Zdraví

Stresové zlomeniny: Příznaky, léčba a prevence

Naše kosti a svaly jsou naprostí hrdinové, kteří podpírají naše tělo, chrání naše orgány a snášejí nejrůznější druhy používání a zneužívání. Jednou za čas se však pod náporem stresu zhroutí. Jedním z takových zranění kostí jsou stresové zlomeniny, známé také jako únavové zlomeniny. Když část těla vystavujete opakovanému používání, svaly v dané oblasti se opotřebovávají a nejsou schopny absorbovat nárazy. Když se vykloubí, tyto svaly přenesou náraz na kost, která praskne nebo se zhmoždí, což způsobí stresovou zlomeninu.

Stresové zlomeniny jsou časté při sportu, zejména u atletů, tanečníků, gymnastů, basketbalistů a tenistů. Kromě sportovců mohou stresové zlomeniny trápit i ty, kteří mají nedostatky ve výživě nebo oslabené kosti.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Stresové zlomeniny jsou častější u dolních končetin

Více než 50% stresových zlomenin se vyskytuje na dolních končetinách. Časté jsou u kostí na chodidle (metatarzů) a mohou se vyskytnout také u prstů na nohou, paty, kotníku, holenní kosti a kyčle. Stresové zlomeniny mohou postihnout také horní končetiny, pokud dochází k jejich opakovanému namáhání. Pokud například hrajete golf nebo tenis, mohou být zranitelné vaše paže nebo žebra, zatímco při gymnastice může být stresovými zlomeninami ohrožena vaše páteř. Ve srovnání se zlomeninami v horní části těla bývají zlomeniny stehenní kosti (femuru), páteře, některých kostí nohy a čéšky komplikovanější, s vyšší pravděpodobností špatného hojení nebo opakovaných zlomenin.

Hlavním příznakem stresových zlomenin je bolest

Může být obtížné poznat, že máte stresovou zlomeninu, protože není příliš vidět a případné potíže, nebo bolest mohou být zpočátku velmi mírné. Bolest v poraněné oblasti je však nejčastějším a převažujícím příznakem stresové zlomeniny. A při stresové zlomenině může existovat určitý vzorec jejího vývoje a zhoršování.

Zpočátku mírná bolest, která s odpočinkem ustupuje

Zpočátku můžete pociťovat pouze mírnou bolest, která se zpravidla objevuje při fyzické aktivitě soustředěné do dané oblasti. Například při běhu nebo tanci se může objevit nepříjemná bolest v chodidle. Bolest obvykle zcela zmizí, když si odpočinete.

Bolest se časem zesiluje a objevuje se i při odpočinku

Postupem času začíná bolest při každé aktivitě o něco dříve. Například pokud hrajete fotbal a máte stresovou zlomeninu v chodidle, můžete zpočátku pociťovat bolest již v průběhu tréninku nebo na jeho konci. V průběhu dalších a dalších tréninků může tato bolest začít během prvních několika minut hry. Samotný stupeň bolesti se bude časem zhoršovat a oblast vás nyní bude bolet, i když budete odpočívat.

„Bodová“ bolest a citlivost v oblasti zlomeniny

Když se dotknete postižené části kosti, ucítíte lokalizovanou bodovou bolest nebo citlivost. Ta může být doplňkem k celkové bolesti, kterou cítíte například v celém chodidle.

Pokud máte stresovou zlomeninu, budete pociťovat:

Bolest v oblasti, kterou namáháte nebo cvičíte
Bolest, která ustoupí s odpočinkem a znovu se objeví, když obnovíte činnost
Bolest, která začíná o něco dříve pokaždé, když danou část těla namáháte
Bolest, která je zpočátku mírná, ale postupem času se zhoršuje a objevuje se, i když odpočíváte
Bolest nebo citlivost při dotyku dané oblasti

V některých případech může dojít k otoku a zarudnutí

Stresová zlomenina nemusí vždy způsobovat otok. V některých případech však můžete v místě zlomeniny pozorovat menší otok a zarudnutí.

Co s tím můžete dělat?

Léčba stresové zlomeniny spočívá především v tom, že jí poskytnete dostatek času na zhojení. To může trvat přibližně 6 až 8 týdnů. Během této doby budete muset zlomeninu méně zatěžovat a zároveň odpočívat. V některých případech může být doporučena ortéza nebo sádra. S bolestí vám mohou pomoci studené zábaly a léky proti bolesti.

Proveďte preventivní opatření, abyste předešli stresovým zlomeninám

Jednoduchá opatření mohou pomoci zabránit stresové zlomenině:

Pokud pocítíte bolest, přestaňte cvičit.

Používejte správnou běžeckou obuv a další sportovní vybavení.

Když začínáte s novou fyzickou aktivitou, začněte pomalu a postupně zvyšujte rychlost a dobu trvání.

Mějte stravu s dostatečným množstvím vitaminu D a vápníku, abyste si udrželi silné kosti.

Tréninkový režim střídejte s aktivitami s nízkou intenzitou, aby si kosti a svaly mezi nimi dostatečně odpočinuly.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Cleveland Clinic , Mayo Clinic