Zdraví

Příčiny chronického zápachu z úst a jak se ho zbavit

Zápach z úst může být velmi nepříjemný problém. Bohužel může narušit společenský život lidí a také může velmi snížit sebevědomí osob, které trpí zápachem z úst. V závažných případech se lidé se zápachem z úst rozhodnou z důvodu nejistoty raději nemluvit a méně komunikovat. Naštěstí se jedná o léčitelný stav. Správné informace a několik drobných úprav mohou skutečně pomoci zbavit se zápachu z úst.

Zápach z úst se lékařsky nazývá halitóza. Podle průzkumu provedeného Medical News Today trpí tímto stavem přibližně 25 % světové populace. Tento stav však nelze vyřešit nějakým rychlým vyčištěním zubů, protože problém je hlubší. Často se dopouštíme omylu, že péče o ústa nám pomůže zbavit se nepříjemného zápachu z úst. Za ním však stojí mnoho dalších příčin, které tento problém vyvolávají. Několik takových důvodů uvádíme níže.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Stravovací návyky

Stravovací návyky jsou často příčinou několika našich zdravotních problémů. Potraviny, které jíme, se významně podílejí na zdraví naší ústní dutiny. Podle přední kliniky Mayo Clinic se jídlo, které sníme, rozpadá na kousky uvnitř našich úst a v okolí zubů. Tyto částečky potravy se mohou hromadit kolem zubů a na nich. To může často vést k tvorbě zárodků a bakterií uvnitř našich úst. Rozklad potravy spolu s činností bakterií tak může způsobit zápach z úst.

Existuje také mnoho potravin, jako je česnek, které mohou specificky způsobovat zápach z úst. Některé potraviny, jako je cibule a česnek, mají velmi silnou štiplavou vůni, která může po jejich konzumaci zanechat zápach. Někdy se po rozpadu některých potravin zápach prostřednictvím krve dostává zpět do plic, což může ovlivnit dech. Nápoje, jako je káva a čaj, mohou také zhoršovat zápach z úst kvůli svému silnému aromatu.

Tabákové výrobky a kouření

Není žádným skrytým tajemstvím, že kouření nebo užívání tabáku je pro naše zdraví velmi škodlivé. Kouření nebo tabák má však i další vedlejší účinky. Jedním z nich je i zápach z úst. Kouření může zanechávat tabákový zápach a oslabovat dásně. Kouř může dráždit dásně, způsobovat skvrny na zubech a zhoršovat mnoho dalších problémů v ústní dutině. Kouření je jednou z hlavních příčin zápachu z úst.

Sucho v ústech

Sliny poskytují mnoho jedinečných výhod pro naši pohodu, o kterých téměř nevíme. Obsah slin pomáhá ničit bakterie způsobující zápach z úst a udržovat dobrou ústní hygienu. U některých lidí se produkce slin snižuje, což způsobuje stav nazývaný sucho v ústech neboli xerostomie. Sucho v ústech může způsobit zvýšené hromadění bakterií v ústech, což je hlavní příčinou zápachu z úst. Sucho v ústech často vzniká v důsledku poruchy funkce slinných žláz.

Nízký obsah sacharidů

Může se to zdát zvláštní, ale je to pravda. Nízkosacharidová dieta může způsobovat zápach z úst. Lidé, kteří se snaží zhubnout, často přecházejí na nízkosacharidová jídla. Když je našemu tělu dodáváno nedostatečné množství sacharidů, začne naše tělo spalovat tuk jako zdroj energie. Tento stav ketózy uvolňuje do krve ketony, které jsou zodpovědné za zápach z úst.

Vliv léků

Některé léky mohou zhoršovat problém suchosti v ústech, a tím i zápach z úst. Léky používané k léčbě vysokého krevního tlaku, močových potíží a léky obsahující nitráty mohou zhoršovat stav zápachu z úst.

Špatná ústní hygiena

Jedná se o jeden z hlavních faktorů, které přispívají ke vzniku zápachu z úst. Čištění zubů kartáčkem a zubní nití dokáže vyčistit naše zuby a také odstranit nežádoucí částice z našich zubů. Částečky jídla uvízlé mezi zuby mohou způsobit zubní plak a zhoršit halitózu.

Nyní, když znáte příčinu zápachu z úst, můžete ještě dnes udělat změnu.