Zdraví

Podívejte se na 7 záludných příznaků nedostatečné hydratace

Hydratace je v letních měsících žhavým tématem, ale tím to nekončí. Hydrataci je nutné udržovat každý den po celý rok. Cvičení, zvracení, průjem a horečka vyžadují více H2O, ale když je 60% těla tvořeno vodou, měli byste na ni myslet vždy. Jak jinak byste mohli fungovat?

Bez jejího dostatku nemůže tělo správně regulovat teplotu ani odplavovat toxiny. Nemůže také promazávat klouby, chránit míchu a vyprazdňovat střeva. Bez dostatečné hydratace byste byli doslova ničím!

Proto je velmi důležité znát příznaky dehydratace. Mírné příznaky je snadné přehlédnout, protože mohou souviset s jinými faktory. Pokud však dehydratace narůstá, může být životu nebezpečná.

Každodenní život bude také vyloženě nepříjemný bez dostatečné hydratace. Nejste si jisti, zda nejste skrytě dehydratovaní? Dávejte si pozor na těchto 7 záludných příznaků.

1. Sucho v ústech

To je jeden z nejzřetelnějších příznaků. Když jste dehydratovaní, ústa nemohou produkovat dostatek slin, což vede k suchosti v ústech. Může se také objevit lepkavost a zápach z úst.

2. Chladná pokožka

Pocení je způsob, jakým se vaše tělo ochlazuje. Když však vypotíte kbelíky potu a nedoplňujete tekutiny, klesá objem vaší krve. Tělo následně nemůže udržovat příjemnou teplotu, což vede k chladné pokožce, i když se cítíte zahřátí.

3. Méně močení

Co jde dovnitř, musí jít ven. Pokud nejste dobře hydratovaní, močení bude vzácnou záležitostí. A když už se vymočíte? Moč bude tmavá, žlutá a zapáchající.

4. Svalové křeče

Pokud jde o svalové křeče a záškuby, na vině je nízká hladina elektrolytů. Tyto minerály řídí hladinu tekutin i funkci svalů! Dehydratace výrazně snižuje množství elektrolytů, což způsobuje křeče ve svalech.

5. Podrážděnost

I mozek potřebuje vodu! Bez jejího dostatku působí neurony regulující náladu v hypotalamu, což vede k podrážděnosti a únavě. Studie z roku 2018 v časopise The Journal of Nutrition dokonce zjistila, že stačí mírná dehydratace, aby došlo k problémům.

6. Špatné soustředění

Tyto chytré neurony si nepohrávají jen s náladou. Když se dostaví dehydratace, nemohou pracovat tak dobře, aby podpořily soustředění a koncentraci. Mírná dehydratace také narušuje paměť, psychomotoriku a pozornost. Nejjednodušší úkoly vám budou připadat jako náročná mise.

7. Bolest hlavy

Při nedostatku vody se krev zřeďuje a dochází k zánětům. To vysvětluje, proč je dehydratace známou příčinou bolestí hlavy a spouštěčů migrény. Kromě zakalení se váš mozek bude cítit jako po těžkém dni.

Příznaky těžké dehydratace

Pokud si nedáte pozor, může se mírná až středně těžká dehydratace stát životu nebezpečnou. Pokud se u vás nebo u někoho z vašich známých objeví některý z následujících příznaků, zavolejte co nejdříve záchrannou službu:

Úplný výpadek močení
Suchá a svraštělá kůže
Rychlý srdeční tep
Zrychlené dýchání
Závratě, točení hlavy
Podrážděnost, zmatenost
Zapadlé oči
Šok
Bezvědomí

Nejlepší nápoje pro hydrataci

Voda je vždy nejlepší volbou pro udržení hydratace. Pokud však chcete vodu obměnit, přidejte do ní ovoce a bylinky, které ji ochutí. Příjem vody zvýší také kokosová voda, domácí ovocná šťáva a čaj.

Co se týče sportovních nápojů? Vyberte si takový, který obsahuje 5 až 8% sacharidů s elektrolyty, 20-30 mEq/l sodíku a 2-5 mEq/l draslíku. Vyhněte se nápojům s přidaným cukrem.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Medline Plus , National Health Services