Zdraví

Klaustrofobie a úzkost: Jaké jsou příčiny a způsoby řešení

Úzkost a klaustrofobie jsou jako dva staří přátelé, které nechcete nikdy vidět. První, co se stane, je malé chvění uvnitř. Pak cítíte, jak tlak narůstá. Začnou se vám třást ruce a nohy. Dlaně vám zvlhnou a už se necítíte. Váš vnitřní klid vyprchá oknem.

Klaustrofobie je úzkostná porucha nebo spíše příznak úzkosti. Klaustrofobii poznáte podle toho, že máte extrémní strach z uzavřených míst. Úzkost a klaustrofobie se spolu s panickou poruchou, obsedantně-kompulzivní poruchou a posttraumatickou stresovou poruchou souhrnně označují jako úzkostné poruchy.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příčiny klaustrofobie a úzkosti

Přesné příčiny úzkostných poruch, jako je klaustrofobie a úzkost, nejsou známy. Výzkumy naznačují, že za vaše strachy a pocity úzkosti jsou zodpovědné genetické faktory a faktory prostředí.

Vědecky podložené příčiny klaustrofobie a úzkosti

Dysfunkce hipokampu a amygdaly – částí vašeho mozku – může vést ke klaustrofobii a úzkosti. Hipokampus je oblast vašeho mozku, která uchovává vzpomínky na události vyvolávající strach. U lidí, kteří zažili zneužívání dětí, se může jevit jako menší.

Klaustrofobie může být způsobena dysfunkcí amygdaly – části vašeho mozku, která ovládá emoci strachu. Ke klaustrofobii mohou vést zážitky, jako je uvíznutí v těsném prostoru, trest v podobě zavření v malém prostoru v dětství, nebo ponechání v těsném prostoru po dlouhou dobu.

Klaustrofobie a úzkost se mohou vyskytovat společně s dalšími závažnými psychickými problémy – například depresí a zneužíváním návykových látek.

Zde je seznam dalších zranitelných faktorů při vzniku klaustrofobie a úzkosti.

Inhibované, plaché a uzavřené chování v dětství.
Extrémní plachost a nedostatek sociálních interakcí.
Obavy z veřejného ztrapnění.
Osobní problémy, jako je rozvod, úmrtí v rodině a chronické onemocnění.
Stresující životní události v dětství a dospělosti.
Duševní nestabilita v rodině.

Způsoby kontroly a léčby klaustrofobie a úzkosti

Jak můžete ovládnout pocity úzkosti a klaustrofobie? Jak můžete zabránit tomu, aby se prosadila a stala se závažnou duševní poruchou? Zde je návod, jak na to!

Kognitivně behaviorální terapie

Kognitivně-behaviorální terapie vám může pomoci myslet, řešit a reagovat na určité situace jinak. Zaměřuje se především na identifikaci a následnou neutralizaci těch negativních myšlenek, které způsobují klaustrofobii a úzkost. Pomáhá vám také konfrontovat se s vašimi obavami a povzbuzuje vás k činnostem, kterým jste se dosud vyhýbali.

Podpůrné skupiny

Když vás klaustrofobie a úzkost začnou přemáhat, ovlivní to váš osobní život. Tehdy potřebujete nějaký druh podpory od lidí, kteří se potýkají s podobnými problémy. V podpůrných skupinách se členové často dělí o své osobní zkušenosti a poradí vám, jak bojovat s vašimi obavami. Může být velmi užitečné, když začnete mluvit s dalšími lidmi, kteří jsou ve stejné situaci.

Díky podpůrným skupinám se necítíte tak izolovaní, protože komunikujete a navazujete kontakty s ostatními, kteří čelí podobným problémům. Tato terapie by neměla být alternativou lékařské péče.

Meditace

Meditace je prastará praxe, která vám pomůže uvolnit se a podpoří vaši pohodu. Je známo, že snižuje krevní tlak, úzkost, nespavost, strach a depresi.

Začněte tím, že zaměříte svou pozornost na něco pozitivního a eliminujete proud negativních myšlenek. Meditace vám pomůže zlepšit vaši fyzickou a emocionální pohodu.

Změny životního stylu

Pokud se netrénujete v boji proti negativitě, strachu a úzkosti, nebudete se samozřejmě nikdy cítit lépe. Najděte si strategie a vytvořte si návyky, které vám pomohou lépe zvládat výzvy.

Pokud se domníváte, že alkohol, cigarety nebo jiné drogy poskytují dočasnou úlevu, mýlíte se! Ty mohou vaši úzkost a klaustrofobii ještě zhoršit. Vyhněte se těmto neřestem, abyste se cítili lépe.

Pokud jste vystaveni situacím, ve kterých můžete pociťovat úzkost nebo klaustrofobii, fyzicky se uvolněte. Když jste vystaveni takovým spouštěčům, nahraďte svůj strach a úzkost relaxační reakcí.

Zkuste zpomalit a dýchat břichem. Zpomalte několik minut předtím, než vstoupíte do situace, která ve vás vyvolává klaustrofobii nebo úzkost. Můžete se dokonce na minutu zastavit. Zhluboka dýchejte nosem a soustřeďte se na vdechování a vydechování vzduchu. To vám může pomoci se uvolnit.

I když výše uvedené tipy mohou těm, kteří trpí klaustrofobií a úzkostí, velmi pomoci, je důležité, abyste své úzkosti dále porozuměli a naučili se lépe zvládat své emoce. Neschovávejte se před světem a neztrácejte se. Udělejte si čas a věnujte se něčemu produktivnímu, abyste si zlepšili náladu.