Zdraví

Hádky ve vztahu – kdy je lepší jít spát než řešit konflikt

Staré přísloví říká: „Nikdy nechoď spát naštvaný“. V této radě je bezpochyby moudrost, ale neplatí pro všechny hádky. Jsou situace, kdy se vaše hádky mohou ještě zhoršit, pokud zůstanete vzhůru a budete konflikt nadále hrotit. Vzít si od hádky na chvíli pauzu je někdy lepší způsob, jak na to jít. Mnoho odborníků na vztahy také radí, aby se lidé místo hádky raději prospali. Přečtěte si šest důvodů, proč byste měli zvážit spánek místo řešení konfliktů.

Doplňky stravy a vitamíny pro zdraví můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Když vás zítra čeká velký den

„Velké dny“ přijdou jen několikrát v životě. Proto se ujistěte, že je rozpoznáte, jakmile zaklepou na vaše dveře. Velká prezentace, pracovní pohovor, který vám změní život, nebo zkouška. Ať už je to cokoli, zůstat vzhůru dlouho do noci před velkým dnem nemůže být nikdy moudré.

V případě, že se večer před svým velkým dnem pohádáte, je nejlepší tento boj odložit a jít spát. Navzdory všem hádkám vás váš partner miluje. Proto mu vysvětlete, že chápete problémy, které máte, a jste ochotni na nich pracovat. Ale dnes v noci se musíte vyspat, protože zítra vás oba čeká něco velkého.

Když nevíte, kvůli čemu se hádáte

Mnohokrát se stane, že se nakonec pohádáte úplně o ničem. A někdy se tyto hádky opravdu rychle zvrtnou. V takových situacích je třeba udělat krok zpět a analyzovat, zda je pro vás taková hádka schůdná, nebo ne. Může chvíli trvat, než vy i váš partner získáte na celou věc nadhled a zbavíte se hořkosti. Proto je nejlepší se v takových scénářích nejprve vyspat. Klidný spánek osvěží vaše tělo i mysl. A druhý den se probudíte zbaveni veškeré zášti.

Když jste opilí

Vždy byste se měli vyvarovat hádek, když jste opilí, ať už s partnerem, nebo s někým jiným. Alkohol může snížit vaše zábrany i váš úsudek. Možná si myslíte, že během opilecké hádky máte schopnost být rozumní, ale své chyby si uvědomíte až druhý den ráno. A do té doby budou škody napáchány. Vyhněte se proto hádkám, když nemáte své emoce pod kontrolou. Místo toho jděte raději spát.

Když jste nevyspalí a unavení do morku kosti

Zaneprázdněný život vás může stát mnohem víc než jen čas. Může vás připravit o energii, spánek a někdy i o schopnost zůstat vzhůru a bojovat. Naštěstí to poslední může být někdy pro váš vztah dobré.

Nedostatek spánku může ovlivnit váš morální úsudek. Vědci zjistili, že nedostatek spánku může zhoršit schopnost člověka používat poznání a emoce dohromady, aby mohl učinit morálně správný úsudek. A bez svého morálního úsudku nemusíte být schopni bojovat spravedlivě a nakonec ublížíte právě tomu, koho milujete. Je tedy lepší, když se svým zhoršeným úsudkem usnete, než abyste se pustili do boje.

Když se emočně neovládáte

Když se dostanete do hádky, váš mozek to rozpozná jako stresovou situaci. Váš mozek tak ve vašem těle aktivuje reakci boj nebo útěk. To způsobí zvýšenou srdeční frekvenci, těžké dýchání a nadměrnou produkci stresového hormonu.

Všechny tyto tělesné změny se mohou podepsat na vaší racionalitě a mohou vám bránit ve schopnosti vést rozumnou konverzaci s druhou osobou. Proto musíte najít způsob, jak se uklidnit. Některým lidem pomáhá meditace a procházka. Dalším dobrým způsobem, jak uklidnit rozbouřené smysly, je spánek. Můžete tedy zvážit spánek, pokud se cítíte příliš nezvladatelní na to, abyste konflikt vyřešili.

Když potřebujete mediátora

Mnoho párů prochází ve svých vztazích těžkými obdobími, která vyžadují vyhledání odborného poradenství. V takových případech je třeba vyřešit mnoho nahromaděných problémů, aby se pár mohl znovu sblížit. Pokud procházíte těžkým obdobím, musíte si uvědomit, že jedna noc nevyřeší všechny vaše problémy. Nejlepší tedy bude, když se na to vyspíte a vyhledáte pomoc. Komunikujte s partnerem o svých pocitech a společně přijměte rozhodnutí vyhledat odbornou pomoc.

Váš partner by měl být schopen pochopit vaše záměry, pokud se rozhodnete raději vyspat, než se dostat do konfliktu. Ujistěte se však, že jste s partnerem o svých důvodech komunikovali předem, abyste se vyhnuli dalším problémům. Problému se nevyhýbáte – chcete ho prostě vyřešit v době, kdy máte jasnou mysl.