Zdraví

10 způsobů jak zvýšit hladinu hormonů štěstí ve vašem mozku

Náš mozek je uzpůsoben k tomu, aby pociťoval celou řadu emocí – dobrých, špatných i těch hodně ošklivých. Ze všech těchto emocí se nejvíce „drží“ ty negativní. Tato tendence mozku je součástí našeho mechanismu přežití, který má za úkol rozpoznat a upozornit nás na případné nebezpečí nebo hrozbu. Díky tomu se našim předkům podařilo udržet naživu, takže si opravdu nemůžeme stěžovat!

Pokud vás však každodenní tlaky nebo neúspěchy sráží k zemi, pomozte svému mozku produkovat hormony štěstí – dopamin, endorfin, serotonin a oxytocin. Tyto neurotransmitery působí proti účinkům kortizolu, stresového hormonu, a dodávají vám pozitivní náladu. Pokud tedy chcete, aby se vám vrátilo vaše kouzlo, vyzkoušejte tyto jednoduché tipy a rozprouděte své hormony štěstí naplno.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Oslavujte maličkosti

Možná jste dnes nevyhráli ve sportce ani si nekoupili dům, ale existuje spousta malých vítězství, za která si musíte připisovat zásluhy. Možná jste vstali dřív, dali přednost ovoci před sušenkou, nebo jste zvládli prezentaci v práci. Oslavování těchto každodenních velkých i malých vítězství vás může motivovat k dalším a lepším výkonům. Čím větší je motivace, tím více dopaminu se uvolňuje ve vašem mozku a naopak! Zvykněte si zaznamenat alespoň dva úspěchy denně a pořádně se poplácat po zádech.

2. Dopřejte si ty správné potraviny

Své hormony štěstí můžete podpořit konzumací správných potravin. Stavebním kamenem dopaminu je aminokyselina tyrosin, která se nachází v potravinách, jako jsou ryby, maso z ekologické farmy, semena, ořechy a luštěniny. Tyto potraviny jsou také bohaté na další aminokyselinu, tryptofan, která pomáhá produkovat serotonin. Mezi další potraviny, které pomáhají, patří banány a fermentované potraviny, jako je jogurt, kimči a kysané zelí.

3. Pořádně se zpoťte

Cvičení stimuluje mozek k uvolňování endorfinů, dopaminu a serotoninu. Proto je dobré aerobní cvičení přesně to, co potřebujete, když jste na dně. Zkuste plavání, jízdu na kole nebo běh. I cvičení jógy může pomoci, protože zlepšuje krevní oběh a průtok krve do mozku, zvyšuje hladinu serotoninu a bojuje proti stresovým hormonům.

4. Dejte svému mozku zabrat

Když se naučíte něco nového, ať už jde o nový jazyk nebo nějakou dovednost, získáte pocit úspěchu a navíc se budete cítit dobře. Tento pocit úspěchu souvisí s produkcí dopaminu. Je čas zapsat se na kurzy vaření nebo truhlařiny.

5. Smějte se, jak jen to jde

Ne, ne jen se smát, ale smát se nahlas! Chvíle dobrého smíchu vám v mozku rozproudí endorfiny. Tyto endorfiny zase zlepšují vaši schopnost vyrovnat se s bolestí a snižují stres. Dobrý břišní smích může dokonce navodit pocit pohody a zlepšit váš krevní oběh. Podívejte se na zábavný film, zapojte se do nějakého kroužku, kde se nasmějete, nebo se zasmějte některému z otřepaných vtipů. Nebo si zkuste jógu smíchu, která kombinuje výhody smíchu s hlubokým, rytmickým dýcháním.

6. Znovu prožijte šťastné vzpomínky

Projděte si staré fotografie nebo deník, poslechněte si oblíbenou hudbu, zavzpomínejte na staré dobré časy, nebo vyhledejte starého přítele či kolegu. Vybavování si šťastných vzpomínek, případně minulých úspěchů, stimuluje aktivitu serotoninu v mozku.

7. Vyplakejte se, když jste smutní

Všimli jste si, že po pořádném pláči se vždy cítíte lépe? Je to proto, že slzy, stejně jako smích, mohou způsobit, že se ve vašem mozku uvolní endorfiny, které snižují bolest a zlepšují náladu.

8. Dopřejte si denní dávku slunečního svitu

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč vás slunečný den dělá šťastnými, zatímco pochmurný, zamračený den přináší pocit sklíčenosti? To je síla slunečního svitu. Sluneční svit aktivuje tvorbu serotoninu v našem těle, a tím reguluje naši náladu. Vyjděte si každý den na procházku, nebo se jen tak vystavte sluníčku a dejte sbohem chmurné náladě.

9. Projevte svému mozku trochu lásky

Láska dělá vaše hormony štěstí ještě šťastnějšími! Ať už se jedná o rodinu, přátele nebo domácí mazlíčky, vyjádření lásky může ve vašem mozku vyvolat uvolňování oxytocinu. Mimochodem, tomuto hormonu se často přezdívá hormon lásky! Vřelé objetí, chvilka mazlení s dítětem, vášnivý sex, to vše může zafungovat. To vše také snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu ve vašem těle a navozuje pocit pohody.

10. Zastavte se a přivoňte si k růžím (nebo k esenciálním olejům)

Esenciální oleje, jako je růže, heřmánek, levandule, divoký pomeranč a bergamot, mají uklidňující účinek na váš mozek. Vyvolávají uvolňování serotoninu a endorfinu, které zlepšují náladu a způsobují, že se cítíte šťastní a spokojení. Stačí přidat několik kapek těchto esenciálních olejů do difuzéru a nechat působit jejich kouzlo.

Existuje mnoho způsobů, jak udržet v mozku šťastné chemické látky. Někdy stačí jen trochu změnit perspektivu, projevit hodně lásky, zacvičit si a dobře se zasmát!

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Harvard Health Publishing , Healthline