Zdraví

Důvody, proč jste tak unavení, i když máte dostatek spánku

Dobrý spánek je důležitý, protože hraje zásadní roli při dodávání potřebné energie. Není to však jediná věc, která vás udrží nabitými energií po celý den. Může se stát, že se budete cítit neuvěřitelně unavení, i když jste spali dostatečně dlouho. Existuje tedy možnost, že vaši únavu způsobují jiné faktory, kterým jste možná nevěnovali pozornost nebo jste nevěděli, že vás unavují. Podívejme se na příčiny a důvody, které mohou vést k vyčerpání i přes kvalitní spánek.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Dehydratace

Pokud nepijete dostatek vody, je velká pravděpodobnost, že budete celý den unavení, přestože jste dlouho spali. Výzkumy naznačují, že i když jste dehydratovaní asi o 2 %, budete mít pravděpodobně problémy s plněním úkolů vyžadujících pozornost, což vám ztíží soustředění. Nedostatečné pití vody zahušťuje krev, takže se hůře dostává do svalů.

Při návštěvě toalety zkontrolujte barvu své moči – měla by být světle žlutá. Pokud je tmavší, napijte se vody a hydratujte se.

Anémie z nedostatku železa

Anémie způsobená nedostatkem železa může také způsobit, že budete velmi unavení a slabí. Při nedostatku železa se snižuje schopnost červených krvinek přenášet kyslík z plic do zbytku těla. Důvodem je nedostatek bílkoviny hemoglobinu bohaté na železo ve vašem těle. Anémie z nedostatku železa je častější u žen než u mužů.

Pokud je u vás toto onemocnění diagnostikováno, zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na železo, jako je špenát, maso, fazole a ryby, abyste snížili únavu.

Nedostatek přiměřeného pohybu

V dnešním světě není sedavý způsob života ničím neobvyklým. Díky hektickému pracovnímu rozvrhu je poměrně obtížné najít si čas na cvičení. I když cvičíte, dlouhé dny vás mohou nutit k tomu, abyste cvičení často odkládali. To pravděpodobně způsobí, že se v dlouhodobém horizontu budete cítit více unavení. Bez ohledu na to, zda jste měli dlouhý den, či nikoli, dbejte na to, abyste každý den věnovali alespoň malou část dne cvičení.

Říká se, že lidé, kteří zařadili pravidelné cvičení do svého života, mají více energie na každodenní činnosti. Cvičení zvyšuje vaši vytrvalost a zabraňuje tomu, abyste se cítili snadno unavení a vyčerpaní. Může vám také pomoci cítit se plní energie, aniž byste museli dlouho spát.

Špatná strava

Vaše záliba v nezdravém jídle, které je plné cukru a sacharidů, vás může stát dobrý spánek. Pokud vaše strava neobsahuje vyvážený poměr základních živin, budete se určitě cítit unavení, protože nebudete dostávat živiny, které vám dodají energii potřebnou k normálnímu fungování. Dbejte proto na zdravou a výživnou stravu, abyste byli po celý den plní energie.

Úzkost

Pokud jste ve stresu kvůli něčemu, co se stalo během dne v práci nebo ve škole, je pravděpodobné, že budete psychicky vyčerpaní a bez energie. To platí zejména v případě, kdy stres vrcholí natolik, že dosáhne úrovně úzkostné poruchy. Úzkost je často doprovázena určitou formou deprese a naopak. Kombinace těchto dvou faktorů může vést ke snížení hladiny energie, takže se budete cítit neustále unavení.

Deprese

Zatímco deprese se vyznačuje mnoha dalšími nápadnými příznaky, neustálý pocit únavy je něco, o čem mnoho lidí ani neví, že by mohlo být možným příznakem. Nedostatek zájmu a značné emocionální narušení, které se projevuje jako důsledek neustálé únavy, může být příznakem deprese.

Pokud se u vás tyto příznaky objevují, bylo by dobré poradit se s lékařem, aby vyloučil možnost deprese.

Příliš mnoho kávy

Když chcete v práci zažít příval energie, určitě sáhnete po šálku kávy. Přílišné spoléhání na kávu však pravděpodobně způsobí, že budete ještě více unavení. Kofein obsažený v kávě blokuje látku zvanou adenosin – zodpovědnou za snížení mozkové aktivity, abyste usnuli. Hodně kávy vás tedy pravděpodobně udrží aktivní po většinu dne a v noci vás neuvěřitelně unaví.

Vyhněte se kofeinovým nápojům, jako jsou limonády, čaj, káva a energetické nápoje, alespoň 6 hodin předtím, než jdete spát.

Nadměrné množství alkoholu

Nadměrné pití alkoholu narušuje vaše spánkové cykly a snižuje množství rychlých očních pohybů (REM) ve spánku. Spánek s rychlými pohyby očí je důležitý, protože pomáhá tělu obnovit se, abyste se druhý den cítili omlazení. Pokud tedy nemáte dostatek spánku s rychlými pohyby očí, budete se druhý den cítit unavení bez ohledu na to, jak dlouho spíte.

Pokud jste se zabývali těmito příčinami a zjistili jste, že žádná z nich nehraje roli v tom, jak vyčerpaně a unaveně se každý den cítíte, navštivte svého lékaře, aby vyloučil možnosti vážnějších problémů.