Zdraví

Vědecky prokázané příčiny vzniku rakoviny pochvy

Rakovina pochvy je vzácný typ rakoviny, který začíná v pochvě nebo se do pochvy šíří z jiných částí těla, jako je děložní čípek, děloha nebo vaječníky. První typ se nazývá primární karcinom pochvy, zatímco druhý typ je znám jako sekundární karcinom pochvy.

Přesná příčina většiny případů rakoviny pochvy není známa. Řada dalších stavů může způsobit, že se buňky v pochvě stanou rakovinnými. Vědci nicméně stanovili některé faktory, které mohou způsobovat rakovinu pochvy.

Existují různé druhy rizikových faktorů. Některé rizikové faktory, jako je věk nebo rasa člověka, nelze změnit. Jiné faktory, kterým lze předcházet, jako je kouření, konzumace alkoholu a strava, však rozhodně změnit lze. Někdy se může stát, že se u osoby s jedním nebo více takovými rizikovými faktory rakovina pochvy nikdy nevyvine. Na druhou stranu to, že člověk nemá žádné rizikové faktory, neznamená, že se u něj toto onemocnění nevyvine. Některé dobře známé příčiny vzniku rakoviny pochvy jsou uvedeny zde.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Věk nad 70 let

Dlaždicobuněčný karcinom pochvy se vyskytuje především u starších žen. Pouze 15 % případů se vyskytuje u žen mladších 40 let. Přibližně 50 % případů se vyskytuje u žen starších 70 let.

Infekce lidským papiloma virem

Lidský papiloma virus (HPV) je skupina více než 150 příbuzných virů. Protože některé z nich způsobují typ výrůstku zvaného papilom, jsou známy jako papilomaviry. Papilomy jsou běžně známé jako bradavice a nejedná se o rakovinu. Zatímco některé typy lidského papiloma viru způsobují běžné bradavice na rukou a nohou, jiné typy mohou mít za následek bradavice na rtech nebo na jazyku. Některé typy lidského papiloma viru mohou infikovat vnější části pohlavních orgánů u mužů i žen. Mohou se vyskytovat také v anální oblasti, což má za následek vyvýšené, hrbolaté bradavice. Obvykle jsou hlavní příčinou genitálních bradavic lidský papiloma virus 6 a lidský papiloma virus 11. Tyto dva typy jsou zřídka spojeny s rakovinou, a proto se nazývají nízkorizikové typy lidského papiloma viru. Člověk se může nakazit lidským papiloma virem kontaktem kůže na kůži. Jedním ze způsobů šíření lidského papiloma viru je pohlavní styk, včetně vaginálního a análního styku, a dokonce i orální sex. Téměř 9 z 10 případů rakoviny a přednádorových změn pochvy je spojeno s infekcí lidským papiloma virem.

Kouření

Kouření cigaret zvyšuje možnost vzniku rakoviny pochvy u žen více než 2 krát. Neexistuje žádná bezpečná hranice pro kouření.

Pití alkoholu

Konzumace alkoholu může zvýšit riziko vzniku rakoviny pochvy. Studie provedená na ženách, které konzumovaly alkohol, zjistila více případů rakoviny pochvy, než se očekávalo. Jiná studie, která brala v úvahu i další rizikové faktory, zjistila snížené riziko vzniku rakoviny pochvy u žen, které alkohol nekonzumují.

Rakovina dělohy nebo děložního čípku v minulosti

Rakovina pochvy je častěji diagnostikována u žen, které v minulosti prodělaly gynekologické onemocnění včetně rakoviny děložního čípku nebo časných buněčných změn děložního čípku, které byly považovány za předrakovinné.

Rakovina dělohy (uterus) zvyšuje pravděpodobnost onemocnění rakovinou pochvy třikrát a ženy, které podstoupily radioterapii pro rakovinu dělohy, jsou více ohroženy.

Výskyt rakoviny děložního čípku nebo předrakovinného onemocnění zvyšuje u žen riziko vzniku dlaždicobuněčného karcinomu pochvy. Důvodem je skutečnost, že rakovina děložního čípku a rakovina pochvy mají podobné rizikové faktory, jako je infekce lidským papiloma virem a kouření. Někdy se uvádí, že léčba rakoviny děložního čípku pomocí radioterapie zvyšuje riziko vzniku rakoviny pochvy. K potvrzení této teorie je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Oslabená imunita v důsledku HIV a lupusu

HIV (virus lidské imunitní nedostatečnosti) je stejný virus, který způsobuje smrtelný AIDS (syndrom získaného selhání imunity). Infekce virem HIV může rovněž zvyšovat riziko vzniku rakoviny pochvy, protože oslabuje imunitní systém.

Také lupus, autoimunitní onemocnění, činí člověka náchylným k rakovině pochvy.

Historie radioterapie pánve

Radioterapie prováděná v oblasti pánve z jiného důvodu může rovněž mírně zvyšovat riziko vzniku rakoviny pochvy. Tato komplikace je však velmi vzácná.

Abnormality v pochvě

Pochva je vystlána plochými buňkami zvanými dlaždicové buňky. V některých případech, přibližně u 40 % žen, které již začaly menstruovat, však může mít pochva jednu nebo více oblastí vystlaných jiným typem buněk zvaných žlázové buňky. Tyto oblasti žlázových buněk se nazývají adenóza. Ačkoli adenóza zvyšuje riziko vzniku světlobuněčného karcinomu, je tato rakovina poměrně vzácná.

Nošení pesaru

U některých žen mohou natažené pánevní vazy způsobit, že se děloha prohne do pochvy nebo dokonce vyčnívá mimo pochvu. Jednou z možností léčby tohoto stavu je nošení pesaru, pomůcky, která udržuje dělohu na místě. Některé studie ukazují, že chronické dráždění pochvy u žen používajících pesar může mírně zvyšovat riziko vzniku dlaždicobuněčného karcinomu pochvy. Tato souvislost je však velmi vzácná a k prokázání toho, že pesary skutečně způsobují rakovinu pochvy, je zapotřebí dalších studií.