Zdraví

7 jednoduchých způsobů jak snížit riziko vzniku rakoviny

Statistiky ukazují, že 39,6 % všech lidí bude někdy v životě diagnostikováno s rakovinou, takže lze předpokládat, že téměř každý je ohrožen. A pokud znáte někoho, kdo s rakovinou bojoval, víte, jak smrtelně nebezpečná může být. A stejně jako u všech ostatních nemocí, i v případě rakoviny platí, že prevence je lepší než léčba. Zde je několik způsobů, jak můžete svůj život chránit před rakovinou a snížit riziko vzniku této nemoci.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Zařaďte do svého jídelníčku určité potraviny proti rakovině

Konzumací potravin bohatých na antioxidanty můžete rakovině předcházet. Ty bojují proti oxidačnímu poškození způsobenému v důsledku čisticí činnosti volných radikálů, což jsou vysoce reaktivní chemické látky, které jsou škodlivé, pokud jsou přítomny v hojném množství. Některé potraviny také obsahují protirakovinné látky, jako jsou karotenoidy a omega-3 mastné kyseliny, o kterých se předpokládá, že brzdí růst rakovinných buněk. Zde jsou některé potraviny, které pomáhají v boji proti rakovině.

Bobulovité ovoce: O borůvkách, ostružinách, jahodách, malinách a brusinkách je známo, že chrání vaše buňky před rakovinou. Jedna studie prokázala, že ostružiny a maliny brzdí růst lidských nádorových buněk tlustého střeva, prsu, plic a žaludku o 50, 24, 54 a 37 %.

Celozrnné obiloviny: Pro prevenci rakoviny si vybírejte celozrnné obiloviny, jako je bulgur, ovesné vločky, hnědá rýže, ječmen a proso. Celá zrna na rozdíl od rafinovaných nebo vícezrnných obilovin obsahují polyfenoly, které mohou bojovat proti rakovině. Obsahují také inhibitory proteázy, což jsou chemické látky, které mohou zabránit množení rakovinných buněk. Celá zrna obsahují také další sloučeniny, jako jsou saponiny, kyselina fytová a alkylresorcinoly, které jsou zkoumány pro své protirakovinné vlastnosti.

Tučné ryby: Tučné ryby, jako je tuňák a sardinky, jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny a mohou pomoci předcházet rakovině. Výzkumy ukazují, že konzumace tučných ryb je spojena s nižším rizikem vzniku rakoviny, zejména prsu.

Listová zelenina: Špenát, kapusta, římský salát, hořčice, hlávkový salát, čekanka a mangold mohou pomoci předcházet rakovině. Antioxidanty a karotenoidy (rostlinná barviva) obsažené v listové zelenině mohou bránit růstu rakovinných buněk.

Ořechy a semena: Ořechy, zejména vlašské ořechy, obsahují antioxidanty, jako jsou polyfenoly, o nichž se předpokládá, že bojují proti rakovině. Obsahují také omega-3 mastné kyseliny, které mohou snižovat riziko vzniku rakoviny. Lněná semínka jsou zase bohatá na fytoestrogeny, které mohou snížit růst nádorů rakoviny prsu o 45 procent.

2. Dostatek pohybu

O důležitosti fyzické aktivity již víte, ale věděli jste, že cvičení je spojeno s nižším rizikem 13 typů rakoviny? Ve skutečnosti je výskyt rakoviny u fyzicky zdatných jedinců nižší téměř o 7-38 procent. To však neznamená, že se musíte přes noc proměnit v závisláka na posilovně. Stačí se snažit o 150 minut středně intenzivního nebo 75 minut intenzivního cvičení týdně. Mezi cvičení střední intenzity patří chůze rychlostí alespoň 5 kilometrů za hodinu. Pro intenzivnější cvičení zvolte jízdu na kole, plavání, skákání přes švihadlo, kickbox nebo trénink crossfitu.

3. Přestaňte kouřit a pít alkohol

Už jsme to říkali několikrát a řekneme to znovu. Přestaňte kouřit a nadměrně pít. Užívání tabáku a alkoholu, kromě toho, že způsobuje hromadu dalších smrtelných onemocnění, může také zvyšovat riziko rakoviny. Etanol obsažený v alkoholu by vás mohl vystavit zvýšenému riziku rakoviny prsu, rakoviny tlustého střeva a konečníku, rakoviny jater a rakoviny úst, hrdla, hlasivek a jícnu. A kuřáci by podle studií mohli čelit sedmkrát vyššímu riziku rakoviny ústní dutiny.

4. Zbavte se nadbytečných kil

Obezita může být vstupní branou k různým onemocněním, jedním z nich je i rakovina. Zhruba 3,5 % nových případů rakoviny u mužů a 9,5 % případů u žen může být způsobeno obezitou. Jedinci s nadváhou jsou často postiženi chronickým, ale nízkoúrovňovým zánětem, který může časem způsobit rakovinu. Za rizikový faktor se považuje také nadbytek tukových buněk. Chcete-li rakovině předcházet, dbejte na pravidelné cvičení a udržujte si optimální BMI (index tělesné hmotnosti).

5. Zkontrolujte, zda nemáte abnormálně zbarvená znaménka nebo bulky

Většina případů rakoviny kůže začala jako abnormální bulky nebo znaménka na kůži. Každý měsíc provádějte před zrcadlem prohlídku celého těla a hledejte na něm jakékoli abnormální výrůstky nebo bulky. Nezapomeňte si zkontrolovat také nehty a pokožku hlavy. Nová znaménka mohou být známkou rakoviny kůže nebo melanomu. Pokud je vám více než 40 let, navštěvujte dermatologa každý rok, i když si myslíte, že na vaší kůži neroste nic neobvyklého.

6. Analyzujte zdravotní historii své rodiny

Rakovina se někdy může vyskytovat v rodině. A genetika hraje roli asi u 5-10 % všech případů rakoviny. Chcete-li rakovině předcházet a léčit ji co nejdříve, je důležité, abyste analyzovali své riziko. Pokud rakovinou onemocněl některý z blízkých členů rodiny, máte vysoké riziko jejího vzniku. Pokud se ve vaší rodině rakovina vyskytla, je důležité, abyste se poradili s genetickým poradcem a analyzovali své riziko a plán opatření.

7. Podstupte screeningové vyšetření

Toto je něco, co většina z nás ignoruje. Podle britské organizace Cancer Research je téměř polovině pacientů s rakovinou diagnostikována až ve chvíli, kdy dosáhne kritického stadia. A včasné odhalení rakoviny je důležité, protože účinná léčba v raném stadiu může zbrzdit progresi nádorových buněk a zvýšit šance pacienta na přežití.

Rakovina může být smrtelná. Chcete-li jí předejít a snížit své riziko, dodržujte následující kroky. Zajistěte si také celkově zdravý životní styl, dostatek spánku a fyzickou aktivitu.