Zdraví

Pochopte hladinu cholesterolu abyste si udrželi zdravé srdce

Zdravotní prohlídky by měly být pravidelnou rutinou pro každého z nás. Mezi nesčetnými testy je s přibývajícím věkem stále důležitější nechat si zkontrolovat hladinu cholesterolu. Kontrola hladiny cholesterolu zahrnuje rutinní vyšetření krve nalačno. Výsledky zahrnují hromadu čísel, která dokáže vyhodnotit pouze váš lékař. I když je dobré spoléhat se na svého lékaře, je dobré umět alespoň na základní úrovni vyčíst, co je s vaším tělem v nepořádku.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zjistěte si správné základní informace

Pouhé zaslechnutí slova „cholesterol“ by ve vás nemělo vyvolat strach, protože ne každý cholesterol je špatný. Cholesterol se nachází v každém z nás a je nezbytný pro syntézu různých žlučových kyselin a hormonů. Částice zvané lipoproteiny pomáhají přenášet cholesterol krevním řečištěm z jater (kde se vyrábí) do buněk.

V zásadě existují tři typy lipidů v krvi: lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL-C), lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL-C) a triglyceridy.

1. Cholesterol s vysokou hustotou lipoproteinů (HDL-C)

HDL-C je také známý jako „dobrý cholesterol“, protože odstraňuje LDL-C z tepen a odvádí ho do jater, kde je odstraněn. Tvoří 20-30% celkového cholesterolu v těle. Vysoká hladina HDL-C (60 a více) je považována za prospěšnou pro srdce. Nízká hladina (méně než 40) znamená zvýšené riziko srdečních onemocnění.

2. Cholesterol s nízkou hustotou lipoproteinů (LDL-C)

LDL-C je lepkavý cholesterol, který přispívá k tvorbě plaků v tepnách. Plak ucpává tepny a činí je méně pružnými. Proto je LDL-C známý jako „zlý cholesterol“ a tvoří 60-70% celkového cholesterolu. Je tedy zřejmé, že nízká hladina LDL-C je pro vaše srdce lepší.

3. Triglyceridy

Triglyceridy jsou tuky, které se v těle vyskytují nejčastěji. Kombinace vysoké hladiny triglyceridů a vysoké hladiny LDL, nebo nízké hladiny HDL cholesterolu v těle, může být spojena s aterosklerózou. Pro zdravé tělo byste měli mít méně než 150 mg/dl triglyceridů.

Více informací o číslech cholesterolu

Je důležité zjistit si hladinu cholesterolu v krvi, protože je dobrým ukazatelem rizika srdečních onemocnění. Hodnota cholesterolu se vypočítá vydělením celkového cholesterolu hladinou lipoproteinů o vysoké hustotě. Zde je návod, jak ji můžete zjistit:

Ideální hodnota celkového cholesterolu: 200 mg/dl nebo méně
Hraniční vysoká hodnota: mezi 200 a 239
Vysoká hodnota: 240 a více

Žádoucí hladina celkového cholesterolu vás však nezbavuje rizika srdečních onemocnění. Celková hladina cholesterolu je pouze pohled na zdraví vašeho srdce, který zahrnuje jak špatné, tak dobré typy. I když patříte do žádoucí kategorie, můžete mít nezdravé hladiny LDL a HDL. Léčba tedy nemůže být založena pouze na hodnotě celkového cholesterolu.

Chcete-li zjistit poměr cholesterolu, musíte vydělit číslo celkového cholesterolu číslem HDL cholesterolu. Čím je toto číslo menší, tím lépe. Pokud je například váš celkový cholesterol 200 a HDL 60, poměr bude 3,3 (200 ÷ 60 = 3,3). Pokud je váš HDL nízký, řekněme 35, pak by poměr celkového cholesterolu k HDL byl vyšší a činil by 5,7. Podle kardiologické asociace by měl být váš poměr cholesterolu v ideálním případě nižší než 5 (v nejlepším případě 3,5).

Co znamenají jednotlivá čísla

Ti, kteří mají triglyceridy v krvi na vyšší úrovni, mají obvykle nižší HDL cholesterol. Vše od genetických faktorů, nadváhy, kouření, cukrovky 2. typu a sedavého zaměstnání, může být příčinou nízkého HDL cholesterolu. Ženy mají obvykle vyšší hladinu HDL cholesterolu než muži.

U mužů znamená hodnota 5 průměrné riziko srdečního onemocnění, 3,4 poloviční průměrné riziko a 9,6 dvojnásobné průměrné riziko. Protože ženy mají obvykle vyšší hladinu HDL, znamená pro ně hodnota 4,4 průměrné riziko, 3,3 poloviční průměrné riziko a 7 dvojnásobné průměrné riziko. V případě, že je vaše hladina celkového cholesterolu vysoká a poměr celkového cholesterolu k HDL je nízký, může to být méně alarmující.

Hladina triglyceridů, která je považována za normální, se liší podle věku a pohlaví. Osoby s vysokou hladinou triglyceridů mají obvykle vysokou hladinu celkového cholesterolu (která zahrnuje nízkou hladinu HDL cholesterolu a vysokou hladinu LDL cholesterolu). Většina osob, které trpí cukrovkou nebo srdečním onemocněním, má také vysokou hladinu triglyceridů.

Zvýšenou hladinu triglyceridů může způsobit nadváha, nedostatek fyzické aktivity, kouření cigaret, nadměrné pití alkoholu, strava plná sacharidů, genetické poruchy nebo některá onemocnění. Jak si tedy udržet zdravé srdce? Udržujte nízkou hladinu LDL cholesterolu a jezte méně nasycených a transmastných tuků. Proveďte některé změny životního stylu, které sníží hladinu triglyceridů.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: American Heart Association , Harvard Health Publishing