Zdraví

Dyslexie u dospělých a vše co potřebujete vědět o dyslexii

Když se setkáte s někým, komu vždy trvá splnění úkolu déle než obvykle a nakonec odevzdá práci plnou pravopisných chyb a špatných čísel, první, co vás napadne je: „Dělá to schválně, nebo je prostě jen hloupý?“

Zadržte svůj hněv. Nenapadlo vás někdy zamyslet se nad možností, že by mohl být dyslektik?

Nestává se každý den, abyste narazili na někoho s dyslexií. Navíc ani poruchy učení nejsou něčím, co by se dalo snadno postřehnout. Je pro nás přirozeně snadné vcítit se do zkušeností, se kterými se dokážeme ztotožnit, ale když jde o věci, se kterými se ztotožnit nedokážeme, nechtěně si je nepřipouštíme. Naše vnímání se pokřiví a my nakonec uvěříme věcem, které jsou o dané osobě zcela nepravdivé.

Dyslexie je bohužel častější, než si myslíte, a ohrožuje asi deset až patnáct procent populace celoživotní negramotností a sociálním vyloučením. Přesto je pouze pět ze sta dyslektiků skutečně rozpoznáno a je jim nabídnuta pomoc. Možná je konečně na čase rozšířit si obzory a dozvědět se o tomto onemocnění něco víc.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je dyslexie?

Dyslexie je nedostatečná schopnost propojit zvuky slov s abecedou, která tato slova tvoří. Tento stav je považován za poruchu učení, což znamená, že může ovlivnit některé schopnosti, které člověk používá k učení, jako je čtení a psaní.

Protože se jedná o poruchu učení, dyslexie také ovlivňuje schopnost člověka zapamatovat si jména a fakta, nastavit techniky, jako je zavazování tkaniček a kravat, psát úhledně, vybavit si fakta (dokonce i ta, která byla před dvěma minutami) a správně číst a interpretovat čísla. Dyslexie tedy není odrazem úrovně inteligence nebo zraku dané osoby.

Typy dyslexie

Existují tři hlavní typy dyslexie. Většina dyslektiků má všechny tři typy, obvykle na různé úrovni. Jedná se o tyto typy dyslexie:

Dysnemkineze: Tento typ zahrnuje motorické dovednosti a potíže s tím, jak při psaní tvořit písmena. Lidé s tímto typem dyslexie obvykle píší písmena pozpátku.

Dysfonie: Tento typ zahrnuje sluchové nebo auditivní dovednosti. Způsobuje také velké potíže s vyslovováním slov správným způsobem nebo s porozuměním neznámým slovům.

Dyseidie: Tento typ zahrnuje zrakové dovednosti a způsobuje potíže nebo jednoduše neschopnost poznat nebo pochopit psaná slova. Způsobuje také potíže s rozpoznáváním slov podle zvuku.

Příčiny dyslexie

Neexistuje žádné definitivní lékařské nebo vědecké vysvětlení toho, co dyslexii způsobuje. Existují však určité teorie.

Dědičnost: Někteří vědci se domnívají, že dyslexie je onemocnění, které je spojeno s geny. Proto se tento stav často vyskytuje v rodinách. Člověk má větší pravděpodobnost, že bude mít dyslexii, pokud ji mají jeho rodiče, sourozenci nebo příbuzní (bez ohledu na to, zda byla tato porucha diagnostikována, či nikoli).

Anatomie mozku: Předpokládá se, že mozek dyslektiků je z hlediska anatomie vadný, ačkoli každý člověk má mozek jiný. Vědci se domnívají, že způsob, jakým spolu jednotlivé části mozku komunikují a vzájemně se ovlivňují, může být neefektivní, což dotyčnému způsobuje potíže při učení.

Funkce mozku: Při každém čtení náš mozek převádí slova, která vidíme na stránce, na zvuky. Tyto zvuky pak mozek spojuje do smysluplných slov. V typickém mozku pracují oblasti, které jsou zodpovědné za jazykové dovednosti, předvídatelným způsobem. Pokud však člověk nebo dítě trpí dyslexií, tyto části nefungují správným způsobem, což činí učení tak obtížným procesem.

Vzhledem k tomu, že existuje tak propastný nedostatek přesných důkazů o tom, co přesně dyslexii způsobuje, je těžké rozpoznat, kde přesně problém spočívá. Mnozí odborníci a výzkumníci v této oblasti jsou v současné době toho názoru, že dyslexie je pravděpodobně kombinací více než jednoho z výše uvedených vysvětlení.

Jak dyslexie postihuje dospělé

Dyslexie postihuje jak děti, tak dospělé. U některých lidí je tato porucha diagnostikována již v raném věku, zatímco jiní si dyslexii uvědomí až ve vyšším věku.

Děti s diagnostikovanou dyslexií mají problémy se školní prací, přestože jsou kvůli své poruše učení stejně chytré (nebo možná dokonce chytřejší) než ostatní jejich vrstevníci. I když školu „přežijí“, nakonec se z nich stanou dospělí lidé a jejich život bude ještě náročnější. Mají problémy dostat se na vysoké školy a získat správnou praxi. Vyplňování žádostí o zaměstnání se zdá být nemožné a vyčerpávající, nemluvě o absolvování pracovních pohovorů.

Nejenže jim to brání získat kvalifikaci, kterou potřebují k tomu, aby se v životě posunuli dál, ale ovlivňuje to i jejich sebevědomí. Je pro ně těžké navázat přátelství a ještě těžší přežít romantické vztahy, přestože mají stejné pocity jako všichni ostatní. V důsledku toho se většina dospělých (i dětí) kvůli dyslexii rozhodne stáhnout do své ulity, aby se pokusila ochránit své sebevědomí. To vede pouze k depresím a někteří se dokonce uchylují k trestné činnosti, aby si vydělali na živobytí.

Příznaky dyslexie u dospělých

Dyslexie se u každého projevuje jinak. Někteří lidé mají mírnou formu, kterou se nakonec naučí zvládat. Jiní mají s jejím překonáním trochu větší problémy.

Mezi příznaky dyslexie u starších dětí a dospělých patří problémy nebo potíže s:

Čtením
Zapamatováním si věcí
Dokončováním matematických úloh
Přesným prováděním základních matematických výpočtů
Hospodařením s časem
Porozuměním vtipům nebo idiomům
Neschopnosti shrnout něco, co četli (i před dvěma minutami)

Někdy nejsou potíže se čtením u dospělých dyslektiků příliš patrné, což by vysvětlovalo, proč tento stav nemusel být diagnostikován v dětství, kdy je vyžadováno dostatečné čtení.

Kromě toho se mohou vyskytnout i další příznaky, které ovlivňují každodenní fungování dyslektika. Mezi ně patří např:

Nízké sebevědomí
Příliš snadná stresovatelnost
Přehnaná reakce na chyby lidí
Vnucování si přísných pravidel
Lepší učení pomocí názorných ukázek nebo praktických zkušeností
Potíže se soustředěním na jeden úkol
Přetížení a prudká reakce, pokud je požádán o vyplnění dlouhého formuláře
Vyhýbání se schůzkám, které zahrnují plánování

Stavy spojené s dyslexii

Dyslexie může u dospělých i dětí vyvolat celou řadu dalších stavů a problémů, jako jsou např:

Problémy s krátkodobou pamětí
Dyspraxie neboli problémy se základní koordinací
Problémy s organizovaností nebo organizováním
Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD)

Jak se dyslexie u dospělých diagnostikuje?

Protože dyslexie není považována za zdravotní nebo tělesný stav, posuzuje ji a diagnostikuje psycholog, nikoli praktický lékař.

Na internetu je k dispozici spousta testů pro sebehodnocení. Ale i když vás mohou do určité míry upozornit, nemohou být jediným nástrojem pro posouzení. Jak již bylo uvedeno dříve, dyslexie dospělých má mnoho příznaků. Proto je pro přesnou diagnózu velmi důležité osobní vyšetření u psychologa.

Existuje celá řada testů, které psycholog provede, aby vyhodnotil závažnost dyslexie u pacienta. Tyto testy mohou zahrnovat např:

Zrakový test
Test sluchu
Test čtení
Psychologické testy
Dotazníky týkající se celkového životního stylu nebo pracovního života pacienta

Možnosti léčby dostupné pro dospělé s dyslexii

Po posouzení závažnosti pacientovy dyslexie bude sestaven léčebný plán, který pomůže zvládnout tento stav. Ten může zahrnovat:

Trénink nebo doučování: pomáhají dotyčnému zlepšit jeho čtenářské dovednosti, což je u dyslexie v každém věku nezbytné.

Pracovní terapii: aby se osoba naučila, jak obejít a zvládnout problémy, které jí dyslexie může způsobit na pracovišti.

Levnější nebo přiměřené úpravy: o které lze požádat na pracovišti podle zákona o zdravotně postižených lidech.

Mluvené pokyny: namísto písemných, aby se usnadnilo porozumění.

Další metody školení: zaměřené na pomoc dané osobě při učení a zapamatování.

Speciální doučování: v předmětech nebo úkolech, které jsou pro danou osobu nepříjemné.

Využití technologií pro zvládání dyslexie dospělých

Technologie dnes již dostatečně pokročily, aby pomohly dospělým zvládat dyslexii, zejména pokud pracují. Mezi tato opatření patří např:

Nahrávání důležitých rozhovorů nebo schůzek, abyste si je mohli později znovu poslechnout.

Používání aplikací a softwaru pro převod řeči na text, aby nebylo vždy nutné vše psát na klávesnici nebo na stroji.

Používání elektronických aplikací nebo aplikací pro organizaci, které pomáhají udržet soustředění a sledovat úkoly bez rozptylování.

Lze dyslexii vyléčit?

Dyslexie je porucha, která se objevuje již při narození a které bohužel nelze zabránit ani ji vyléčit. Určitě ji však lze dobře zvládnout pomocí speciální výuky a podpory.

Zde je návod, jak můžete nabídnout podporu

Stejně jako je důležité, aby člověk s dyslexií vyhledal odbornou pomoc, je stejně důležité, abychom my ostatní poskytli podporu lidem, kteří bojují s poruchou učení. Zde je několik věcí, které můžete udělat:

Rozpoznejte ji: První věcí je pochopit, že člověk s dyslexií si nemusí být svého stavu vědom. Můžete mu pomoci tím, že si s ním o jeho obtížích promluvíte a navrhnete mu, aby si o dyslexii přečetl více informací. Můžete ho také odkázat na psychologa, ale počítejte s určitou mírou neochoty z jeho strany. Pokud vidíte, že se mu příliš nechce vyhledat pomoc, respektujte jeho rozhodnutí.

Zeptejte se: Druhou věcí, kterou můžete udělat, je zeptat se člověka s dyslexií, co potřebuje, aby se jeho úkoly usnadnily. To vám může být nepříjemné, protože si nikdy nemůžete být příliš jisti, jak bude reagovat. Nicméně dyslexie postihuje různé lidi různým způsobem a nemůžete předpokládat, že víte vše o tom, jak člověku s touto poruchou pomoci. Nejlepší informace získáte od samotné dotyčné osoby.

Zachovejte soukromí: Vždy buďte diskrétní a snažte se o rozhovor s osobou s dyslexií v soukromí. Musíte se také zasadit o zachování důvěrnosti statusu postižení dané osoby.

Podle toho přizpůsobte své materiály: Učitelé a zaměstnavatelé musí pochopit, že lidé s dyslexií se mohou učit normálně, ale pravděpodobně se potřebují učit jinými způsoby, než které se používají při výuce nebo vysvětlování věcí lidem bez tohoto onemocnění. Třídy nebo schůzky mohou být individualizované. Také používané čtecí materiály lze upravit – existují písma vhodná pro dyslektiky a silnější papír (na kterém není vidět druhá potištěná strana skrz stránku), který lze použít k tisku poznámek nebo dokumentů. Vizuální znázornění, používání kratších vět s jednoduchými slovy a vyhýbání se zdlouhavému vysvětlování dále napomůže efektivnímu výkonu osoby.

Zjistěte více: V neposlední řadě si více uvědomte, co je to dyslexie a jak někomu ztěžuje život. Čím více budete číst, tím více budete rozumět, a tím lépe budete vybaveni pro pomoc osobě s dyslexii.