Zdraví

Bolest v krku v noci: Co je příčinou a 10 způsobů jak ji řešit

Bolest v krku a nepříjemné pocity, které způsobuje bolest v krku, jsme někdy zažili všichni. Běžně ji způsobuje virová infekce, kouření a u některých i bakterie. Pokud vás však v krku bolí spíše v noci, možná budete muset zvážit další faktory, které mohou být příčinou problému. Zde je několik možných spouštěčů, na které byste si měli dát pozor.

Alergie: Alergická reakce může způsobit bolest v krku. Alergie a dokonce i běžné nachlazení mohou také zvýšit množství hlenu a způsobit jeho stékání do krku. Toto stékání z nosu může podráždit vaše hrdlo a zhoršit situaci. Pokud vás tedy večer nebo v noci bolí v krku, možná něco ve vašem prostředí v tomto období způsobuje, že se vaše alergie projevují. Zkontrolujte, zda v něm nejsou potenciální alergeny, jako jsou plísně, zvířecí srst, pyl nebo prach.

Suchý vzduch: Další faktor, který může způsobovat bolest v krku, je suchý vzduch. Zejména v zimě mohou mít vytápěné budovy v interiéru velmi suchý vzduch. To může způsobit, že vás bude škrábat a bolet v krku. Pokud trávíte večery doma v takovém prostředí, může vás v noci nebo ráno po vstávání bolet v krku.

Dýchání ústy: Dýchání ústy může také vysušovat krk a vést k bolesti a nepříjemným pocitům. A stejně jako mnoho jiných lidí, pokud máte tendenci spát s otevřenými ústy, můžete se v noci nebo ráno probudit s bolestí v krku. K dýchání ústy mohou vést různé faktory, například ucpaný nos nebo strukturální problémy, jako je vybočená nosní přepážka.

Gastroezofageální refluxní choroba (GERD): GERD může způsobovat pálení žáhy, bolest v krku, nevolnost, kašel a chraplavý hlas. Protože žaludeční kyselina má tendenci snadno pronikat do potravní trubice, když ležíte, můžete zjistit, že vás v noci nebo ráno, když vstanete, bolí v krku, pokud trpíte tímto onemocněním.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Nyní, když jsme zvážili faktory, které mohou být zodpovědné za vaši bolest v krku, podívejme se na jednoduché přírodní prostředky, které by ji měly pomoci zvládnout.

Dejte si kurkumové mléko nebo čaj

Kurkuma, silné žluté koření, které se běžně používá v indických jídlech, může pomoci při řešení alergie. Kurkumin, antioxidant a protizánětlivá sloučenina obsažená v tomto koření, totiž dokáže potlačit uvolňování histaminu. Histamin je chemická látka, kterou tělo uvolňuje během alergické reakce a která je zodpovědná za vyvolání charakteristických příznaků reakce. Tradičně se kurkuma používá také k léčbě ucpaného nosu a nachlazení.

Kurkumový prášek namočte do horké vody a připravte si šálek kurkumového čaje. Nebo přidejte lžičku kurkumového prášku do sklenice mléka a přiveďte ho k varu, abyste si připravili kurkumové mléko. Oba tyto prostředky můžete užívat až půl hodiny před spaním. Těmito prostředky můžete také začít svůj den. Posilněte svůj imunitní systém přidáním koření také do každodenního vaření.

Popíjejte zelený čaj Benifuuki

Dalším jednoduchým prostředkem, který vám může pomoci vypořádat se s alergií, je zelený čaj. Jedna studie zjistila, že O-methylovaný katechin, sloučenina obsažená v odrůdě zeleného čaje známé jako Benifuuki, vykazuje silné protialergické účinky. Tento katechin dokázal potlačit uvolňování histaminu a zmírnit příznaky alergické reakce. Čajovou lžičku zeleného čaje Benifuuki povařte několik minut v šálku horké vody a připravte si šálek osvěžujícího čaje. Ten si dejte nejpozději 2 hodiny před spaním, aby čaj nenarušil spánek.

Dejte si probiotika

Probiotika jsou dobré bakterie, které nabízejí mnoho výhod od zlepšení trávení až po posílení imunitních funkcí. Mohou vám také pomoci vypořádat se s alergiemi. Studie ukazují, že některé probiotické bakterie mohou inhibovat proteiny známé jako cytokiny, které jsou součástí vašeho imunitního systému a mají podíl na vyvolání alergické reakce. Během jedné studie bylo pozorováno, že konzumace fermentovaného mléka, které obsahovalo probiotické bakterie Lactobacillus GG a Lactobacillus gasseri TMC0356 po dobu 9 týdnů, výrazně zlepšila příznaky u lidí trpících sezónní alergií na pyl japonského cedru.

Probiotické bakterie jsou přirozeně přítomny v některých fermentovaných potravinách, jako je jogurt, a jsou dostupné jako doplňky stravy. Ne všechny probiotické potraviny však obsahují stejné bakteriální kmeny. Před jejich užíváním proto zkontrolujte etiketu, zda je v nich přítomen kmen, který může pomoci při řešení alergie.

Vyzkoušejte výplach nosu

Vyplachování vnitřku nosu roztokem slané vody může pomoci zmírnit výtok z nosu. Solné roztoky jsou k dostání v lékárnách. Můžete si ho také připravit doma smícháním po půl čajové lžičce slané vody a jedlé sody ve 240 ml sterilní vody. Tímto roztokem naplňte neti pot nebo injekční stříkačku s baňkou a v předklonu nad umyvadlem jím proplachujte nosní dírky.

Vyhněte se alergenům

I když prostředky jako kurkumový čaj, probiotika a zelený čaj mohou pomoci vypořádat se s alergickou reakcí, nejjednodušší způsob, jak se reakci vyhnout, je vyhnout se kontaktu s tím, co ji vyvolává. Udělejte tyto kroky, abyste se v noci vyhnuli potenciálním alergenům:

Pokud je hladina pylu obzvláště vysoká, nechte okna zavřená a zůstaňte doma.

Koberce a textilie mají tendenci zachycovat prach. Pokud jste tedy alergičtí na prach, může být pro vás vhodnější dřevěný, vinylový nebo kožený nábytek.

Používejte povlaky na polštáře a lůžkoviny odolné proti roztočům a ujistěte se, že je každý týden perete v horké vodě (při teplotě 54,4 °C až 60 °C).

Na kobercích, tapetách, knihách a tkaninách mohou ve vlhku růst plísně. Používejte odsávací ventilátory ke snížení vlhkosti v místech, kde bývá vysoká – například v koupelně – a používejte vysoce účinné filtry pevných částic (HEPA) k odstranění plísní přítomných ve vzduchu.

Žvýkejte žvýkačku, abyste se vypořádali s GERD

Žvýkání žvýkaček pomáhá zmírnit gastroezofageální refluxní chorobu. Jak to funguje? Činnost žvýkání stimuluje tvorbu slin a ty mohou neutralizovat žaludeční kyselinu a zabránit tak jejímu podráždění v krku, a tím mírnit bolest v krku. Žvýkejte tedy žvýkačku asi půl hodiny po večeři (nebo jakémkoli jiném jídle), abyste se vypořádali s refluxem. Vyberte si žvýkačku bez cukru, abyste nezvyšovali riziko vzniku zubního kazu.

V noci mějte hlavu a hrudník ve zvýšené poloze

Pokud jste ve vzpřímené poloze, gravitace může udržet žaludeční kyselinu dole a zabránit refluxu. Když však v noci ležíte, podporuje to proudění žaludeční kyseliny potravní trubicí do krku. Když spíte, mějte hlavu a hrudník vyvýšené nad pasem, aby gravitace pracovala pro vás, a ne proti vám. K tomu můžete pod postel nebo matraci umístit něco tak, aby byl jeden konec zvednutý asi o 10 až 20 cm. Nebo si pořiďte pěnový klín, který vám pomůže zvednout horní část těla.

Večeře 3 až 4 hodiny před spaním

Pokud jste náchylní ke GERD, nejíst 3 až 4 hodiny před spaním pomáhá zajistit, aby se žaludeční kyselina nedostala do vaší trávicí trubice, když si lehnete. Je známo, že některé potraviny, jako je alkohol, káva, čokoláda a tučná jídla, také vyvolávají reflux kyseliny. Pokud tedy trpíte GERD, vyhněte se jim.

Používejte zvlhčovač vzduchu

Pokud vás z domácího suchého vzduchu bolí v krku, existuje na váš problém jednoduchá odpověď – zvlhčovače vzduchu! Zvlhčovač vzduchu dokáže vyhnat suchý vzduch, který může zanítit a podráždit dýchací cesty v krku a nose, a tím způsobovat bolest v krku. Zde je několik tipů, jak používat domácí zvlhčovač vzduchu:

Používejte zvlhčovač vzduchu se studenou mlhou, protože zvlhčovač vzduchu s teplou mlhou vás může popálit, pokud se k němu přiblížíte příliš blízko.

Zvlhčovač vzduchu umístěte do vzdálenosti přibližně 2 metry od postele.

Udržujte přístroj na 30-50% vlhkosti a dbejte na to, abyste ho neměli puštěný příliš dlouho. Příliš vysoká vlhkost může podpořit růst plísní. Nezapomeňte také, že zvlhčovač vzduchu musíte denně čistit, aby se ve stojaté vodě nerozmnožovaly choroboplodné zárodky.

Používejte podbradní pásek

Pokud jste zvyklí dýchat ústy a máte kvůli tomu bolavý a suchý krk, může vám pomoci používání pásky na bradu. Podbradní pásek vám v noci uzavře ústa a povzbudí vás k dýchání nosem. Mějte však na paměti, že pokud je příčinou dýchání ústy nějaký základní problém, například vybočená nosní přepážka nebo nosní polyp, možná budete muset navštívit lékaře, aby je odstranil. Podbradní pásek také nemusí být nejlepším řešením, pokud máte ucpaný nos nebo problémy s dutinami.