuje, že nejlepším způsobem, jak řídit hladinu testosteronu, je substituční terapie testosteronem. Mezi další způsoby, jak toho dosáhnout, patří:

Silový trénink: Předpokládá se, že tato forma cvičení zvyšuje hladinu testosteronu, což následně vede k nárůstu svalové hmoty.

Optimalizujte svůj jídelníček: Výzkum naznačuje, že strava bohatá na bílkoviny, sacharidy a tuky zvyšuje hladinu testosteronu. Dbejte však na to, abyste se vyvarovali nadměrných porcí nebo přejídání, které by mohly narušit hladinu testosteronu.

Kromě toho se předpokládá, že některé byliny, jako například ashwagandha, zvyšují hladinu testosteronu, ale pro toto tvrzení není dostatek důkazů.

Pokud jde o regulaci hormonů při hubnutí, je důležité si uvědomit, že toho můžete udělat jen velmi málo. Zatímco stres a hlad můžete do značné míry řídit, pohlavní hormony nemusíte mít pod kontrolou. Nakonec si nezapomeňte promluvit se svým lékařem o všem, co můžete udělat v souvislosti se svými hormony, a zdržte se samovolného předepisování jakýchkoliv doplňků stravy.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Victoria State Government , Healthline