Zdraví

Pomůže pití pravého čaje zmírnit příznaky fibromyalgie?

Fibromyalgie je pro většinu lékařů a vědců záhadou, protože její příčiny jsou nejasné. Toto onemocnění je charakterizováno chronickou bolestí – psychickou, fyzickou nebo obojí. To znamená, že každý, kdo trpí fibromyalgií, je extrémně citlivý na fyzický nebo psychický tlak, který může jeho příznaky dokonce zhoršit.

Pro léčbu příznaků fibromyalgie existuje několik léčebných postupů, ale nejnovější poznatky ukazují, že pití pravého čaje (zeleného, černého, bílého nebo oolong) vám může prospět. Tady je důvod.

Doplňky stravy a vitamíny pro zdraví můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Přetížení toxiny může vést ke zhoršení fibromyalgie

Většina lidí považuje vystavení nízkému množství chemických látek z životního prostředí za bezproblémové. Nesnášenlivost nízkých hladin chemických látek je však spojována s chronickým únavovým syndromem (CFS) a fibromyalgií. Dlouhodobá expozice může dále způsobit nepříznivé zdravotní účinky a omezení životního stylu se sociálními, pracovními a ekonomickými důsledky.

Chemická intolerance ovlivňuje imunitní systém, centrální nervový systém, čichový a dýchací systém a metabolismus, což může souviset s fibromyalgií. Mezi fyzické příznaky patří ztuhlost, bolesti hlavy, rozsáhlá bolest a únava doprovázené změnami chování, jako je zvýšená úzkost, nezájem o každodenní činnosti a deprese. Zvýšení hladiny toxinů tak ovlivňuje normální fungování těla a mysli a zhoršuje příznaky fibromyalgie.

Lékaři mohou předepisovat léky, jako jsou léky proti bolesti, antidepresiva, antikonvulziva a antipsychotika, a terapie ke snížení závažnosti příznaků. Tyto léky však onemocnění nevyléčí a jejich dlouhodobé užívání může vést ke vzniku dalších komplikací. Při léčbě chronické bolesti se například používá léčba opioidy. Zjištění však nepodporují dlouhodobé užívání opioidních léků u pacientů s fibromyalgií vzhledem k jejich špatným výsledkům.

Čaje, které mohou detoxikovat organismus

Přírodní prostředky jsou nejlepší volbou pro léčbu příznaků fibromyalgie, protože mají zanedbatelné vedlejší účinky. Jedním z takových prostředků je každodenní šálek čaje. Než se však budeme zabývat tím, jak čaje fungují, vězte, že detoxikaci organismu mohou provádět pouze „pravé“ čaje, nikoliv bylinné. Pravými čaji máme na mysli zelený, černý, bílý, oolong a pu-erh čaj, které se získávají z listů rostliny Camellia Sinensis. Tyto čaje nelze zaměňovat s bylinnými čaji. Ačkoli bylinné čaje mohou mít i jiné přínosy, výzkum zatím nezjistil pozitivní výsledky jejich užívání při léčbě fibromyalgie.

Co dělají pravé čaje pro detoxikaci organismu

Pravé čaje obsahují polyfenoly a theanin, které snižují hromadění toxinů v těle, čímž předcházejí nemocem a onemocněním, jako je fibromyalgie.

Polyfenoly

Pravé čaje, jako je zelený čaj, obsahují polyfenoly v hojném množství. Polyfenoly mají antioxidační vlastnosti a ve velké míře se nacházejí v ovoci, zelenině, obilovinách a nápojích. Pomáhají bojovat proti nestabilním volným radikálům, které mohou poškozovat tělesné buňky, a předcházet infekcím a dalším onemocněním. Obvykle šálek čaje obsahuje asi 100 mg polyfenolů.

Zelený čaj obsahuje polyfenolické sloučeniny, mezi které patří flavanoly, flavandioly, flavonoidy a fenolové kyseliny. Tyto sloučeniny snižují riziko srdečních onemocnění a dalších onemocnění, jako je rakovina. Bylo zjištěno, že z různých polyfenolů je epigalokatechin galát (EGCG) zodpovědný za velkou část zdraví prospěšných schopností zeleného čaje. Studie navíc ukazují, že potraviny a nápoje bohaté na polyfenoly mohou snižovat bolest a zlepšovat kvalitu života žen s fibromyalgií.

L-theanin

Theanin, známý také jako L-theanin, je antioxidant obsažený v pravých čajích, který má uklidňující účinek na mozek. Studie prokázaly, že theanin může snižovat úzkost (příznak fibromyalgie) a chránit mozkové buňky před neurotoxiny, které mohou poškodit nervový systém.

Všechny druhy čajů neobsahují stejné množství l-theaninu. Studie zjistily, že doba vaření je hlavním faktorem, který ovlivňuje dostupnost tohoto silného antioxidantu.

Tipy na vaření pro pacienty s fibromyalgií

Ačkoli je čaj běžným nápojem, při přípravě pravého čaje na příznaky fibromyalgie je třeba mít na paměti některé věci.

Vyberte si správný čaj: Pro zmírnění příznaků fibromyalgie si místo bylinných čajů vyberte buď zelený, černý, bílý nebo oolong. Zelený čaj vám poskytne nejvyšší obsah polyfenolů.

Vyhněte se mléku a cukru: Chcete-li si užít maximum zdraví prospěšných účinků čaje, vyhněte se mléku a cukru. Pokud se bez nich neobejdete, přidávejte je jen v malém množství.

Kontrolujte dobu louhování: Na využitelnost antioxidantů má vliv doba a teplota louhování. V ideálním případě byste měli použít vodu, která není zcela vařící, zalít jí čaj a nechat lístky louhovat přibližně 2 až 3 minuty.

Než zařadíte pravý čaj do svého každodenního jídelníčku, určitě se poraďte s lékařem, abyste věděli, kolik šálků čaje můžete za den vypít a jaký čaj je pro váš zdravotní stav nejvhodnější.