Zdraví

Proč byste měli vyzkoušet česnek na vysoký krevní tlak?

Ostrý a aromatický česnek je stálou součástí většiny kuchyňských spíží. Věděli jste ale, že tato oblíbená kuchyňská surovina má také působivé léčivé účinky? Ať už se jedná o aterosklerózu, vysokou hladinu cholesterolu, nebo dokonce atletickou nohu, česnek si dokáže poradit s mnoha nemocemi. A to platí i pro tichého zabijáka – vysoký krevní tlak. Vzhledem k tomu, že každý třetí člověk trpí hypertenzí neboli vysokým krevním tlakem, potřebujete veškerou pomoc, kterou můžete dostat. Podívejte se, proč je česnek dobrou zprávou pro každého, kdo má vysoký krevní tlak.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Rozšiřuje cévy regulací signálních drah oxidu dusnatého

Česnek pomáhá snižovat krevní tlak různými mechanismy. Jeden z důležitých způsobů zahrnuje signální dráhy oxidu dusnatého v našem těle. Oxid dusnatý se v těle vytváří přirozeně a vysílá signály, které uvolňují hladké svalstvo kolem cév. Díky tomu se cévy plynule rozšiřují a dilatují, a tím se snižuje krevní tlak.

Signální dráhy oxidu dusnatého jsou ve vašem těle vysoce regulovány. Správná funkce těchto drah však závisí na molekulách obsahujících síru a organických thiolech. A právě zde přichází na řadu česnek. Česnek je bohatý na polysulfidy a může pomáhat dvěma způsoby: tím, že poskytuje živiny potřebné pro správné fungování těchto drah a tím, že kontroluje nedostatek síry, který by je mohl narušit.

Uvolňuje krevní cévy tím, že podporuje tvorbu sirovodíku

Další mechanismus, který byl zaznamenán, pokud jde o pozitivní účinek česneku na vysoký krevní tlak, zahrnuje sulfan neboli sirovodík (H2S). Jedná se o další plyn, který sdílí úlohu signalizace uvolnění cév s oxidem dusnatým. A předpokládá se, že na produkci sulfanu se podílejí i polysulfidy pocházející z česneku.

Může působit jako inhibitor ACE

Další potenciální výhoda česneku? Jeho schopnost inhibovat angiotenzin konvertující enzym (ACE). Inhibitory ACE se totiž běžně používají jako léky na kontrolu krevního tlaku. Fungují tak, že zastavují tvorbu angiotenzinu II, chemické látky, která může zužovat cévy, a tím zvyšovat krevní tlak. A tady máte přírodní inhibitor ACE v česneku.

Česnek snižuje systolický tlak více než diastolický tlak

Váš krevní tlak neboli tlak, kterým krev působí na stěny tepen, se měří pomocí dvou čísel, která udávají systolický tlak, respektive diastolický tlak. Pokud je váš krevní tlak 140/90 mm Hg nebo vyšší, říká se, že je vysoký. Vyšší číslo je systolický tlak a měří tlak, který vzniká, když vaše srdce bije a vytlačuje krev do tepen. Nižší číslo je diastolický tlak, tedy tlak během krátkého okamžiku uvolnění mezi údery srdce.

Výzkum zjistil, že česnek snižuje především systolický tlak. Bylo sice zjištěno, že snižuje i diastolický tlak, ale jeho vliv zde není tak významný. Také bylo zjištěno, že zvýšená systolická hypertenze je nejčastější formou hypertenze, zejména u starších lidí. Studie dokonce poukazují na to, že by měla být hlavním cílem jakékoliv antihypertenzní léčby.

Čím vyšší tlak, tím lépe česnek působí

Z přehledu různých studií o vlivu česneku na krevní tlak vyplývá, že čím vyšší krevní tlak měl účastník na začátku studie, tím většího snížení krevního tlaku se u něj užíváním česnekových produktů dosáhlo. Ve skutečnosti se zdá, že u osob, jejichž systolický tlak je nižší než 130 mm Hg nebo diastolický tlak nižší než 85 mm Hg, se krevní tlak při užívání česneku příliš nemění.

Česnek si můžete dopřát v různých formách, ale nejlepší je výtažek ze stařeného česneku

Zařaďte česnek v různých formách do své každodenní stravy, abyste se vypořádali s vysokým krevním tlakem – myslete na syrový česnek, vařený česnek, česnekový olej a česnekový prášek. Někteří odborníci také naznačují, že nejlepší volbou, pokud jde o vysoký krevní tlak, může být extrakt ze stařeného česneku (AGE). Při staření česneku se těkavé sirné sloučeniny, jako je alicin, které jsou přítomny v syrovém česneku, přemění na standardizovatelné a stabilní složky, jako je S-allylcystein. Nejenže je účinnější než syrový nebo vařený česnek, ale extrakt ze stařeného česneku je také bezpečnější než jiné česnekové přípravky, protože nezpůsobuje problémy s krvácením, pokud se užívá s léky na ředění krve.

Kolik ho budete potřebovat? V jedné studii byly osobám, u nichž došlo ke zlepšení krevního tlaku, podávány čtyři kapsle extraktu ze stařeného česneku (960 mg s obsahem 2,4 mg S-allylcysteinu) denně po dobu 12 týdnů. Přesné množství budete možná muset doladit s pomocí svého lékaře.

Mějte na paměti, že i když česnek může fungovat jako doplňková léčba na vysoký krevní tlak, neměli byste přestat užívat žádné předepsané léky bez konzultace s lékařem.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Centers for Disease Control and Prevention