Zdraví

Způsobuje barvení vlasů rakovinu? Nová studie vyvolává obavy

Způsobuje barva na vlasy rakovinu? Řekněme, že pokud si každý měsíc upravujete vlasy, možná budete šokováni, až se dočtete o děsivé souvislosti, kterou vědci právě objevili.

Výsledky nové studie naznačují, že riziko rakoviny prsu se zvyšuje s častějším používáním chemických přípravků na vlasy, včetně permanentních barev na vlasy a žehliček na vlasy.

Například u žen, které používají permanentní barvy každých pět až osm týdnů, se riziko rakoviny prsu zvyšuje asi o 60 procent u Afroameričanek a o osm procent u bělošek.

Vědci naznačují, že ačkoli je nepravděpodobné, že by samotné používání chemických vlasových přípravků rozhodovalo o riziku rakoviny prsu u žen, vyhýbání se těmto chemikáliím může být prospěšné. Je to další způsob, jak může žena snížit riziko, že se stane jednou z osmi žen, které ve světě onemocní rakovinou prsu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Způsobuje barva na vlasy rakovinu: Zkušenosti ze studie

Studie publikovaná v prosinci 2019 v časopise International Journal of Cancer zjistila, že u žen, které pravidelně používají trvalé barvy na vlasy, je o 9 % vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu než u těch, které tyto přípravky nepoužívají.

Studie využila údaje ze Sister study (Sesterská studie). Zkoumala 46 709 žen ve věku 35 až 74 let, které měly sestru s rakovinou prsu, ale samy rakovinu prsu neměly. Studie Sister Study, kterou provedl Národní institut environmentálních zdravotních věd, se snažila najít příčiny vzniku rakoviny prsu studiem životního prostředí, genů a zkušeností pacientek s rakovinou prsu a jejich sester.

V dotaznících, které byly vyplněny během registrace do studie, se zjišťovalo, zda v posledních 12 měsících používaly vlasové přípravky. Během sledování studie, které trvalo v průměru 8,3 roku, bylo zjištěno 2 794 případů rakoviny prsu.

Zde jsou informace, které vědci na základě údajů o používání vlasových přípravků zjistili:

Používání permanentních barev bylo spojeno s o 45 % vyšším rizikem rakoviny prsu u černošek a o sedm procent vyšším rizikem u bělošek.
Riziko rakoviny prsu se zvýšilo u žen, které používají permanentní barvu na vlasy častěji (každých pět až šest týdnů nebo častěji).
Ženy, které používaly přípravky na osobní narovnání vlasů, měly vyšší riziko rakoviny prsu, a čím častěji tyto přípravky používaly, tím bylo riziko vyšší.
Ženy, které používaly přípravky na rovnání vlasů alespoň jednou za pět až osm týdnů, čelily přibližně o 30 % vyššímu riziku vzniku rakoviny prsu.
Neprofesionální používání semipermanentních barev a žehliček na vlasy nebylo spojeno s významným zvýšením rizika rakoviny prsu.

Jak je vidět z údajů studie, ženy barevné pleti byly chemickými přípravky na vlasy ovlivněny mnohem více než bělošky. Výzkumníci tento rozdíl nedokážou vysvětlit, ale v dotazníku se účastnic ptali, jaký typ vlasových přípravků používají. Vzhledem k tomu, že černošky a bělošky mají tendenci používat různé typy vlasových přípravků, může to být jedním z faktorů.

Tmavší barvy na vlasy často obsahují více chemických látek, takže mohou být také předmětem většího zájmu.

Někteří mohou namítnout, že tato zjištění nám nemusí poskytnout jasnou představu o tom, jak používání chemických vlasových přípravků souvisí s rizikem rakoviny prsu, protože účastnice studie Sister mají v rodině výskyt rakoviny prsu. Tyto údaje však přinejmenším zdůrazňují, že faktory životního prostředí, jako jsou chemické látky, které používáme na naše tělo, mohou mít negativní dopad na naše zdraví.

Způsobuje barva na vlasy rakovinu prsu?

10 nejzávažnějších chemických látek v barvách na vlasy

Podle vědců z Národního institutu environmentálního zdraví „mnoho výrobků na vlasy obsahuje sloučeniny narušující endokrinní systém a karcinogeny, které mohou mít potenciální vliv na rakovinu prsu“.

Existují tři typy barev na vlasy:

Dočasné barvy, které pokrývají pouze povrch vlasů, ale nepronikají do vlasového kořínku.
Polopermanentní barvy, které pronikají do vlasového kořínku, ale vymývají se po pěti až deseti umytích.
Permanentní barvy na vlasy, které způsobují dlouhodobé chemické změny ve vlasovém kořínku.

Podle Americké společnosti pro rakovinu obsahují permanentní barvy na vlasy bezbarvé látky, včetně aromatických aminů a fenolů, které se v přítomnosti peroxidu vodíku stávají barvivy. Dochází k chemické reakci, díky níž látka trvale barví vlasy, dokud nevyrostou.

Následující zdravotní rizika běžných složek barev na vlasy:

Čpavek: Dráždí dýchací cesty a je potenciálním endokrinním disruptorem.
Peroxid vodíku: Dráždí dýchací cesty a kůži – může popálit kůži, poškodit oči a způsobit alergickou reakci.
P-fenylendiamin: Potenciální karcinogen, který způsobuje toxicitu pro orgánové systémy a krev, může způsobovat alergie a imunotoxicitu, způsobuje zdravotní rizika při práci.
Resorcinol: Potenciální endokrinní disruptor a karcinogen, který může způsobovat alergie a imunotoxicitu – přispívá k ohrožení zdraví při práci a může způsobovat podráždění kůže, očí a plic
Toluen-2,5-diamin-sulfát: potenciální karcinogen a imunotoxická látka
Methylisothiazolinon: Může způsobit neurotoxicitu, podráždění a imunotoxicitu
Umělé vonné látky: Vysoký potenciál pro alergické reakce a imunotoxicitu – potenciální příčina toxicity pro orgánové systémy
Methylparaben: potenciální endokrinní disruptor a může způsobit biochemické nebo buněčné změny.
1-Nafthol: Potenciální karcinogen – může způsobit imunotoxicitu a podráždění.
Ethanolamin: Může způsobit toxicitu pro orgány, podráždění a alergické reakce

Jak tyto chemické látky společně působí na trvalé barvení vlasů?

Nejprve amoniak (nebo ethanolaminy při použití bezamoniakového přípravku) roztrhne mnoho vrstev vlasových bílkovin a umožní barvě proniknout do vlasového kořínku. Peroxid vodíku pak vlasy odbarví a pomůže barvicím látkám, jako je p-fenylendiamin, obarvit vlasy.

Mnohá barviva, která se vyskytují v permanentních barvách na vlasy, se nazývají dehtová barviva a obvykle vznikají jako vedlejší produkt uhlovodíkových rozpouštědel. Při spalování nebo hoření uhlí vzniká hustá hnědočerná kapalina. Tento chemický materiál se pak používá v kosmetických složkách jako barvicí prostředky, ačkoli je známo, že mají karcinogenní účinky.

Obavy z přípravků na rovnání vlasů

Vědci zjistili, že chemické relaxační a rovnací přípravky mohou obsahovat hormonálně aktivní sloučeniny. Souvislost mezi používáním přípravků na vlasy a rakovinou prsu byla podobná u černošek i bělošek, ale údaje naznačují, že tyto výrobky častěji používají černošky.

Nejproblematičtější složkou narovnávacích přípravků na vlasy, jako je keratinová úprava nebo brazilská foukaná, je formaldehyd. Je to známý karcinogen a může zvyšovat riziko onemocnění rakovinou, a to i při nízkém množství, které nezpůsobuje znatelné příznaky.

Pouhý zápach formaldehydu může způsobit podráždění hrdla, očí a nosu – někdy způsobuje krvácení z nosu, kašel nebo bolesti v krku. Pokud je toto reakce vašeho těla po přičichnutí k této chemikálii, představte si, co se stane, když ji aplikujete přímo na vlasy a pokožku hlavy?

Formaldehyd také ovlivňuje centrální nervový systém, což vede ke změnám nálady, nespavosti, poruchám paměti a bolestem hlavy.

A pokud si myslíte, že jste při používání přípravků bez formaldehydu v bezpečí, nemusí to být pravda. Verze bez formaldehydu obvykle obsahují methylen glykol, který při zahřátí skutečně uvolňuje formaldehyd. Vzhledem k tomu, že se při narovnávání vlasů používá žehlička na vlasy o teplotě 450 stupňů nebo vyšší, zdá se, že i varianty bez formaldehydu jsou nebezpečné.

Přírodní alternativy na krásné a zdravé vlasy

Používejte přírodní zesvětlovače vlasů

Namísto odbarvování vlasů peroxidem vodíku zkuste používat složky, které vlasy zesvětlují přirozeně. Mezi naprosto bezpečné a překvapivé složky, které můžete použít k zesvětlení a barvení vlasů, patří např:

heřmánek
Jedlá soda
Citron
Raw jablečný ocet
mořská sůl

Obecně platí, že nanesení některé z těchto složek na vlasy a ponechání po dobu 20 až 60 minut pomůže zesvětlit vlasy bez nebezpečí použití peroxidu vodíku.

Zakrytí šedin nebo ztmavení vlasů pomocí henny

Henna v prášku je bezpečnější a přirozenější alternativou permanentního barvení vlasů. Henna je čistě rostlinné barvivo, takže neobsahuje žádné chemické látky. Samozřejmě budete chtít zakoupit hennový prášek od renomované společnosti a pečlivě si přečíst složení.

Chcete-li použít práškovou hennu, je třeba ji smíchat s půl šálkem nebo více vroucí vody. Poté nechte směs přes noc odstát. Když ji budete aplikovat druhý den, nechte ji působit asi dvě až tři hodiny a poté ji dobře opláchněte.

Při práci s hennou nezapomeňte použít rukavice a vyhněte se zabarvení pokožky tím, že podél linie vlasů nanesete bariérový olej (například kokosový).

Společnost Lush vyrábí celou řadu barev a netestuje je na zvířatech. Jen si nezapomeňte udělat náplasťový test, abyste se ujistili, že se vám barva líbí a že se u vás nevyskytnou žádné alergické nebo nežádoucí reakce na hennu.

O odstín tmavší barva díky kávě

Věděli jste, že šálek kávy může sloužit jako přírodní barva na vlasy pro každého, kdo chce být o něco tmavší? Nebude mít stejné účinky jako trvalé barvení vlasů, ale dodá vašim vlasům trochu energie, když ji potřebujete.

Stačí smíchat uvařenou tmavou kávu s kávovou sedlinou a jakýmkoli přírodním kondicionérem.

Odvar naneste na čisté a vlhké vlasy a nechte ho působit alespoň hodinu. Poté ji vymyjte.

Používejte přírodní produkty na vlasy s keratinem

Používání přírodních šamponů, kondicionérů a masek na vlasy s keratinem může pomoci uhladit vlasy a usnadnit jejich narovnání. Keratin působí na obnovu vlasů a dodává poškozeným pramenům mnohem hladší a zdravější vzhled.

Na trhu je řada produktů na vlasy s keratinem. Jako vždy si vyberte renomovanou společnost, která si cení používání přírodních, netoxických složek.

Vyzkoušejte přírodní hloubkový kondicionér

Používali jste někdy ve vlasech přírodní oleje bez toxických látek, abyste jim dodali lesk a zkrotili krepatění? Arganový a kokosový olej jsou hydratační a léčivé oleje, které mohou pomoci dodat vašim vlasům hladký vzhled a pocit hebkosti.

Jednoduše zahřejte asi lžičku jednoho z obou olejů v dlaních a poté je vmasírujte do vlasů a pokožky hlavy. Nasaďte si sprchovou čepici a spěte takto celou noc. Ráno si vlasy umyjte jako obvykle.

Závěrečné myšlenky
Na základě údajů shromážděných ve studii Sister Study vědci zjistili souvislost mezi používáním trvalého barvení vlasů a zvýšeným rizikem rakoviny prsu. Rovněž narovnávání vlasů je spojováno se vznikem rakoviny prsu.
Vědci zjistili, že Afroameričanky, které si barví vlasy každých pět až osm týdnů, čelí nejvyššímu riziku vzniku rakoviny prsu.
Nové poznatky naznačují, že chemické přípravky na vlasy hrají roli v riziku vzniku rakoviny, ale víme, že to není jediný faktor, který přispívá k ohrožení zdraví člověka.
Vyhýbání se vlasovým přípravkům, které jsou vyrobeny z toxických chemikálií, zejména permanentním barvám na vlasy a žehličkám na vlasy, je jistě jedním ze způsobů, jak můžete pracovat na snížení rizika rakoviny prsu.