Zdraví

Příčiny zapomínání během těhotenství a jeho řešení

Miminkovský mozek nebo mateřský mozek. Mamnézie. Jakkoli bizarně a lehce legračně tyto termíny zní, pro mnoho nastávajících maminek (a také spoustu novopečených maminek), které během těhotenství a po porodu zažívají záhadnou ztrátu paměti, je to skutečně frustrující a znepokojující zkušenost. Je tedy zapomínání během těhotenství dáno, nebo je to jakási ruská ruleta, kterou někteří náhodně zažívají? Tento jev vyvolává mnoho dalších otázek. Proč k němu dochází? A co se s tím dá dělat?

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Existuje vůbec „miminkovský mozek“?

Ačkoli existuje spousta neoficiálních důkazů, lékařská věda se stále snaží přijít na kloub hojně uváděnému fenoménu zapomínání v souvislosti s těhotenstvím. Poprvé to začalo studiemi v 60. letech 20. století, které uváděly špatnou recentní paměť, nesoustředěnost a nedostatek koncentrace u těhotných žen. Poté následovalo několik dalších studií. V jedné studii dvě třetiny účastnic uvedly, že se u nich vyskytla jedna nebo více z následujících příčin: ztráta krátkodobé paměti, zapomnětlivost a neschopnost soustředění. Zajímavé je, že ženy, které byly vdané nebo měly partnera, byly starší nebo měly dobrou úroveň vzdělání, uváděly tyto změny častěji. V jiné provedené výzkumné studii většina těhotných dobrovolnic uvedla, že jejich paměť byla zhoršená. Jedna studie zkoumala ztrátu paměti v souvislosti s těhotenstvím u 3 skupin žen – u těch, které byly těhotné poprvé, u novopečených matek a u třetí skupiny, která nikdy těhotná nebyla. Některá z jejich zjištění byla následující:

  • Těhotné ženy skutečně měly určitý stupeň ztráty paměti.
  • U několika žen z druhé skupiny se zapomínání projevovalo i v měsících po porodu.
  • Ženy z prvních dvou skupin dosahovaly výrazně nižších výsledků v testech týkajících se krátkodobé paměti.

Poslední zjištění potvrzuje i další nedávná studie, která analyzovala 17 let výzkumu na toto téma. Tato studie dospěla k závěru, že ne všechny aspekty paměti jsou těhotenstvím ovlivněny. Z analýzy spíše vyplynulo, že u těhotných žen se zapomínání projevuje obvykle tehdy, když se jedná o obtížné nebo relativně neznámé úkoly (například zapomenutí nedávno zapamatovaného telefonního čísla).

Pravděpodobné příčiny zapomínání v těhotenství

Důvodů pro ztrátu paměti v těhotenství může být několik.

Tělesné změny, únava, nedostatek spánku: V jedné studii těhotné dobrovolnice uváděly potíže s usínáním. Studie dospěla k závěru, že je možné, že tato změna jejich rutiny – a možná i následná únava – mohla u žen vyvolat pocit, že zapomínají věci během bdění.

Hormonální změny: Ženské tělo prochází během těhotenství obrovskými změnami, které jsou řízeny hormony a připravují ho na mateřství. Předpokládá se, že tyto změny se mohou projevit na úkor dočasných ztrát paměťových funkcí.

Kulturní očekávání: Mohla by v zapomínání během těhotenství hrát roli kultura? Vědecké testy sice poukazují na určitý, nikoli však zásadní pokles kognitivních funkcí, je však možné, že v okolí těhotné ženy panuje společenské očekávání zapomnětlivosti – a ona na něj dá!

Emocionální otřesy: První těhotenství ženy je labyrintem smíšených emocí, od vzrušení a radosti až po obavy a deprese. Studie ukazují, že tyto extrémní emoční výkyvy v prvním těhotenství mohou ovlivnit funkci paměti. Naštěstí existují náznaky, že ženy, které mají opakované těhotenství, zažívají mnohem méně úzkosti, a proto se zdá, že nemají takovou míru ztráty paměti jako prvorodičky.

Ale není to všechno černobílé. Je matoucí, že jiné výzkumy řadu těchto zjištění popírají. Objektivita některých z těchto studií, v nichž účastníci „hlásí“ své problémy, byla také zpochybněna, přičemž někteří vědci naznačují, že za údajnou ztrátou paměti mohou stát faktory jako nedostatek spánku nebo špatná nálada, úzkost nebo dokonce deprese. Jedna studie dokonce došla k závěru, že zapomínání je přítomno pouze v posledním trimestru, ale nelze ho přičítat výkyvům nálad, ztrátě spánku nebo jiným tělesným změnám během těhotenství!

Sečteno a podtrženo, i když i pro vědce je těžké ignorovat rozšířené neoficiální důkazy o zapomínání během těhotenství, příčiny tohoto záhadného jevu není tak snadné odhalit – a dokonce i důsledný výzkum přináší rozporuplné výsledky.

Zvládání zapomínání během těhotenství

Zatímco si lékařská věda láme hlavu nad existencí „miminkovského mozku“, co má těhotná – a zapomnětlivá – žena dělat? Několik rozumných opatření vám pomůže překonat tato těžká období:

Vyhněte se více úkolům. Pokud se například snažíte vybavit si relativně nové telefonní číslo, přestaňte dělat cokoli jiného. Zkuste si představit, jak voláte na číslo dané osoby. Omezení se na jeden úkol a uklidňující účinek, který to má, může pomoci.

Uspořádejte si svůj prostor. Důležité věci, jako jsou klíče nebo dokumenty, mějte vždy na jednom místě, místo abyste je nechávali, kde se vám to hodí.

Veďte si deník. Zapisujte si důležité úkoly podle data v okamžiku, kdy vás napadnou. Pokud jste prokrastinátor, je čas to změnit!

Ujasněte si priority. To je možná zpráva, kterou vám vaše tělo – a mozek – vysílá. Omezte tedy nedůležité úkoly a soustřeďte se na to podstatné.

Zůstaňte odpočatí. Jak by jistě každý souhlasil, nedostatek spánku, i když člověk není těhotný, může vést k občasné zapomnětlivosti. Pokud si dopřejete několik minut spánku navíc, budete se cítit svěží, bdělí a méně úzkostní, což může zabránit výpadkům paměti.

Vyživujte svůj mozek. Správné potraviny mohou hrát užitečnou roli při posilování paměti. Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem tuku, protože zvyšují hladinu cholesterolu, který následně snižuje přísun kyslíku do mozku. Místo toho jezte potraviny, které vyživují mozkové a nervové funkce. Hnědá rýže, sója, čočka a alespoň pět porcí ovoce a zeleniny jsou některé potraviny, které musíte zařadit do svého jídelníčku. Rozmarýn, často označovaný jako „vzpomínková bylina“, je snadným doplňkem vaší kuchyně. Funkcím paměti může pomoci také lecitin (obsažený v sójových bobech a pšeničných klíčcích) a rostlinný estrogen (ze semen a ořechů).

Meditujte. Meditace je snadná a zdarma! Její uklidňující účinek je všeobecně známý, existují však i poukazy na její příznivé účinky na kognitivní funkce a ztrátu paměti. Například meditace všímavosti je jemná praxe, při níž se učíte soustředit na přítomnost a zbavit se stresujících myšlenek na minulost a budoucnost.

Můžete také vyzkoušet meditaci založenou na hudbě. Naplánujte si denní dobu, kdy budete pravděpodobně nerušeni. Pohodlně se usaďte a zklidněte své myšlenky. Při poslechu zpěvů nebo instrumentální hudby zavřete oči. I to je forma meditace, která vám pomůže zklidnit se, zmírnit duševní zádrhele a omezit případnou únavu.

Také po těhotenství, kdy jste neustále zaneprázdněna péčí o své dítě, je zapomínání v podstatě samozřejmostí a není důvodem k obavám, jak vám poradí starší maminky. Pokud se však kvůli tomu cítíte trvale úzkostná nebo depresivní, poraďte se se svým lékařem.