Zdraví

Co je třeba vědět o poranění měkkých tkání a možnosti léčby

Ať už jste fyzicky aktivní, sportovec, nebo jen nešikovný, můžete se někdy v životě potýkat se zraněním. A pokud se neporadíte s odborníkem, je těžké přesně určit, o jak vážné zranění se jedná. Rychlým pohledem byste však mohli získat dostatečnou představu o rozsahu zranění, zejména pokud se jedná o poranění měkkých tkání.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je to poranění měkkých tkání?

Měkkými tkáněmi se rozumí tkáně, které podpírají, spojují nebo obklopují různé struktury a orgány těla, včetně svalů, vazů, fascií, nervů, vláknitých tkání, tuku, cév, synoviálních membrán a šlach. Poranění těchto tkání vede k bolesti, otokům, pohmožděninám a poškození. Podle příčiny poranění lze poranění měkkých tkání rozdělit na následující.

Akutní: Tato poranění mohou vzniknout v důsledku známé nebo neznámé události. Příznaky a symptomy těchto poranění se rozvíjejí rychle.

Zranění z přetížení: K těmto zraněním dochází v důsledku opakovaného tření, tahání, kroucení nebo stlačování po dlouhou dobu.

Všechny různé typy poranění měkkých tkání spadají do těchto dvou kategorií. A pochopení každé z nich je klíčem k jejich účinné léčbě.

Akutní poranění měkkých tkání

1. Pohmoždění

Modřiny, známé také jako pohmožděniny, jsou pravděpodobně nejběžnějším typem poranění měkkých tkání. Vznikají při zasažení těla přímou silou, například při kopnutí, pádu nebo kontaktu s hráčem.

Tato síla má za následek stlačení a krvácení do měkkých tkání. Pokud máte pohmožděninu, s největší pravděpodobností se v místě zranění objeví otok a změna barvy.

Možnosti léčby: Modřinu může zmírnit dostatečný odpočinek, přikládání ledových obkladů, ovinutí bolestivého místa elastickým obvazem (komprese) a vyvýšení poraněné části nad úroveň srdce na polštáře vsedě nebo vleže. Pokud si myslíte, že je modřina vážná, obraťte se co nejdříve na odborníka.

2. Výron

Podvrtnutím se rozumí natržení (částečné nebo úplné) vazu, často způsobené vyvrtnutím nebo zkroucením. K tomuto typu zranění jsou nejnáchylnější kotníky, kolena a zápěstí. V místě zranění se může vyskytnout bolest, otok a snížený rozsah pohybu.

Možnosti léčby: Odpočinek, ledování zranění, stlačování místa zranění elastickým obvazem (aby se zabránilo otoku) a zvedání zraněné části těla během odpočinku pomůže zmírnit některé příznaky zranění. Pokud však došlo k úplnému přetržení vazu, bude nutná chirurgická operace.

3. Natažení

Natažením se rozumí poranění svalu nebo šlachy způsobené přetížením svalů nebo jejich příliš rychlou kontrakcí. To má za následek částečné nebo úplné natržení svalových nebo šlachových vláken. V místě zranění se může objevit otok a změna barvy.

Kromě toho můžete pociťovat bolest a potíže s pohybem poraněného svalu. A vzhledem k tomu, že sval je v tomto okamžiku slabší a hrozí mu další zranění, bylo by nejlepší omezit pohyb a co nejdříve se poradit s odborníkem.

Možnosti léčby: Na místo poranění ihned přiložte led, abyste zabránili otoku, nechte natažený sval alespoň jeden den odpočívat a zvedněte poraněnou část nad úroveň srdce.

Zranění měkkých tkání z přetížení

1. Zánět šlach

Tendonitida se používá pro označení zánětu šlachy. Vzniká v důsledku přetěžování šlachy v důsledku opakovaného pohybu. Mezi oblasti, které bývají postiženy, patří loket, ruka, zápěstí, rameno, kyčel, koleno, kotník a chodidlo.

Při zánětu šlach můžete pociťovat bolest, ztuhlost a citlivost, zejména když se snažíte s poraněnou částí pohnout. Často se zánět šlach pojmenovává podle sportu nebo pohybu, který zánět způsobuje, například tenisový nebo golfový loket, rameno plavce a koleno skokana.

Možnosti léčby: Kromě odpočinku, přikládání kompresních pásů a zvedání poraněné části těla může být nutné užívat protizánětlivé léky. Nakonec mohou protahovací a posilovací cviky pomoci předejít dalšímu zranění. Pokud chronická bolest přetrvává, může vám lékař doporučit steroidní injekce. A nakonec, pokud je šlacha zcela přetržená, může být nutná operace.

2. Bursitida

Toto zranění je způsobeno v důsledku zánětu burzy (nachází se mezi kostmi a svaly nebo šlachami). Stejně jako zánět šlach je burzitida způsobena v důsledku nadměrného používání. Může však být způsobena také v důsledku přímého úrazu kloubu.

Bursitida běžně postihuje rameno, loket, koleno, kyčel, kotník a chodidlo. V místě poranění se nejčastěji setkáte s bolestí, otokem a ztuhlostí.

Možnosti léčby: Léčba burzitidy zahrnuje odpočinek, kompresi, elevaci a protizánětlivé léky. Pokud bolest a otok přetrvávají, může být nutná injekce.

3. Stresová zlomenina

Stresová zlomenina znamená malou prasklinu v kosti, zejména v nosných kostech dolních končetin, jako jsou nohy, kyčle a chodidla. Vzniká v důsledku přetěžování a zvýšené fyzické aktivity. Může se objevit otok a bolest, která se časem zhoršuje.

Možnosti léčby: Počáteční léčba zahrnuje přerušení činnosti, která zlomeninu způsobila, zvedání poraněné části těla a užívání protizánětlivých léků. Dlouhodobá léčba zahrnuje odpočinek, snížení hmotnosti postižené oblasti, ortézu, vložky do bot nebo sádrovou imobilizaci. Pokud se prasklina v kosti zhoršuje, může být nutná operace.

Abyste předešli některému z výše uvedených zranění, nezapomeňte se před cvičením zahřát, trénovat bez přetěžování svalů a při fyzických aktivitách udržovat správnou formu. Kromě toho noste vhodnou obuv a ochranné pomůcky.