Jak přirozeně bojovat proti zubnímu kazu a jak mu předcházet
Slovo „zubní kaz“ pravděpodobně u většiny z nás vyvolává traumatické vzpomínky na zubařské křeslo. Špatnou zprávou je, že ani my dospělí nejsme vůči zubnímu kazu imunní. Zubní kazy jsou drobné otvory, které vznikají na povrchu zubu. Často je způsobují bakterie, které se živí cukry a produkují kyseliny, které zuby rozežírají. Masa těchto bakterií se může na zubech hromadit a vytvářet zubní plak. To nakonec vede ke vzniku zubního kazu. Zde je několik přírodních způsobů, jak proti těmto bakteriím a škodám, které způsobují, bojovat.
Další zajímavé články z kategorie Zdraví1. Kokosový olej
Kokosový olej se používá při metodě zvané oil pulling, která odstraňuje bakterie ze zubů, a tím pomáhá předcházet zubnímu kazu. Kokosový olej se používá proto, že je obzvláště účinný proti kmeni bakterií, které způsobují zubní kazy. Dokáže zabránit zánětu dásní, zubnímu plaku, zápachu z úst a jeho působení prý dokonce trochu vybělí zuby. Vezměte si polévkovou lžíci organického kokosového oleje a 20 minut ho promíchávejte v ústech. To se může zdát jako dlouhá doba, proto to zkuste nejprve po dobu 5 minut. Čím déle ho budete v ústech promíchávat, tím více bakterií z nich odstraníte. Dělejte to hned ráno. Poté si normálně vyčistěte zuby kartáčkem a zubní nití.
2. Hřebíčkový olej
Hřebíčkový olej se s oblibou používá v ájurvédské medicíně pro zdraví zubů. Má přírodní antimikrobiální a antibakteriální účinky. Je také prostředkem proti bolesti. Pokud vás tedy zubní kaz již začíná bolet, můžete použít hřebíčkový olej, abyste si ulevili, dokud si ho nenecháte ošetřit. Stačí dát několik kapek hřebíčkového oleje na vatový tampon a ten přiložit na bolestivé místo v zubech nebo dásních.
3. Aloe Vera
Aloe vera má antibakteriální vlastnosti, které se ukázaly jako účinné proti zánětu dásní a zubnímu plaku. U osob, které pravidelně používaly ústní vodu z aloe vera, bylo zjištěno nižší riziko vzniku obou těchto onemocnění. Byla dokonce stejně účinná jako komerční antiseptika. Stačí smíchat čistou šťávu z aloe vera s trochou vody, aby se uvolnila. Používejte ji stejně jako běžnou ústní vodu.
4. Kurkuma
Kurkuma je další ájurvédské koření, které je neuvěřitelně prospěšné pro zdraví zubů. Studie ukazují, že díky svým antibakteriálním vlastnostem může pomoci snížit pravděpodobnost vzniku zánětu dásní a omezit hromadění plaku. Kurkuma se také někdy používá jako bělidlo zubů. To se při pohledu na její zlatavou barvu zdá být protimluv, ale zdá se, že to funguje! Stačí smíchat asi lžičku s takovým množstvím kokosového oleje, aby vznikla pasta. Zuby si vyčistěte jako se zubní pastou a nechte 3-5 minut působit, než je opláchnete.
5. Čaj
Černý a zelený čaj v sobě mají sloučeniny zvané katechiny. Jedná se o sloučeniny, které mohou potlačit růst bakterií a jejich produkci kyselin. Šálek čaje může skutečně pomoci udržet zdraví zubů a bojovat proti zubnímu kazu, jen se ujistěte, že do něj nepřidáváte žádný cukr.
Potraviny, kterým se vyhněte
1. Cukr
Cukr je samozřejmě jednou z hlavních příčin vzniku zubního plaku, protože poskytuje potravu bakteriím. Nejhoršími viníky jsou gumové bonbony a tvrdé bonbony, jako jsou lízátka, které v ústech zůstávají dlouho. Bakterie se tak mohou snáze udržet i v zubním plaku.
2. Rafinované sacharidy
Věci jako bílý chléb, těstoviny, bramborové lupínky a krekry mají stejný účinek jako cukr. I bez jejich rizika pro zdraví zubů nejsou tím nejlepším, čím byste měli své tělo krmit.
3. Nealkoholické nápoje
Nealkoholické nápoje obsahují nejen cukr, ale i dostatek žíravých prvků, jako je fosfor, které barví zuby a opotřebovávají sklovinu. Pokud si chcete zachovat zdravé zuby a předejít zubnímu kazu, držte se od nich dál.
4. Kyselé potraviny
Citrusové plody, nakládanou zeleninu a další kyselé potraviny byste neměli mít v ústech příliš dlouho.
I přes všechna tato preventivní opatření, pokud vás bolí zuby nebo máte podezření na zubní kaz, navštivte zubaře. Včasný zásah je pro léčbu zubního kazu klíčový. Každoroční preventivní prohlídky u zubaře by měly být samozřejmostí, pokud chcete předcházet zubnímu kazu.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Medical News Today , Pop White , WebMD