Zdraví

Překvapivé návyky které ve vás nenápadně vyvolávají úzkost

Velká prezentace nebo plánování nějaké akce by vás mělo zneklidňovat. Ale děláte si neustále starosti kvůli maličkostem? Pokud jste neustále úzkostliví, musíte udělat krok zpět a podívat se na své návyky. Existuje spousta návyků, které mohou vaši úzkost zhoršovat, zejména pokud jste již obecně náchylní k úzkosti. Proto musíte být ostražití vůči svým návykům, abyste mohli tento problém vyřešit hned v zárodku.

Úzkost se k vám může připlížit, když to nejméně čekáte. Malé nenápadné návyky mohou společně umožnit, aby toto malé semínko stresu vyrostlo ve velký strom úzkosti. Zatímco stres je reakcí na hrozbu v dané situaci, úzkost je reakcí na stres. Změna začíná poznáním. Nyní se můžete dozvědět více o těchto drobných návycích, které ve vás mohou vyvolávat úzkost.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Neustálé používání chytrého telefonu

Chytré telefony jsou jedním z největších technologických darů, které nám byly uděleny. V posledních letech se však stále více projevují i stinné stránky této technologie. Nadměrné používání telefonu k neustálé kontrole e-mailů, aplikací atd. neprospívá ani vám, ani vašemu duševnímu klidu. A pokud si tímto zlozvykem necháte narušit spánek, nakonec na to doplatíte.

Vědci se tímto zlozvykem zabývali, aby zjistili více o depresivních sklonech lidí. Studie zjistily, že depresivní lidé častěji používají telefon, aby se vyhnuli pocitu deprese, a někdy dokonce vyhledávají sociální interakci. To jim může pomoci cítit se dočasně lépe, ale ne na dlouho. Telefony tedy mohou v některých případech pomoci zmírnit některé příznaky stresu, ale nadměrné používání bude pro většinu lidí jistě stres vyvolávat.

Posedlost dobrým zdravím

Dobré zdraví může být ve vašem životě velkou prioritou, a to je skvělá věc. Zkuste se však na svou potřebu být zdravý podívat co nejobjektivněji. Pokud vám potřeba být zdravý způsobuje noční můry, možná byste se měli nejprve naučit odpočívat.

Posedlost dietou nebo neustálým cvičením může jen zvýšit váš stres. Očekávání rychlých výsledků na váze je další věc, která může váš stres ještě zvýšit. Být zdravý by měla být volba, kterou učiníte a kterou budete dodržovat, abyste měli zdravější a šťastnější život. Nemělo by se stát příčinou vašeho zhoršujícího se fyzického a duševního zdraví.

Společnost, ve které se pohybujete

Když toho máte hodně, budete ve stresu. Pokud se však začnete stýkat s lidmi, kteří jsou neustále ve stresu, začnete jim život oplácet stejným způsobem. Začnete se cítit vystresovaní, i když nemáte z čeho, protože se to stane vaším životním stylem.

Udělejte tedy krok zpět. Podívejte se pořádně na sebe a na společnost, ve které se pohybujete, a udělejte nějaké změny, než bude pozdě. Vždy mějte na paměti, že vás definuje společnost, kterou udržujete. Ventilování s kamarády vám možná na chvíli udělá dobře, ale jedině tak, že se naučíte zvládat stres, se vám pod jeho vlivem bude dařit.

Šálek stresu

Ať už jste fanouškem kávy nebo hořké čokolády, vaše touha po jednom z nich může způsobit úzkost. Kofein je známý tím, že stimuluje vaše smysly a zvyšuje bdělost lidí. To může být během vašich špatných dnů přínosem. Nadměrná konzumace kofeinu však může mít škodlivé účinky. Receptorový systém, který je zodpovědný za zprostředkování účinků kofeinu, hraje roli i v regulaci úzkosti. Tyto receptory se mohou u lidí lišit v důsledku jejich genetické výbavy, což je důvod, proč se účinky kofeinu mohou u různých lidí také lišit. Pokud však obecně patříte mezi úzkostné osoby, pak byste si rozhodně měli spotřebu kofeinu hlídat.

Nevýhody multitaskingu

Někdy se multitasking stává nutností, abychom zvládli mnoho věcí najednou. A je v pořádku, že multitasking děláte podle potřeby. Měli byste se však vyvarovat toho, abyste si z toho udělali zvyk. Vědci zjistili, že multitasking způsobil pokles IQ podobně jako u těch, kteří zůstali vzhůru celou noc. A může také snížit vaši efektivitu, protože přepínání mezi úkoly může způsobit, že zapomenete na detaily. Když pracujete na jednom úkolu, obě strany prefrontální kůry pracují společně, abyste úkol zvládli. Když však na seznam přidáte další úkoly, váš mozek používá doslova jen část mozku k provedení jednoho úkolu. A to může vaši úzkost pouze prohloubit.

Mediální multitasking je velmi častý. Považuje se za „normální“ neustále přepínat mezi aplikacemi a chatovat a dělat současně další věci. Ale právě tento zvyk je u lidí spojován se sociální úzkostí a depresí. Lepší způsob, jak zvládnout náročný den, je tedy stanovit si priority, sepsat si seznam, naplánovat si ho dopředu a provést.

Trápení se sociálními médii

Váš mozek může automaticky začít porovnávat váš život s životy vašich přátel, když procházíte svůj newsfeed na Facebooku. Toto srovnávání může vyvolat úzkost a pocit zoufalství. Když na sebe začnete vyvíjet tlak, abyste žili život podle měřítek ostatních, budete pociťovat úzkost.

Je tedy důležité pochopit, že vaše realita je jiná než jejich realita. Vaše boje jsou jiné než jejich. Takže i váš úspěch bude jiný než jejich. Toto prozření vám nedojde za jeden den. Někdy to může trvat roky. Do té doby se tedy můžete sociálním médiím vyhýbat, jak jen to půjde, zejména pokud se nemůžete přestat cítit špatně.

Dávejte si tedy na tyto návyky pozor a začněte je měnit dříve, než vás ovládnou tím, že vám způsobí zbytečnou úzkost.