Zdraví

Způsobuje jogurt zácpu nebo ji pomáhá zmírnit

Zácpa je základním zdrojem záchodového humoru, ale pro ty, kteří jí trpí, je to sotva úsměvná záležitost. Podle lékařské definice se o zácpě hovoří tehdy, když máte 3 a méně stolic týdně. A když už stolici vypustíte, je tvrdá a proces je velmi bolestivý. Fekálie, které se ve vašem těle hromadí, vás mohou udržovat nafouklé, zabíjet vám chuť k jídlu, způsobovat vám migrénu, nebo bolesti žaludku a vystavovat vás riziku vzniku kupy, anální fisury (trhliny v konečníku) a krvácení z konečníku.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Způsobuje jogurt zácpu?

Jídlo a fyzická aktivita jsou naší první volbou při zmírňování zácpy a z potravin se obracíme na probiotika, jako je jogurt. Bylo však zjištěno, že vysoký příjem mléčných výrobků zhoršuje zácpu u lidí s chronickou zácpou.

Je to pravděpodobně proto, že mléko obsahuje bílkovinu zvanou kasein, která se často špatně tráví. Mléčné výrobky navíc postrádají vlákninu a vysoký příjem těchto výrobků obecně znamená, že se snižuje množství vlákniny z jiných zdrojů.

Může tedy jogurt také způsobovat zácpu? Je to nepravděpodobné, pokud si ho ovšem nedáte příliš mnoho a nepřijdete o vlákninu a další živiny. Pokud je však vaše zácpa příznakem syndromu dráždivého tračníku, možná uděláte dobře, když se vyhnete FODMAP potravinám, jako je mléko, sýr a jogurt.

U jinak zdravých lidí může konzumace mléčných výrobků s mírou a zároveň nesnižování příjmu vlákniny zácpu zmírnit.

Bakterie v jogurtu zmírňují zácpu

Výhodou jogurtu oproti ostatním mléčným výrobkům je, že se jedná o probiotickou potravinu, což znamená, že vyživuje užitečné bakterie ve střevech. Ale ne jen tak ledajaký jogurt, a dokonce ani řecký. Vyberte si nízkotučný probiotický jogurt, který obsahuje extra dávku užitečných bakterií. Ukázalo se, že jogurt obsahující Lactobacillus GG zmírňuje nepříznivé účinky na trávicí trakt včetně zácpy.

Probiotický jogurt funguje jak u starších lidí, tak u dětí, které jsou častými oběťmi zácpy. Studie zjistila, že denní příjem jogurtu obsahujícího galaktooligosacharidy (nestravitelná vláknina, která podporuje růst dobrých střevních bakterií), sušené švestky a lněné semínko snižuje závažnost zácpy u starších lidí.

V jiné studii na 59 studentech trpících zácpou měli ti, kteří dostávali probiotický jogurt, častější stolici, menší bolesti při vyprazdňování a menší bolesti břicha ve srovnání se studenty, kteří konzumovali pouze obyčejný jogurt.

Když si kupujete probiotický jogurt, hledejte na etiketě nápis probiotikum nebo „živé a aktivní kultury“. Podle ministerstva zemědělství by každý člověk starší 9 let měl sníst 3 kelímky jogurtu, aby získal prospěšné probiotické látky. Pokud máte pocit, že 3 kelímky jsou příliš, omezte množství a zařaďte do svého jídelníčku jiné zdroje probiotik.

Předcházejte zácpě pomocí vlákniny a probiotik

Jogurt však není jedinou potravinou, která udržuje zácpu na uzdě. Naložte si vlákninu, jezte ovoce a další probiotika, pijte dostatek vody a neovládejte nutkání pohnout střevy.

Abychom vás rychle seznámili s tím, proč potřebujete vlákninu – potraviny, které jíte, se obvykle skládají ze dvou typů vlákniny, rozpustné a nerozpustné. Zatímco rozpustná vláknina dělá stolici měkčí, nerozpustná vláknina dodává odpadním látkám váhu, takže procházejí tlustým střevem rychleji. To se postará o dva problémy zácpy – tvrdou stolici a obtížné vyprazdňování. Proto je za zácpu často považována strava s nízkým obsahem vlákniny.

Stres a deprese mohou způsobovat zácpu. Zajímavé je, že potraviny doporučované jako prevence zácpy jsou zároveň potravinami, které vás mohou udržet bez stresu.

Vaše stolice může být nepravidelná také kvůli některým lékům a pokud dojde ke změnám ve vašem denním režimu, například při cestování. Buďte na to dobře připraveni.