Vedlejší účinky chemoterapie, o kterých by měl každý vědět

Zatímco přežít rakovinu je jedna věc, žít s následky chemoterapie je něco úplně jiného. Chemoterapie je zdaleka nejoblíbenějším způsobem léčby různých typů rakoviny pomocí léků. Je to zatím nejrychlejší způsob, jak zničit rakovinné buňky, které se rychle množí v celém postiženém orgánu a šíří se do celého těla.

Chemoterapie funguje tak, že ničí rychle se dělící rakovinné buňky v těle, ale přitom zasahuje i ty zdravé. Zdravé buňky v krvi, ústech, střevním traktu, nose, nehtech, pochvě a vlasech se také rychle dělí, což může vést k nežádoucím účinkům. Na rozdíl od rakovinných buněk se však časem samy zregenerují.

I když myšlenka na podstoupení chemoterapie neboli chemoterapeutika mnohé děsí, znalost jejích vedlejších účinků vás může na léčbu rakoviny lépe připravit. Mohou vám také pomoci při zvládání vedlejších účinků chemoterapie. Zde je několik nejčastějších vedlejších účinků chemoterapie, o kterých by měl vědět každý.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Vypadávání vlasů nebo plešatění

Jedná se o charakteristický vedlejší účinek chemoterapie pro muže i ženy trpící různými druhy rakoviny. Podle jedné studie až 66 % pacientek s rakovinou prsu uvedlo, že se setkalo s vypadáváním vlasů.

Nemusíte se však obávat, protože se jedná o krátkodobý vedlejší účinek chemoterapie. Oslabené vlasové folikuly opět zesílí a vaše hříva bude zpět. Vypadávání vlasů však není jedinou změnou. Chemoterapie může ovlivnit i barvu vlasů! Jedním ze způsobů, jak své kadeře chránit, je nošení chladivých čepic. Tyto těsně přiléhající čepice jsou naplněny chladivým gelem, který zužuje cévy pod pokožkou hlavy. Minimalizují tak množství chemoterapeutických léků, které se dostanou k vlasovým folikulům. Některým pacientům to může pomoci zachovat si během chemoterapie část nebo poměrně velkou část vlasů.

Anémie

Chemoterapie může také ovlivnit rychle rostoucí červené krvinky v těle, což vede k anémii. Ve skutečnosti byla anémie pozorována u 30 až 90 procent pacientů s rakovinou. Lze ji upravit buď léčbou příčiny, nebo podpůrnou transfuzí červených krvinek. Lze také podávat látky stimulující erytropoézu s doplněním železa nebo bez něj. Jejich použití je však v současné době široce diskutováno vzhledem k jejich škodlivým účinkům.

Únava

Únava a anémie jdou často ruku v ruce jako vedlejší účinek chemoterapie. Následkem oxidačního stresu a ničení zdravých buněk je únava, která je hlavní překážkou v udržení běžných denních aktivit a kvality života. Možnosti primární terapie zahrnují úpravu lékového režimu, korekci metabolických abnormalit a léčbu anémie, cvičení, úpravu vzorců aktivity a odpočinku, kognitivní terapie, léčbu deprese nebo nespavosti, přístupy k hygieně spánku a nutriční podporu.

Studie naznačují, že doplnění stravy o antioxidanty může ovlivnit odpověď na chemoterapii i vznik nežádoucích účinků.

Nevolnost a zvracení

I přes vývoj účinných antiemetik patří nevolnost a zvracení k častým nežádoucím účinkům chemoterapie. Postihuje až 60 % pacientů. Mnozí ji zaznamenáte jako jeden z prvních nežádoucích účinků chemoterapie.

Nevolnost a zvracení vyvolané chemoterapií postihují několik orgánů gastrointestinálního traktu a také periferní a centrální nervový systém. Lze ji zvládnout pomocí léků, jako jsou antagonisté dopaminu, lorazepam, metoklopramid, haloperidol, droperidol, olanzapin, dronabinol, nabilon a gabapentin.

Průjem

Jedním z nežádoucích účinků chemoterapie rakoviny tlustého střeva a některých dalších typů rakoviny je průjem. Je známo, že způsobuje závažnou morbiditu a mortalitu, což často vede k přerušení nebo omezení chemoterapie. V závažných případech může pacient vyžadovat hospitalizaci – nemocniční péče zahrnuje rehydrataci, antibiotickou léčbu a oktreotid.

Snížená funkce srdce

Srdeční problémy byly pozorovány jako jeden z dlouhodobých vedlejších účinků chemoterapie a ozařování zejména u rakoviny plic, Hodgkinova lymfomu, rakoviny jícnu a rakoviny prsu. Některé struktury a tkáně v srdci mohou být chemoterapií a ozařováním poškozeny, což má za následek srdeční selhání, ischemii myokardu, nepravidelný srdeční tep, hypertenzi a tromboembolismus.

Plodnost a sexuální nežádoucí účinky

Chemoterapie, ozařování a některé operace rakoviny mohou mít za následek celou škálu vedlejších účinků na plodnost a sexualitu u mužů i žen. Muži nemusí být schopni normální tvorby spermií nebo normální ejakulace, zatímco u žen se mohou vyskytnout kvasinkové infekce, bolesti při sexu a absence menstruace po dobu několika měsíců. Nežádoucím účinkem chemoterapie rakoviny vaječníků může být předčasná menopauza. Muži, kteří byli léčeni pro rakovinu varlat, prostaty, močového měchýře, tlustého střeva a dokonce i hlavy a krku, mají často problémy s erekcí. Někteří lidé bohužel nebudou moci mít děti, zatímco děti počaté v průběhu chemoterapie budou mít s velkou pravděpodobností vrozené vady. Doporučuje se vyhýbat se sexu, aby se snížila možnost infekce.

Poškození nervů

Periferní neuropatie je pocit slabosti, necitlivosti a bolesti v důsledku poškození nervů. V rukou a nohou můžete pozorovat pocity podobné jehličkám, což je způsobeno poškozením periferních nervů. U pacienta s rakovinou je větší pravděpodobnost, že se u něj objeví neuropatie vyvolaná chemoterapií, pokud má nervy již dříve poškozené cukrovkou, alkoholem nebo dědičnou neuropatií.

Zlomeniny a osteoporóza

Většina chemoterapeutik snižuje hustotu kostních minerálů, což má za následek zvýšené riziko zlomenin, protože způsobuje útlum gonád. Ženy, které podstoupily chemoterapii kvůli rakovině prsu, mají vyšší šanci, že se u nich jako dlouhodobý vedlejší účinek vyvine osteoporóza.

Infekce

Rakovina a chemoterapie mohou zvýšit pravděpodobnost onemocnění různými infekcemi. Chemoterapeutika ničí zdravé buňky včetně bílých krvinek, které jsou základem našeho imunitního systému. Možná budete chtít dbát na zvýšenou hygienu a často si mýt ruce, používat dezinfekční prostředky a dokonce se vyhýbat místům s velkým počtem lidí, abyste se vyhnuli infekci. Nechte se očkovat proti chřipce a požádejte členy své rodiny, aby udělali totéž. Na základě vašeho individuálního případu vám lékař může navrhnout některé léky a injekce, které udrží infekce na uzdě.