Zdraví

10 způsobů jak může stres negativně ovlivnit vaše zdraví

Ať už se jedná o krátkodobou frustraci ze zmeškaného letadla, nebo dlouhodobou frustraci z práce či závažné životní události, stres může zásadním způsobem ovlivnit naše zdraví. Stres je dnes součástí našeho každodenního života se všemi nepříjemnými životními zkušenostmi, kterými procházíme kvůli finančním problémům, vztahům, kariéře atd. Stres nás může nepříznivě ovlivnit po fyzické i psychické stránce, o čemž často nevíme. Přečtěte si o deseti hlavních způsobech, kterými může stres ovlivnit vaše celkové zdraví.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Reakce „bojuj nebo uteč“ a bolesti hlavy

Stres připravuje tělo k akci prostřednictvím reakce bojuj nebo uteč. To znamená, že když mozek vycítí nebezpečí, hypotalamus vyšle spouštěče do nadledvinek (žláz s vnitřní sekrecí) ve formě chemických látek a podél nervů. Nadledvinky uvolňují kortizol, stresový hormon, který zvyšuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Kortizol může také způsobit migrénu nebo tenzní bolest hlavy, způsobit napětí ve svalech a zhoršit již existující bolesti hlavy.

2. Vysoký krevní tlak a srdeční infarkt

Přestože přesný vztah mezi stresem a infarktem stále není znám, existují určité důkazy, že stres může vést k infarktu. Bylo zjištěno, že stres způsobený rodinným napětím, finančními záležitostmi nebo problémy souvisejícími se zaměstnáním může zvýšit pravděpodobnost, že člověk dostane infarkt, téměř o 23 %. Je známo, že stresový hormon kortizol zvyšuje krevní tlak, což může rovněž vést k infarktu. Nejlepším způsobem, jak tomu zabránit, je vést zdravý životní styl.

3. Zvýšení chutí k jídlu

Uvolňování stresového hormonu kortizolu může zvýšit vaši chuť na více sladkých a tučných jídel. Pokud se již nacházíte na vyšší straně stupnice indexu tělesné hmotnosti, jste k těmto chutím ještě náchylnější.

4. Zvětšení obvodu pasu a změna hmotnosti

Stres může způsobit, že přiberete na váze. Je to způsobeno dvěma důvody: špatnými stravovacími návyky a uvolňováním kortizolu. Zatímco podléháte svým chutím a začínáte si dávat stále více sladkých a tučných jídel, stresový hormon kortizol může působit na zvýšení množství tukové tkáně, která se v těle drží, a často zvětšuje velikost tukových buněk. Vysoká hladina kortizolu je také spojena s hlubokým břišním tukem neboli tukem na břiše. Stres by mohl vést k úbytku hmotnosti u štíhlých jedinců a k nárůstu hmotnosti u lidí s nadváhou. Jediným řešením je zdravá strava a pravidelné cvičení.

5. Nespavost

Stres může vést ke stavu hyperaktivity, což je stav, který vede k nespavosti. Nespavost může být způsobena stresovým obdobím, ale dlouhodobý stres může mít za následek poruchy spánku v budoucnu. Chcete-li se vyléčit z nespavosti a poruch spánku, zaměřte se na spánkovou hygienu tím, že si vštípíte správné spánkové návyky a zajistíte si zdravé prostředí pro spánek. Také cvičte jógu a meditaci, abyste bojovali proti stresu během dne.

6. Potíže s pamětí

Vysoká hladina kortizolu v těle může mozku ztěžovat vytváření nových vzpomínek. To znamená, že se můžete potýkat s obtížemi při snaze o přímé myšlení nebo vyvolání určitých vzpomínek. Meditace může být použita jako nástroj, který vám pomůže takové situace zvládnout.

7. Kožní výsevy

Kožní výsevy jsou často důsledkem stresu. Stres může způsobit, že budete náchylnější k akné v důsledku zvýšení hladiny mužského hormonu androgenu. Bylo také zjištěno, že mnoho studentů je v době zkoušek náchylných k výskytu kožních výronů v důsledku stresu.

8. Padání vlasů

Potýkáte se s problémy s padáním vlasů? Na vině je stres. Bylo zjištěno, že stres může vyvolat vypadávání vlasů v důsledku autoimunitního onemocnění známého jako alopecia areata. Tento stav vede k náhlým lysinám. Stres a úzkost mohou společně vést také k trichotillomanii, což je stav, kdy se lidé jen těžko brání vytrhávání vlastních vlasů z pokožky hlavy.

9. Trávicí problémy

Ať už jde o ty příšerné křeče, pálení žáhy, nadýmání nebo průjem, za všechny může stres. Stres je zejména hlavní příčinou syndromu dráždivého tračníku (IBS), který se vyznačuje bolestmi, průjmy a dokonce i zácpou. Pokud se kvůli stresu potýkáte s těmito problémy, poraďte se se svým lékařem.

10. Komplikace v těhotenství

Pokud jste těhotná a jste pod silným stresem, pravděpodobně se zvyšuje pravděpodobnost předčasného porodu. Bylo také zjištěno, že vysoká hladina stresu může ovlivnit vývoj mozku plodu. Abyste s takovými situacemi mohla účinně bojovat, můžete cvičit prenatální jógu a terapie snižující stres, ale nezapomeňte se nejprve poradit se svým lékařem. V určitých případech může stres ovlivnit schopnost ženy otěhotnět. Bylo také zjištěno, že vysoká hladina látek souvisejících se stresem, jako je alfa-amyláza, snižuje šanci na otěhotnění až o 12 procent.

Řiďte se těmito radami, jak se vypořádat se stresem

Existuje několik způsobů, jak se vypořádat se stresem a zachovat si klid v náročných životních situacích. Stačí dodržovat zdravý životní styl a osvojit si několik správných návyků. Podívejte se na níže uvedený seznam a zjistěte, jak můžete účinně snížit stres a problémy s ním spojené.

Promluvte si s přítelem
Dopřejte si dostatek spánku
Pravidelně se věnujte fyzické aktivitě
Cvičte meditační techniky
Dodržujte vyvážený jídelníček
Vyhýbejte se kofeinu, nikotinu a alkoholu
Dobře hospodařte s časem
Veďte si stresový deník
Převezměte kontrolu nad svým životem

Budete-li mít svůj stres pod kontrolou, povedete nejen zdravý, ale také krásný život.