Skvělá a přírodní remineralizační zubní pasta domácí výroby

Donedávna byly zubní pasty určené k remineralizaci tedy k opravě zubní skloviny pouze na lékařský předpis a všechny obsahovaly vysoké množství fluoridu sodného (NaF). Tato látka je prokazatelně zdraví nebezpečná (a mnohé z nich ji stále obsahují).

Naštěstí začínají výzkumníci v oblasti zubního lékařství hledat další způsoby, jak s drobnými zubními kazy zatočit. A co víc: nyní si můžete koupit bezpečnou remineralizační zubní pastu bez lékařského předpisu nebo si ji vyrobit sami doma!

Moje domácí zubní pasta z jedlé sody má mírné remineralizační vlastnosti a stejně tak moje domácí probiotická zubní pasta, ale pro silnější remineralizační účinky budete muset trochu navýšit některé složky.

Tato domácí remineralizační zubní pasta využívá remineralizační schopnosti přírodních složek, jako je bentonitový jíl (bohatý na vápník), chlorid hořečnatý, fosforečnan vápenatý a hřebíčkový olej.

Mohou tyto skvělé přírodní složky skutečně pomoci? Samozřejmě, že ano! Vědecké studie například prokázaly, že fosforečnan vápenatý je při remineralizaci zubů dokonce účinnější než fluorid.

Kvalitní remineralizační zubní pasty můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Proč byste měli používat remineralizační zubní pastu?

Možná si myslíme, že naše zuby jsou trvalé struktury, ale minerální stavební kameny (většinou fosforečnan vápenatý) v našich zubech se neustále mění, některé stavební kameny odcházejí a jiné nové je nahrazují.

Pokud více stavebních kamenů odchází, než se vrací, vzniká porézní zubní sklovina (vnější vrstva, která má být super tvrdá), která je náchylnější k působení bakterií zubního kazu. Tento čistý úbytek minerálů se nazývá demineralizace zubů.

Můžete demineralizaci zubů zvrátit? Odpověď zní, že ano! Podpoření většího množství minerálních stavebních prvků k opravě porézní skloviny a mírně zkažených míst na zubech se nazývá remineralizace. Jedná se o osvědčenou technologii. Je to skvělá zpráva, protože neporušené původní zuby jsou hezčí, pevnější a mají delší životnost než zuby, ve kterých jsou i ty nejlepší výplně (navíc jste ušetřeni nepohodlí spojeného s vrtáním a plombováním).

Pokud jsou vaše zuby náchylné ke kazům, může vám remineralizační zubní pasta na zubní kazy opravdu prospět. Kvalitní remineralizační zubní pasta představuje účinný způsob, jak dodat zubům remineralizační sloučeniny a odvrátit zubní kaz.

Složení remineralizační zubní pasty

Existuje mnoho receptů na remineralizační zubní pasty, ale tato je možná právě tou nejlepší remineralizační zubní pastou bez fluoridu, protože kombinuje tak prospěšné přírodní složky, jako jsou např:

Bentonitový jíl: Pokud vyrábíte remineralizační zubní pastu, bentonitový jíl je nejlepší volbou ingrediencí, které do svého receptu zahrnete. Může bentonitový jíl remineralizovat zuby? Bentonitový jíl, nazývaný také montmorillonitový jíl, je bohatý na minerály, včetně vápníku, hořčíku, oxidu křemičitého, sodíku, mědi, železa a draslíku. Je také známo, že má antibakteriální a detoxikační schopnosti.

Kakaový prášek: Kakao (surová čokoláda – nezaměňovat s kakaem, které je vysoce zpracovaným produktem) je nejlépe střeženým tajemstvím zdraví zubů! Bylo prokázáno, že bojuje proti zubnímu kazu tím, že potlačuje bakterie, které ho způsobují, a ztěžuje jim obalování zubů a dásní. V zubní pastě působí kakaový prášek také jako mírné abrazivo. A možná ještě lepší je, že opravdu dobře chutná, takže čištění zubů je radost (a pomáhá překrýt méně příjemné chutě).

Xylitol: xylitol nejenže dodává této domácí zubní pastě příjemnou sladkou chuť, ale některé dosavadní vědecké výzkumy ukazují, že xylitol může být schopen zabránit vzniku zubního kazu. Proto se s ním v dnešní době běžně setkáte jako se složkou přírodních zubních past a žvýkaček.

Práškový vápník: V ideálním případě hledejte fosforečnan vápenatý. Možná jste již slyšeli o remineralizační zubní pastě s nano-hydroxyapatitem. Hydroxyapatit je vlastně přirozeně se vyskytující forma apatitu vápníku, známého také jako fosforečnan vápenatý. Většina zubní skloviny a dentinu se skládá z hydroxyapatitu.

Bylo prokázáno, že zubní pasta obsahující fosforečnan vápenatý (biologicky dostupná forma vápníku obsažená v mléčných výrobcích, nazývaná také amorfní fosforečnan vápenatý a kaseinfosfopeptid-amorfní fosforečnan vápenatý/CPP-ACP) je účinným způsobem remineralizace zubů, přičemž výsledky se dostaví již za dva týdny. Bylo také zjištěno, že taková zubní pasta je při remineralizaci porézní skloviny účinnější než fluoridová léčba a fluoridová zubní pasta.

Hořčíkový olej: Nedostatek hořčíku je v západním světě velmi rozšířený a souvisí s celou řadou onemocnění, včetně zubního kazu. Bylo prokázáno, že zuby s vyšším obsahem hořčíku jsou méně náchylné ke vzniku zubního kazu. Zároveň bylo prokázáno, že zubní gel s obsahem glycerofosforečnanu vápenatého, chloridu hořečnatého a xylitolu zvrátí vznik ranných ložisek zubního kazu. Dvě patnáctiminutové aplikace výrazně snížily citlivost zubů u většiny vyšetřovaných osob. Dokonce i mnoho hlavních výzkumníků v oblasti stomatologie se shoduje na tom, že fosforečnan vápenatý a hořčík remineralizují zuby.

Hřebíčkový esenciální olej: Výzkumy ukazují, že hřebíčkový olej může skutečně bránit odvápňování zubů. Je také přirozeně antibakteriální a bohatý na prospěšné antioxidanty. Je také kořeněným a osvěžujícím chuťovým doplňkem této zubní pasty.

Jak se dá vyrobit domácí remineralizační zubní pasta

Chcete-li si vyrobit tuto domácí remineralizační zubní pastu, jednoduše smíchejte všechny suché ingredience a poté přidejte kokosový olej. Pokud potřebujete kokosový olej zkapalnit, můžete ho před spojením se suchými přísadami vložit do misky s horkou vodou, dokud se nerozpustí.

Poté přidejte ostatní tekuté přísady a míchejte, dokud se vše dobře nespojí. Pokud jsou stále vidět krystalky xylitolových krystalků, tak je to v pořádku.

Pokud chcete, aby váš konečný výrobek byl organickou remineralizační zubní pastou, jednoduše volte organické verze složek, kde to jde (snadno seženete stoprocentně čistý bentonitový jíl, ale nic takového jako certifikovaná organická verze této přírodní látky neexistuje).

Ideální je uchovávat domácí zubní pastu v malé skleněné nádobce se vzduchotěsným víčkem. Chcete-li maximalizovat trvanlivost, nanášejte pastu na zubní kartáček čistou lžičkou (namísto namáčení kartáčku do pasty). Domácí zubní pastu můžete také skladovat v chladničce, aby déle vydržela. Obvykle se remineralizační zubní pasta používá jednou denně.

Mnoho lidí zjistilo, že kromě toho, že se jim po určité době používání remineralizační zubní pasty méně kazí zuby, nejsou také tak citliví na studené potraviny a nápoje.

Bezpečnostní opatření

Přestože remineralizační zubní pasta může být poměrně účinná při prevenci, zastavení a dokonce i zvrácení mírných zubních kazů a problémů s dásněmi, nenahrazuje pravidelnou návštěvu zubního lékaře a odbornou péči při pokročilém zubním kazu nebo onemocnění dásní.

Další způsoby remineralizace zubů

Remineralizace neproběhne přes noc a v ideálním případě byste kromě používání tohoto receptu na remineralizační zubní pastu měli udělat ještě něco navíc.

S demineralizací zubů a vznikem zubního kazu souvisí životní styl s vysokou mírou stresu a nezdravá strava. Klíčem k remineralizaci je tedy také zvládání stresu a dodržování stravy s nízkým obsahem cukru a fytových kyselin, která je bohatá na minerály a vitaminy rozpustné v tucích.

S demineralizací zubů souvisí také sucho v ústech, proto je důležité dbát také na zdravé množství slin. Pití velkého množství vody podporuje dobrou tvorbu slin.

Pokud vaše ústa zůstávají suchá i po zvýšení příjmu vody, vyzkoušejte olejovou masáž, což je další neuvěřitelný přírodní způsob, jak posílit zdraví ústní dutiny.

Ingredience a jak si vyrobit skvělou domácí zubní pastu

2-3 polévkové lžíce organického kakaového prášku NEBO bentonitového jílu NEBO jejich kombinace
3 polévkové lžíce organického kokosového oleje
1 polévková lžíce granulovaného xylitolu
10 kapek hořčíkového oleje NEBO stopových minerálů NEBO 5 kapek od každého z nich
1 čajové lžičky práškového vápníku (pokud možno fosforečnanu vápenatého); pokud nepoužíváte bentonitový jíl, použijte celou čajovou lžičku
3 kapky hřebíčkového esenciálního oleje
3 kapky vanilkového oleje

Odměřte suché přísady do malé skleněné nebo nerezové misky.
Přidejte kokosový olej (pokud je tuhý, nejprve ho zkapalněte tak, že nádobu postavíte na 10-15 minut do mísy s horkou vodou a míchejte, dokud se zcela nerozpustí.
Přidejte tekuté přísady a míchejte, dokud se zcela nespojí. Krystalky xylitolu mohou být stále viditelné, ale to nevadí.
Uchovávejte v malé skleněné nádobě s víčkem.