Zdraví

Jak mohou bolestivé menstruační křeče negativně ovlivnit plodnost

Křeče během menstruace mohou být někdy poměrně intenzivní a některé ženy mohou zažívat i extrémně bolestivé křeče. Bolestivé křeče, které pociťujete v době menstruace, způsobuje děložní stěna v křeči.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co způsobuje menstruační křeče?

Křeče vytváří svalstvo děložní stěny, aby vypudilo z těla zbytnělou, stagnující krev. Zdravá, čerstvá děložní sliznice je během každého cyklu nutná k podpoře implantace. Bolestivé křeče jsou známkou toho, že se tak neděje. Silné křeče, nazývané také dysmenorea, mohou být pro početí kontraproduktivní. Hormon zvaný prostaglandin vyvolává svalové stahy v děloze, které vypuzují sliznici. Tyto stahy mohou způsobovat bolest a zánět. Hladina prostaglandinu se zvyšuje těsně před začátkem menstruace.

Prostaglandiny pomáhají při regulaci zánětu, růstu buněk, regulaci tělesné teploty a stahování a rozšiřování hladkého svalstva. Pokud je hladina prostaglandinů velmi vysoká, může vyvolat děložní stahy, které jsou intenzivnější. Když jsou děložní stahy obzvláště silné, je dočasně zablokován přísun kyslíku do částí svalu, což způsobuje bolestivé menstruační křeče.

Neexistuje jediná identifikovatelná příčina bolestivé menstruace. U některých žen je riziko bolestivé menstruace vyšší. Mezi tato rizika patří např:

Věk nižší než 20 let.
Rodina s anamnézou bolestivé menstruace.
Kouření.
Silné krvácení při menstruaci.
Nepravidelná menstruace.
Dosud neporodila dítě.
Dosažení puberty před 11. rokem věku.

Bolestivé menstruační křeče a plodnost

Intenzivní menstruační křeče se mohou vyskytovat kvůli mnoha onemocněním, která negativně ovlivňují plodnost. Některá z těchto onemocnění se mohou projevit až po několika letech. Mezi tyto příčiny patří např:

Endometrióza

Endometrióza je nechvalně známá tím, že způsobuje nejen silné menstruační křeče, ale také neplodnost. Endometrium je sliznice, která vystýlá vnitřní stranu dělohy. Endometrium prochází v průběhu menstruačního cyklu změnami. Zhoustne a je bohaté na krevní cévky, aby se připravilo na těhotenství. Pokud žena neotěhotní, část endometria se vyloučí a způsobí menstruační krvácení.

Endometrióza je stav, kdy tkáň, která normálně roste uvnitř dělohy, roste mimo ni. Podle některých odhadů může mít endometriózu přibližně 50 % žen, které se snaží otěhotnět. Než je toto onemocnění diagnostikováno, může uplynout mnoho let a neplodnost se vyskytuje téměř u 50 procent postižených žen. Přibližně 25 až 50 % neplodných žen má endometriózu a 30 až 50 % žen s endometriózou je neplodných.

Fibroidy

Fibroidy (také známé jako děložní myomy či leiomyomy) jsou nejčastějším nezhoubným gynekologickým nádorem v reprodukčním věku, který postihuje 20-50 % těchto žen. Fibroidy se do značné míry liší svou velikostí, umístěním a počtem a stejně tak i mechanismem, kterým mohou způsobit neplodnost. Jedná se o abnormální masu tkáně, která roste uvnitř hladké svaloviny dělohy a téměř vždy není rakovinná.

Mnoho žen si nikdy neuvědomí, že mají fibroidy. Je však známo, že fibroidy občas způsobují bolesti a případně zvyšují riziko potratu. Důkazy týkající se vlivu fibroidů na neplodnost a reprodukční výsledky jsou však slabé a většinou neprůkazné.

Pánevní zánětlivé onemocnění

Další možnou příčinou bolestivých menstruačních křečí, které mohou mít vliv na plodnost, je pánevní zánětlivé onemocnění. Pánevní zánětlivé onemocnění vzniká v důsledku infekce v reprodukčních orgánech. Může způsobit tvorbu jizevnaté tkáně, která vypadá jako popruhy mezi vaječníky, vejcovody a dělohou. Pánevní zánětlivé onemocnění je nejčastější příčinou zablokovaných vejcovodů. Zjištěná vysoká míra neplodnosti po infekci pravděpodobně souvisí s kombinací poškození vejcovodů před a během indexové epizody pánevní zánětlivé nemoci. V jedné studii bylo 19 ze 48 žen, které nepoužívaly antikoncepci, nedobrovolně neplodných po indexové epizodě pánevní zánětlivé nemoci.

Pánevní zánětlivé onemocnění snižuje následnou plodnost i přes zajištění léčby pohlavně přenosných chorob. Tato zjištění naznačují, že část neplodnosti žen lze přičíst subklinické pánevní zánětlivé nemoci, a naznačují, že současná léčba pohlavně přenosných chorob je pro prevenci neplodnosti nedostatečná.

Adenomyóza

Adenomyóza je onemocnění, při kterém nacházíme abnormální přítomnost endometriální tkáně (vnitřní výstelka dělohy) v myometriu (tlustá, svalová vrstva dělohy). Naopak pokud je endometriální tkáň přítomna zcela mimo dělohu, vzniká podobný, ale odlišný zdravotní stav nazývaný endometrióza. Oba stavy se mohou v mnoha případech vyskytovat společně, ale často se vyskytují i samostatně. Adenomyóza také způsobuje bolestivé menstruační křeče. Ačkoli neexistují žádné přímé důkazy, jsou k dispozici nepřímé údaje, které poskytují dostatek informací o souvislosti mezi adenomyózou a neplodností.

Výskyt adenomyózy začíná stoupat od poloviny třicátých let. Důležitější je, že mnoho žen odkládá své první těhotenství až na pozdější třicátá nebo čtyřicátá léta. V důsledku toho je adenomyóza na klinikách pro léčbu neplodnosti diagnostikována častěji. Protože nevyvolává patognomonické příznaky, symptomy ani fyzikální nálezy, je obtížné adenomyózu diagnostikovat před operací.

Mnoho zpráv ukazuje, že medikamentózní, chirurgická nebo kombinovaná léčba může u žen s adenomyózou obnovit plodnost. To je nepřímý důkaz souvislosti mezi adenomyózou a neplodností. Jiná studie ukazuje, že adenomyóza je spojena s celoživotní primární neplodností.

Lepší pochopení adenomyózy pomohlo odborníkům uvědomit si, že adenomyóza může postihnout mladé ženy a může mít velký vliv na jejich plodnost prostřednictvím různých mechanismů.