Zdraví

Zdravotní účinky kávy bez kofeinu, které byste měli znát

Většina z nás se bez ranního šálku kávy neobejde. Teplo a vůně kávy je osvěžující, ale množství kofeinu v ní obsažené vám nemusí příliš prospívat. Kofein vám sice může zlepšit náladu nebo zabránit usnutí během práce, ale má také některé nežádoucí důsledky, jako např:

Nervozita
Nespavost
Bolesti hlavy
Zvýšená srdeční frekvence
Úzkost
Deprese

To však neznamená, že kávu nemůžete pít vůbec. Káva bez kofeinu má všechny výhody kávy bez negativních důsledků kofeinu. Jakmile si uvědomíte těchto 6 výhod, budete chtít zvážit přechod na kávu bez kofeinu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Snižuje riziko cukrovky 2. typu

Běžná káva i káva bez kofeinu obsahují kyselinu chlorogenovou, která může pomáhat kontrolovat hladinu glukózy. Bylo zjištěno, že lidé, kteří vypijí alespoň 6 šálků kávy denně, mají nižší riziko cukrovky 2. typu než lidé, kteří kávu nepijí vůbec. To platí i pro kávu bez kofeinu.

Snižuje riziko srdečních problémů

Kofein může zvýšit srdeční frekvenci, způsobit bušení srdce a v závažných případech může způsobit i infarkt. Vyřazením kofeinu z denní dávky kávy se může snížit riziko srdečních problémů. Je známo, že kávová zrna bez kofeinu mají antioxidační účinky, které mohou pomoci při zajištění správného zásobování kyslíkem a při udržování snadného průtoku krve tělem.

Zpomaluje proces stárnutí

Káva bez kofeinu údajně obsahuje antioxidanty. Tyto antioxidanty pomáhají bojovat proti volným radikálům, které způsobují poškození buněk, což vede ke vzniku vrásek a dalších příznaků stárnutí. Jedna káva bez kofeinu denně vás tedy může udržet mladší.

Snižuje riziko rakoviny prostaty

Bylo prokázáno, že nekofeinové složky kávy mají vliv na souvislost mezi konzumací kávy a rakovinou prostaty. To znamená, že káva bez kofeinu stále obsahuje látky, které pomáhají předcházet rakovině prostaty. Studie prokázaly, že muži, kteří za den zkonzumují 6 a více šálků kávy, mají nižší riziko vzniku rakoviny prostaty.

Snižuje riziko problémů s játry

Káva bez kofeinu pomáhá udržovat vaše játra v dobré kondici. Studie prokázaly, že lidé, kteří konzumují více kávy – běžné i bezkofeinové – mají nižší hladinu abnormálních jaterních enzymů, a proto u nich může být nižší riziko vzniku jaterních onemocnění.

Bezpečná konzumace během kojení

Pokud jste těhotná nebo kojíte, může být káva bez kofeinu nejlepší volbou, pokud se nemůžete kofeinových nápojů zcela vzdát. O tom, kolik kávy můžete v této fázi konzumovat, se však musíte poradit se svým lékařem.

Ačkoli je káva bez kofeinu líčena jako 100 % bezkofeinová, obsahuje přibližně 3-5 % kofeinu. Mějte to na paměti při nákupu kávy. Vybírejte si značky, které nabízejí správnou výživovou hodnotu a mají minimální obsah kofeinu. Přejděte na kávu bez kofeinu ještě dnes a udělejte krok ke zdravějšímu a lepšímu životu.