Zdraví

9 častých příčin abnormálního vaginálního krvácení a špinění

Krvácení jednou za měsíc je pro většinu žen samo o sobě dost frustrující. Proto je naprosto přirozené, že jste zmatená a otrávená, když najdete krev ve spodním prádle, i když to není zrovna v daném období měsíce.

Je nesmírně obtížné přesně určit, co je příčinou abnormálního krvácení, aniž byste zamířili ke gynekologovi. Znalost možných faktorů vám však může pomoci získat dostatečnou představu o věci dříve, než vyhledáte odbornou pomoc. Zde je několik z nich, které byste měla znát.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Těhotenství

Krvácení, přesněji řečeno špinění, během prvního trimestru je většinou považováno za normální. Ve skutečnosti se s touto formou lehkého krvácení během prvních 12 týdnů těhotenství setkává přibližně 20 procent žen. Odborníci se domnívají, že může být způsobeno několika změnami na děložním čípku nebo implantací placenty v děloze. Ve hře však může být i několik dalších faktorů.

Infekce
Krvácení mezi děložní stěnu a placentární membránu (známé také jako subchorionální krvácení nebo hematom).
Těhotenství ve vejcovodu (známé také jako mimoděložní těhotenství).
Potrat
Gestační trofoblastická nemoc (vzácné onemocnění, při kterém vzniká hroznovitá hmota tkání plodu a placenty).

Kromě výše uvedeného může špinění způsobit také zvedání těžkých břemen, pohlavní styk a vaginální vyšetření. Pokud krvácíte ke konci těhotenství, může být vaše placenta v blízkosti děložního hrdla nebo zakrývat jeho otvor. Případně by k němu mohlo dojít při předčasném odloučení placenty od dělohy.

Komplikace související s děložním čípkem nebo pánví

Poruchy děložního čípku, šiškovitého otvoru do dělohy, mohou vést ke krvácení mezi menstruacemi a po pohlavním styku. Mezi tyto příčiny patří:

Děložní polypy: Jedná se o třešňově červené, červenofialové nebo šedobílé výrůstky, které se objevují na děložním čípku přímo v místě jeho ústí do pochvy. Jsou různě velké (1-2 cm dlouhé) a často vypadají jako cibulky na tenkých stopkách. Ačkoli nejsou rakovinné, vypadají jako některé nádorové stavy, a proto musí být vyšetřeny a odstraněny.

Zánět děložního čípku: Tento stav způsobuje zánět nebo podráždění děložního čípku. Může být způsoben v důsledku úrazu, častého sprchování nebo působení chemických dráždivých látek.

Pokud navíc pociťujete bolest při pohlavním styku nebo krvavý výtok, měla byste se co nejdříve poradit s odborníkem.

Antikoncepce

Pokud jste užívala antikoncepční pilulky, pak se u vás může vyskytnout abnormální krvácení a špinění. To platí zejména v případě, že pilulky neužíváte každý den ve stejnou dobu. Navíc jejich vysazení může také vést ke špinění.

Pokud máte nitroděložní tělísko (IUD), pak se u vás mohou objevit křeče v břiše, špinění a nepravidelné krvácení. Předpokládá se, že většina těchto nežádoucích účinků se časem zlepší, ale jiné nemusí.

Sexuálně přenosné nemoci

Jedná se o infekce, které se mohou přenášet z jedné osoby na druhou při pohlavním styku. Často nemají žádné specifické příznaky.

Chlamydie, které postihují pochvu, konečník, ústa a hrdlo, však způsobují krvácení po pohlavním styku a mezi cykly. Kromě toho kapavka a trichomoniáza, které společně způsobují pánevní zánětlivé onemocnění (které postihuje dělohu, vaječníky, vejcovody), mohou vést ke špinění a krvavému výtoku.

Vaginální atrofie

Tento stav nastává, když jsou poševní stěny tenké, suché a zanícené. Obvykle k tomu dochází kolem menopauzy v důsledku poklesu estrogenu.

Mírné případy vaginální atrofie jsou často bez příznaků. Závažnější případy však způsobují pocity pálení v oblasti pochvy, naléhavost při močení, bolest při pohlavním styku a lehké krvácení po pohlavním styku. Hormonální léčba a lokální pleťové vody mohou přinést úlevu od všech těchto příznaků.

Snížená funkce štítné žlázy

Hypotyreóza způsobuje poruchy hormonů štítné žlázy a zpomaluje procesy v těle. Vede však také k abnormálnímu děložnímu krvácení a špinění.

Pokud tedy kromě nepravidelného krvácení trpíte zácpou, lámavými nehty, suchou kůží, pomalostí, přibýváním na váze nebo neobvyklou citlivostí na chlad, možná budete muset vyhledat odborníka. Tento stav se může vyskytnout u dospělých i dospívajících.

Syndrom polycystických vaječníků

Jedná se o běžný stav, který je charakterizován nadprodukcí androgenu testosteronu, poruchami menstruace a zvětšenými vaječníky s více folikuly na nich (polycystické vaječníky). PCOS také způsobuje abnormální špinění, silné krvácení a nepravidelnou menstruaci.

Proto pokud se u vás objeví přibývání na váze, extrémně nepravidelné cykly a akné, obraťte se na odborníka. Léčba PCOS vám může pomoci vyhnout se těmto nečekaným záchvatům krvácení.

Endometrióza

Tento stav je způsoben tím, že endometrium (typ tkáně, která vystýlá dělohu) roste mimo dělohu. A přestože obvykle není závažná, může způsobovat bolesti a neplodnost.

Ženy s endometriózou obvykle trpí krví v moči nebo stolici a také krvácením po sexu nebo mezi menstruacemi. Pokud pociťujete nesnesitelné bolesti během menstruace spolu s nepravidelným krvácením, určitě se poraďte s odborníkem.

Rakovina

Ačkoli je to neobvyklé, je důležité nechat se vyšetřit, pokud máte nepravidelné a abnormální krvácení, protože to může být příznakem rakoviny. Například rakovina dělohy, děložního čípku nebo pochvy vede k abnormálnímu krvácení.

Pokud se navíc v rodině vyskytla některá z těchto rakovin, měla byste se rozhodně co nejdříve poradit s odborníkem.

Kromě výše uvedených faktorů může k abnormálnímu krvácení vést také cukrovka a problémy se srážlivostí krve. Vždy to berte vážně a místo vlastní diagnózy se poraďte s odborníkem.