Zdraví

Zánětlivé potraviny, kterým se musíte vyhnout nebo je omezit

Vědět, jakým potravinám se vyhnout, abyste omezili záněty, a co naopak zařadit do protizánětlivé stravy, je v dnešní době, kdy je průměrná strava plná potravin způsobujících záněty, důležitější než kdy jindy.

Stejně důležité jako to, co byste měli jíst, je vědět, čeho jíst méně. Některým z následujících potravin je lepší se vyhnout, takže je ze svého života vyřaďte, pokud můžete, nebo jejich příjem snižte, pokud nic jiného nezbývá.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Nasycené tuky

Nasycené tuky jsou spojovány se zánětlivou reakcí organismu. Vědci doporučují přejít při vaření z nasycených mastných kyselin, jako je máslo a smetana, na nenasycené mastné kyseliny, jako je olivový olej nebo jiné oleje bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které snižují zánět. Znamená to také omezit příjem tučného červeného masa, drůbeže s kůží a mléčných výrobků, jako jsou sýry.

Transmastné kyseliny

Transmastné kyseliny se podílejí na zvýšeném výskytu zánětů. Jedna studie zaměřená na ženy zjistila, že příjem transmastných kyselin pozitivně souvisí s markery systémového zánětu. Omezení potravin s obsahem transmastných kyselin, jako je pečivo kupované v obchodě, smažené potraviny, mražená pizza, koláčové kůrky a dokonce i balené výrobky, jako jsou sušenky a krekry, by proto mělo také pomoci snížit zánět.

Cukr

Konzumace velkého množství rafinovaného cukru je také škodlivá. Pokud se běžně stravujete s vysokým obsahem rafinovaného cukru, můžete mít problémy, pokud jde o záněty. Ještě znepokojivější je, že cukr může ve skutečnosti bránit protizánětlivým omega-3 mastným kyselinám v jejich působení, jak ukázala jedna studie na zvířatech. Bylo zjištěno, že konzumace sladkých limonád zvyšuje riziko chronických zánětlivých onemocnění, takže byste je rozhodně měli vyřadit z nákupního seznamu.

Kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy

Kromě rizika konzumace takového množství cukru ve formě fruktózy ve vysokofruktózovém kukuřičném sirupu vám hrozí také zánět, pokud je doprovázen nedostatkem hořčíku. Výzkum naznačuje, že tato kombinace nedostatku s příjmem kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy může zvýšit riziko zánětu, což vede k vyšší pravděpodobnosti vzniku metabolického syndromu.

Rostlinné oleje

Kdysi byly rostlinné oleje považovány za zdravější variantu než živočišné tuky, nyní se však ukázalo, že mají pro váš organismus negativní důsledky. Mastné kyseliny omega-6, které mnohé rostlinné oleje obsahují, jsou spojovány se zvýšeným výskytem zánětů v těle.

Zpracované a rafinované potraviny

Zpracované potraviny obvykle obsahují jednu nebo více z těchto „neomezených“ potravin způsobujících záněty, ať už se jedná o cukr, kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, vysoce rafinovaný škrob nebo nasycené tuky a transmastné kyseliny. Z toho vyplývá, že je dobré se jim vyhnout. Zpracované maso je na tom ještě hůře. Konečné produkty pokročilé glykace, které vznikají při tepelné úpravě masa při vysokých teplotách (jako je tomu u zpracovaného masa), vedou k zánětům a zvyšují oxidační stres. Rafinované sacharidy s nízkým obsahem vlákniny a obvykle vysokým glykemickým indexem jsou spouštěčem zánětu. Proto někteří odborníci navrhují, abychom se vrátili ke konzumaci celozrnných potravin, jak to dělali naši předkové, protože to může pomoci snížit zánět.

Alkohol

Při konzumaci alkoholu se zvyšují některé systémové markery zánětu. U těch, kteří pijí hodně, hrozí problém „děravého střeva“, který problém zánětu ještě více rozšíří. Játra detoxikují lipopolysacharid, jeden z hlavních vyvolávačů zánětu. Součinnost více orgánů také omezuje nepříznivé účinky tohoto lipopolysacharidu. Silné pití alkoholu zvyšuje pohyb lipopolysacharidu ze střeva a zhoršuje interakci jater a více orgánů. Špatná zpráva pro schopnost vašeho těla bojovat se záněty.