Zdraví

7 příznaků že potřebujete jíst více tuku pro celkové zdraví

Vzhledem k tomu, že se na pultech supermarketů hrdě objevují výrobky s nápisy „bez tuku“, „nízkotučný“ a „se sníženým obsahem tuku“, je přirozené, že lidé před konzumací tuků váhají. Faktem však zůstává, že konzumace nenasycených (polynenasycených a mononenasycených) tuků spolu s omega 3 mastnými kyselinami je důležitou součástí zdravé stravy.

Nedostatek tuků totiž může vést k několika zdravotním komplikacím v našem těle, což naznačuje, že je třeba zvýšit jejich příjem. Zde je několik příznaků, kterým byste měli věnovat pozornost.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Chutě na sladké

Pokud máte chuť na sladké jídlo, a to i poté, co jste se právě najedli, může být na vině váš nízký příjem tuků. Výzkumy ukazují, že vysoký příjem tuků zabraňuje uvolňování inzulínu, a tím stabilizuje hladinu cukru v krvi. To následně zabraňuje chuti na jídlo.

Několik studií navíc uvádí, že strava s vysokým obsahem tuků zvyšuje pocit sytosti a zabraňuje přejídání. Přestože přesná příčina tohoto jevu není známa, někteří odborníci se domnívají, že tuk se tráví déle než sacharidy, a proto se cítíte déle sytí. Nezapomeňte si však vybrat zdroje bílkovin s vysokým obsahem tuku a vlákniny, jako jsou ořechy a mořské plody, abyste tento přínos zvýšili.

Hormonální nerovnováha

Slovo „cholesterol“ má špatnou pověst, podobně jako tuky. Pro vaše tělo však není příliš špatný. Ve skutečnosti se z něj v těle tvoří vitamín D, hormony (včetně testosteronu a estrogenu) a žlučové kyseliny rozpouštějící tuky.

Proto se odborníci domnívají, že jedním z možných vysvětlení hormonální nerovnováhy by mohla být nízkotučná strava. Některé studie navíc uvádějí, že konzumace nízkotučných potravin by mohla vést k poruchám ovulace a neplodnosti u žen, zatímco zvýšení obsahu tuku by ji mohlo snížit. Nezapomeňte se ohledně zvýšení příjmu zdravých tuků poradit s odborníkem.

Špatná pleť

Problémy s pletí, jako je akné, suchost a vrásky, mohou být způsobeny nedostatečnou konzumací tuků. Je to proto, že polynenasycené mastné kyseliny (omega 3 a omega 6), hrají klíčovou roli v normální funkci a vzhledu pokožky.

Studie také naznačují, že tyto tuky řídí zánětlivé reakce kůže a její bariérovou funkci, a tím určují zdraví pokožky. A vzhledem k tomu, že se v našem těle nedají syntetizovat, je životně důležité mít stravu bohatou na tyto tuky. Po konzultaci s odborníkem můžete tyto tuky doplňovat nebo zvýšit příjem mořských plodů, ořechů a semínek.

Nízká schopnost poznávání

Strava s nízkým obsahem tuků je spojena s celkovým nedostatkem duševní energie, která by umožnila soustředit se nebo si zapamatovat věci. Zdravé tuky, jako jsou omega 3 mastné kyseliny, hrají zásadní roli v synaptické plasticitě. Tento proces určuje schopnost synapsí v mozku, což je struktura, která dohlíží na elektrickou signalizaci mezi neurony, v průběhu času posilovat nebo oslabovat.

Studie ukazují, že omega 3 mastné kyseliny mají pozitivní vliv na několik molekul v synapsích, které souvisejí s učením a pamětí. Předpokládá se, že tak ovlivňují a řídí několik mozkových procesů. Z toho vyplývá, že nedostatek dostatečného množství omega 3 tuků může ovlivnit vaše poznávací schopnosti.

Přibývání na váze

Lidé často drží nízkotučné diety, aby zhubli. Statistiky však ukazují, že přestože v posledních 30 letech přešlo na nízkotučnou stravu velké množství lidí, míra obezity prudce vzrostla.

Studie navíc ukazují, že lidé, kteří dodržují dietu s mírným obsahem zdravých tuků, zhubli o něco více než ti, kteří příliš tuků nejedli. To by mohlo být způsobeno tím, že strava s nízkým obsahem tuků má tendenci mít vysoký obsah sacharidů, zejména z rychle stravitelných zdrojů, jako je bílé pečivo a bílá rýže, což vede k přibývání na váze. Proto pokud se snažíte zhubnout, nezapomeňte jíst tuky.

Deprese a úzkost

Studie ukazují, že nízký příjem omega 3 mastných kyselin může vést ke špatné náladě, depresi, pesimismu a impulzivitě. Navíc by mohl vést k velké depresivní poruše, bipolární poruše, schizofrenii a zneužívání návykových látek.

Několik dalších studií prokázalo, že nedostatek dostatečného množství omega 3 mastných kyselin způsobuje úzkost a neklid. Proto pokud se v poslední době cítíte špatně, poraďte se s odborníkem a zvyšte příjem mořských plodů, ořechů a semínek.

Nízká výdrž

Tuky dodávají tělu energii, aby správně fungovalo. Nedostatek dostatečného množství tuků proto může způsobit, že se budete cítit unavení a pomalí. Tuky jsou však důležité zejména tehdy, pokud pravidelně cvičíte.

Během cvičení vaše tělo spotřebovává kalorie ze sacharidů, které jste snědli. Studie však uvádějí, že po 20 minutách je vaše tělo závislé na kaloriích z tuků, které vás udrží v chodu. Pokud tedy nemáte dostatek tuků, budete se určitě cítit unavení po velmi krátkém cvičení.

Předpokládá se také, že strava s nízkým obsahem tuků ovlivňuje zdraví trávicího traktu a schopnost těla regulovat teplotu. Zatím však neexistuje dostatek důkazů, které by některá z těchto tvrzení potvrzovaly. Přesto však výše uvedené zdravotní účinky vybízejí ke zvýšení příjmu zdravých tuků ve stravě, abychom vedli zdravější životní styl.